Στον δρόμο για τη διεκδίκηση των αυτονόητων βγήκαν για μια ακόμα φορά οι εποχικοί πυροσβέστες, οι «ήρωες» των πυρκαγιών.
![ΕΠΟΧΙΚΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ](https://www.avgi.gr/sites/default/files/styles/default/public/2023-11/epoxikoi_pyrosvestes_2.jpg?itok=qHO7hLu1)
Οι εποχικοί πυροσβέστες διεκδικούν την ανανέωση των συμβάσεών τους για την επόμενη πενταετία και απαιτούν δικαίωμα συμμετοχής σε ενδεχόμενη προκήρυξη θέσεων μόνιμου προσωπικού στο Πυροσβεστικό Σώμα άνευ ηλικιακού κριτηρίου.
Παράλληλα, ζητούν να συμμετάσχουν σε εκπαίδευση για τη συνδρομή σε αστικού τύπου συμβάντα ενώ διεκδικούν να τους χορηγηθούν τα προβλεπόμεβα Μέσα Ατομικής Προστασίας καθώς και ιατρική κάλυψη αντίστοιχη με των μονίμων συναδέλφων τους.
από:https://www.avgi.gr