Ο Χαράλαμπος Πιτσώλης αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Με απίθανη ανατροπή προς το φινάλε της διαδρομής, ο αθλητής του Ιλισσού προσπέρασε τον σπουδαίο δρομέα του Παναθηναϊκού και περυσινό νικητή της κλασικής διαδρομής Κώστα Γκελαούζο τερματίζοντας σε χρόνο 2:23:43.

Ο Πιτσώλης έκανε τρομερό αγώνα και μολονότι ο Γκελαούζος έδειχνε να ελέγχει την κούρσα και να πλησιάζει στο back to back. Στο 41ο χλμ έφτασε και προσπέρασε τον Γκελαούζο που ήταν φανερά καταβεβλημένος και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Πιτσώλη, ο οποίος μπήκε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο εν μέσω αποθέωσης περνώντας πρώτος τη γραμμή τερματισμού.

Ο Γκελαούζος τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 2:24:45, ενώ στην τρίτη θέση ήταν ο Κώστας Σταμούλης με 2:25:37.

«Είναι μια απίστευτη νίκη. Δεν το περίμενα. Είναι απίστευτο» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Πιτσώλης, ο οποίος πρόσθεσε ότι αφιερώνει τη νίκη στη γυναίκα του.

Μετά τον τερματισμό του ο Πιτσώλης σε μια καταπληκτική στιγμή, περίμενε τον Γκελαούζο στον τερματισμό χειροκροτώντας την προσπάθειά του.

Εκπληξη και στις γυναίκες

Μετά τους άνδρες όπου έκανε την έκπληξη ο Χαράλαμπος Πιτσώλης, μεγάλη ανατροπή υπήρξε και στις γυναίκες στον 39ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας καθώς νικήτρια αναδείχθηκε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου. Κόντρα στα προγνωστικά η Κωνσταντινοπούλου έκανε τρομερό αγώνα και μόλις στον δεύτερο μαραθώνιο της καριέρας της κατόρθωσε να κυριαρχήσει με χρόνο 2.46.01 που αποτελεί και ατομικό ρεκόρ και μια απ' τις 20 κορυφαίες επιδόσεις όλων των εποχών στην Ελλάδα.

Δεύτερη τερμάτισε η 40χρονη Κατερίνα Ασημακοπούλου με 2.50.25, ενώ η Ουρανία Ρεμπούλη, που έμεινε κοντά στις προπορευόμενες, ακολούθησε στην τρίτη θέση με 2.50.42.