Παρασκευή 26 Μάρ 2021
Προκριματικά Μουντιάλ 2022 / «Χρυσή» ισοπαλία για την Εθνική μας

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Εθνική μας την προσπάθειά της για πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022, καθώς πήρε «χρυσή» ισοπαλία 1-1 από το φαβορί του ομίλου Ισπανία στη Γρανάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε πολύ καλά αμυντικά κόντρα στη «φούριας ρόχας» και ευτύχησε να σκοράρει με πέναλτι, χωρίς να έχει κάνει ούτε τελική προσπάθεια!

Με την κατοχή να είναι 80-20% στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν σουτ του Όλμο στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου στο 32΄ και πέτυχαν το 1-0 στο επόμενο λεπτό με τον Μοράτα, που πήρε την ασίστ από τον Κόκε στην πλάτη της ελληνικής άμυνας και πλάσαρε από κοντά.
Η είσοδος του Σιώπη δυνάμωσε το κέντρο της ελληνικής ομάδας, ενώ η αλλαγή του Σέρχιο Ράμος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Ο αντικαταταστάτης του Μαρτίνες έκανε πέναλτι στον Μασούρα σε μια προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα και ο Μπακασέτας ευστόχησε στην «εσχάτη» των ποινών για το 1-1 στο 57΄.

Μέχρι το τέλος του ματς οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν το νικητήριο γκολ, αλλά δεν είχαν περισσότερες από 1-2 κλασικές ευκαιρίες, καθώς η αμυντική προσπάθεια των Ελλήνων παικτών ήταν ηρωϊκή.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Μάρκος Γιορέντε, Ράμος (46' Μαρτίνες), Γκαρσία, Γκαγιά, Όλμο (65' Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε (72' Αλκάνταρα), Φεράν Τόρες (72' Οργιαθάμπαλ), Μοράτα, Κανάλες (65' Σαλβατιέρα).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (80' Κυριακόπουλος), Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μάνταλος (46' Τζόλης), Λημνιός (46' Σιώπης), Μασούρας (65' Φορτούνης), Μπακασέτας (78' Γιακουμάκης).

Στο άλλο ματς του ομίλου: Σουηδία – Γεωργία 1-0.