Κατηγορίες

Κυριακή 01 Ιούλ 2018
Μεσογειακοί αγώνες: Τα 45 μετάλλια έφτασε η Ελλάδα στην Ταραγόνα
Κλίκ για μεγέθυνση

Τα 45 μετάλλια έφτασε η ελληνική αποστολή στους Μεσογειακούς αγώνες της Ταραγόνα. Κατά τη διάρκεια του Σαββάτου κατέκτησε συνολικά 11 μετάλλια εκ των οποίων τα εννέα σε ατομικά αγωνίσματα και τα άλλα δύο στο βόλεϊ ανδρών και στο πόλο γυναικών.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών κατά τη διάρκεια του Σαββάτου:

Κωπηλασία
: Απόλυτη επιτυχία για τα ελληνικά κουπιά στους Μεσογειακούς αγώνες της Ταραγόνα στην Ισπανία. Και τα έξι πληρώματα που αγωνίστηκαν ανέβηκαν στο βάθρο κατακτώντας 2 χρυσά , δυο ασημένια και δυο χάλκινα μετάλλια ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη συνολική συγκομιδή μεταλλίων της όλης της Ελληνικής Μεσογειακής ομάδας στη διοργάνωση.

Πιο συγκεκριμένα, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν η Κατερίνα Νικολαϊδου στο σκιφ και οι Χρήστος Στεργιάκας-Στέφανος Ντούσκος στο διπλό σκιφ

Από ένα ασημένιο κατέκτησαν η Θωμαϊς Εμμανουηλίδου στο σκιφ ελαφρών βαρών και Γιάννης Μαρόκος-Νίνος Νικολαϊδης στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ενώ χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν ο Σπύρος Γιάνναρος στο σκιφ ελαφρών βαρών και Σπύρος Καλέντζης στο σκιφ το βαρύ.

Ρυθμική γυμναστική:
Η Ελένη Κελαϊδίτη ανέβασε την ελληνική Γυμναστική στο βάθρο των νικητών στους Μεσογειακούς Αγώνες «Ταραγόνα 2018», κατακτώντας τη 2η θέση στον τελικό του σύνθετου ατομικού της ρυθμικής και πανηγυρίζοντας το πρώτο μετάλλιο της καριέρας της σε μία μεγάλη διεθνή διοργάνωση!

Η 18χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν εντυπωσιακή στον τελικό του σύνθετου, όπου «έκλεψε την παράσταση» με τις σταθερές εκτελέσεις της και κέρδισε το πιο θερμό χειροκρότημα των θεατών στο Ολυμπιακό Κλειστό του Ρέους. Εμφανώς βελτιωμένη και στα τέσσερα όργανα συγκριτικά με τον προκριματικό, η αθλήτρια της Μαρίνα Φατέεβα συγκέντρωσε 70,750 βαθμούς (στεφάνι: 17,100 β., μπάλα: 17,950 β., κορύνες: 18,300 β., κορδέλα: 17,400 β.), που της χάρισαν το ασημένιο μετάλλιο, αλλά και την υψηλότερη βαθμολογία με διαφορά, τόσο στις κορύνες όσο και στην κορδέλα.

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ιταλίδα Αλεξάντρα Ατζουρτζουκουλέζε με 71,150 βαθμούς στο σύνολο (στεφάνι: 18,400 β., μπάλα: 18,600 β., κορύνες: 17,450 β., κορδέλα: 16,700 β.), ενώ την τριάδα του βάθρου έκλεισε η συμπατριώτισσά της Μιλένα Μπαλντασάρι, η οποία είχε με 70,650 βαθμούς (στεφάνι: 18,500 β., μπάλα: 18,650 β., κορύνες: 16,450 β., κορδέλα: 17,050 β.).

Το μετάλλιο της Ελένης Κελαϊδίτη στους Μεσογειακούς Αγώνες της ισπανικής πόλης είναι το 29ο που πανηγυρίζει συνολικά η ελληνική Γυμναστική στην ιστορία του θεσμού (8 χρυσά - 9 ασημένια - 12 χάλκινα), αλλά και το τρίτο για το άθλημα της ρυθμικής, έπειτα από το χάλκινο της Ελίνας Ανδριόλα στην Αλμερία το 2005 και το ασημένιο της Βαρβάρας Φίλιου στη Μερσίνη το 2013.

Τάε κβον ντο: Με τον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία και στο τάε κβον ντο. Ο Έλληνας αθλητής ξεκίνησε την παρουσία του στην κατηγορία 68 κιλών με νίκη απέναντι στον Αλβανό Τσάνι με 24-16. Ακολούθησε η επικράτησε απέναντι στον Σλοβένο Γιούρε Πάνταρ με 19-7 και στα ημιτελικά επί του Τούρκου Χακάν Ρετσμπέρ με 12-9. Στον τελικό ο Χαμαλίδης ηττήθηκε με 17-3 στα σημεία από τον Ισπανό Πέρεθ.

Στίβος: Ολοκληρώθηκαν σήμερα στην Ταραγόνα της Ισπανίας οι 18οι Μεσογειακοί Αγώνες και για τους αθλητές του στίβου. Ο Κώστας Δουβαλίδης ήταν αυτός που χάρισε στη χώρα μας το τελευταίο - και μοναδικό για σήμερα- μετάλλιο διατηρώντας παράλληλα την παρουσία του στο βάθρο των νικητών, πέντε χρόνια από τη νίκη του στη διοργάνωση της Μερσίνα.

Ο πρωταθλητής μας, στην πρώτη του κούρσα, μετά τον τραυματισμό του, τον Μάιο στο μίτινγκ "Χανιά 2018", τερμάτισε τρίτος με 13.67 και και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. ο εμποδιστής του Μπάμπη Σδρόλα έκανε καλή κούρσα και θα μπορούσε να τερματίσει ακόμη υψηλότερα στην κατάταξη αν δεν είχε χτυπήσει στο τελευταίο εμπόδιο. Σε κάθε περίπτωση το σημαντικότερο για τον αθλητή μας είναι πως επέστρεψε στους αγώνες και έδειξε να έχει καλύψει αρκετό από το χαμένο έδαφος. Νικητής με 13.49 ήταν ο Ιταλός Λορέντζο Περίνι και δεύτερος ο Ισπανός Γκαρσία Κοντρέρας με 13.54.

Τον εαυτό τους ξεπέρασαν οι δύο Ελληνίδες που μετείχαν στον τελικό των χαμηλών εμποδίων, η Έφη Θεοδώρου και η Ελπίδα Τόκα, αφού πέτυχαν φετινά ρεκόρ. Η Θεοδώρου τερμάτισε στην έβδομη θέση με 59.02 και μία θέση πίσω βρέθηκε η Τόκα με 59.28. Οι δύο αθλήτριες θα έχουν την ευκαιρία να τα...ξανά πουν σε λίγες ημέρες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, σε μία κούρσα, όπου θα κυνηγήσουν χρόνους κάτω από τα 59.00. Στα 1.500 μ. η Ανθή Κυριακοπούλου τερμάτισε στην 10η θέση με 4.26.15, ενώ την ακολούθησε μία θέση πίσω η Αθηνά Κοίνη με 4.30.65.

Την πέμπτη θέση κατέλαβε η 4Χ100 μ. των Ανδρών με τους Στεργιούλη, Νυφαντόπουλο, Τριβυζά και Ζήκο, που τερμάτισε σε 39.72, ενώ στις γυναίκες οι Σαμάνη, Κεραμιδά, Σπανουδάκη και Σαρρή τερμάτισαν στην ίδια θέση με 45.11. Με τις σκυτάλες δεν έτρεξαν οι Κώστας Δουβαλίδης και Ελισάβετ Πεσιρίδου, που προέρχονται από τραυματισμούς. Μάλιστα η Πεσιρίδου τη Δευτέρα θα υποβληθεί σε μαγνητική, προκειμένου να δώσει οριστικό τέλος στο πρόβλημα που την ταλαιπωρεί στο δικέφαλο. Καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Μιχάλης Μερτζανίδης στον τελικό του μήκους, όπου ήταν όγδοος με καλύτερο άλμα στα 7,73 μ. (-0,8).

Το πρωί του Σαββάτου είχαμε τρεις συμμετοχές στον ημιμαραθώνιο. Η Ελευθερία Πετρουλάκη τερμάτισε στην όγδοη θέση στις γυναίκες με 1.21.59, επίδοση αρκετά κοντά στο 1.20.01, που είναι το ατομικό της ρεκόρ από τον φετινό Ημιμαραθώνιο Αθήνας.

Στους Άνδρες ο Κώστας Γκελαούζος ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 15η θέση με 1 ώρα 13.12, στον τελευταίο του αγώνα πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Στην ίδια απόσταση συμμετείχε και ο Χρήστος Καλλίας, ο οποίος δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του, αφού εγκατέλειψε πριν το 15ο χιλιόμετρο.

Πινγκ πονγκ: Μία ανάσα από το μετάλλιο έφτασε η Εθνική ομάδα των γυναικών. Τα κορίτσια επιβλήθηκαν μετά από μία μεγάλη εμφάνιση κόντρα στην Αίγυπτο το οποίο ήταν το φαβορί του τουρνουά με 3-2 και προκρίθηκε στην τετράδα. Εκεί ηττήθηκε με 3-1 από την Τουρκία και έτσι έπαιξε στον μικρό τελικό.

Τελικά η Εθνική ομάδα αρκέστηκε στην τέταρτη θέση αφού ηττήθηκε από την ισχυρή Γαλλία με 3-0. Η Κωνσταντίνα Παρίδη έχασε στο πρώτο ματς από την Ζαρίφ με 3-1 σετ.Η Κατερίνα Τόλιου ητήθηκε αργότερα με 3-0 από την Λουιλέτ και τέλος η Παρίδη με την Ζαβιτσάνου έχασαν με 3-0 στο διπλό από τις Γκασνιέ/ Ζρίφ.

Ποδηλασία: Στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης κατετάγη όγδοος με 31:46.81 και ο Χαράλαμπος Καστραντάς ήταν 15ος με 33:25.13. Στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες η Βαρβάρα Φασόη τερμάρισε στην πέμπτη θέση 25:51.61, ενώ η Αργυρώ Μηλάκη ήταν έβδομη τερματίζοντας σε 26:36.71.