Κατηγορίες

Κυριακή 22 Ιούλ 2018
Αθλητικά: Σχόλια Ειδήσεις
Κλίκ για μεγέθυνση
  • Ήττα και δεύτερη θέση στον όμιλο για την Εθνική πόλο γυναικών . Τη δεύτερη θέση του Α΄ ομίλου κατέλαβε η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης, καθώς στο κρίσιμο τελευταίο παιχνίδι της στην Α΄ φάση της διοργάνωσης ηττήθηκε με 8-7 από την Ολλανδία. .
  • Την ήττα με 11-7 από την Κροατία γνώρισε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών και κατέλαβε την δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η... κακή μέρα φάνηκε από το ξεκίνημα, με την Eθνική να δέχεται δύο γκολ στο πρώτο τρίλεπτο και να μένει «άσφαιρη» σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο, χάνοντας τρεις επιθέσεις με παίκτη παραπάνω. Ο Γιώργος Δερβίσης «έσπασε το ρόδι» στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου, σε παίκτη παραπάνω, αλλά ο Βουκίσεβιτς απάντησε άμεσα και ο Χάβι Γκαρσία σε εύκολη κόντρα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-1. Οι διεθνείς βελτιώθηκαν στην επίθεση (3/3 στη δεύτερη περίοδο), όχι όμως και στην άμυνα, με τον Βουκίσεβιτς να... εκτελεί και να συντηρεί το προβάδισμα της Κροατίας ως το τέλος του ημιχρόνου (7-4).

Ο Θοδωρής Βλάχος άλλαξε τερματοφύλακα στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, με τον Ζερδεβά να παίρνει τη θέση του Κώστα Φλέγκα, αλλά οι Κροάτες συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα (8-4) και στα πέντε γκολ (10-5), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τον αγώνα. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ελληνική ομάδα να είναι υποχρεωμένη πλέον να επικεντρωθεί στη νοκ-άουτ αναμέτρηση με τη Γερμανία, η οποία στη πρεμιέρα είχε συντριβεί 14-1 από την Ιταλία, αλλά νωρίτερα σήμερα απέσπασε ισοπαλία 4-4 από την Ουγγαρία.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 5-4, 3-1, 1-2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ιβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν 1, Φάτοβιτς, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς, Βουκίσεβιτς 3, Μπούσλιε, Λόβρε, Βρλιτς, Σέτκα 1, Γκαρσία 4, Μάρσελιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Νικολαϊδης, Φουντούλης, Καπότσης 1, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς.
  • «Άσφαιρη», αλλά βελτιωμένη η ΑΕΚ. Υποσχέσεις ότι θα παρουσιαστεί έτοιμη όταν πρέπει άφησε η ΑΕΚ. .
  • Ηχηρή… καμπάνα για Ολυμπιακό!. Πλήρωσε την άμυνα… παιδική χαρά ο Ολυμπιακός γνωρίζοντας βαριά ήττα από την Γκενκ. .
  • Οριστικό: Στον Παναθηναϊκό ο Χατζηθεοδωρίδης, πάει στο Τίλμπουργκ σήμερα. Παίκτης του Παναθηναϊκού είναι ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης, που πέρασε τα ιατρικά και μέχρι το απόγευμα θα βρίσκεται στην Ολλανδία, για να ενσωματωθεί στην προετοιμασία. .

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου