Ακράτα - Α.Ο. Πάτραι 2008 3-1

13' Αγωνιστική

Σαβ 3/12/11 γήπεδο Ακράτας- διαιτητής ΠΑΣΧΑΚΗΣ

Άλλη μια δυναμική εμφάνιση παρουσίασε στο φίλαθλο κοινό η ομάδα του Θανάση Καρανικόλα και επικράτησε δίκαια επί της ισχυρής ομάδας του ΑΟ Πάτραι.

Με μεγάλο ποσοστό κατοχής της μπάλας η ομάδα της Ακράτας απείλησε πολλές φορές στο πρώτο μέρος την αντίπαλη εστία χωρίς να πετύχει κάποιο γκολ. Στο 20΄ σε μια φάση στα καρέ των φιλοξενουμένων κεφαλιά του Τσούρα βρήκε τη βάση του κάθετου δοκαριού και εξοστρακίσθηκε. Στην επανάληψη η αποφασιστικότητα των γηπεδούχων έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο 56΄ ύστερα από πάσα ακριβείας ο Ανωγιάτης πήρε τη μπάλα και περνώντας όλους τους αμυντικούς ήρθε κατά μέτωπο με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων τον οποίο κεραυνοβόλησε πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ γράφοντας το 1-0. Μετά από δέκα λεπτά στο 65΄ οι γηπεδούχοι με οργανωμένη επίθεση διέλυσαν την αμυντική γραμμή της Πάτρας και πέτυχαν το 2-0 με ωραίο σουτ του Κατσαρέλια. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τον εφησυχασμό των γηπεδούχων σε μια από τις πολλές αντεπιθέσεις τους έκλεισαν την Ακράτα στην μεγάλη περιοχή και πέτυχαν στο 85΄του 2-1. Προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν αλλά στο 90΄ο Ν. Χοτζαλάρι ύστερα από πάσα του Ανωγιάτη βρέθηκε τετ –α τετ με τον τερματοφύλακα και με ένα πλασέ σημείωσε το 3-1 για την Ακράτα.

ΑΚΡΑΤΑ (Θανάσης Καρανικόλας): Βασιλακόπουλος, Ζαφειρόπουλος, Καραπαναγιώτης, Κ. Χοτζαλάρι Τσούρας, Σταματόπουλος( 89΄Διαμαντόπουλος), Μεντής(79΄Μαντάς), Λυμπερόπουλος (55’ Κωνσταντίνος), Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας

Αχιλλέας Καμαρών – Ακράτα 2-3

12' Αγωνιστική

Σάββατο 26/11/11 15:00 Δημητροπουλου

Ξέσπασε η ομάδα του Θαν. Καρανικόλα εκτός έδρα στον ουραγό Αχιλέα Αιγίου με τον κασλύτερο τρόπο επιτυγχάνοντας το 1-0 στο 6΄ του α΄ ημιχρόνου με τον Ν. Χοτζαλάρι και στο 45΄ το 2-0 με τον Κατσαρέλια μετά από πάσες του Ανωγιάτη προς τους δυο σκόρερ. Η ομάδα του Αχιλλέα Καμαρών ξεκίνησε δυναμικά το β΄ημίχρονο και στο 55’ κατάφερε να μειώσει σε 1- 2. Ακολούθως ο Αχιλλέας έφτασε πολύ κοντά στη ισοφάριση, αλλά στο 72’ ο Ανωγίατης κέρδισε πέναλτι που με εύστοχο κτύπημα ο Κατσαρέλιας έγραψε το 1-3. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Αχιλέα κέρδισε πέναλτι που με εύστοχο κτύπημα διαμόρφωσε το τελικό σκορ 2-3

ΑΚΡΑΤΑ (Θανάσης Καρανικόλας): Βασιλακόπουλος, Κ. Χοτζαλάρι(80΄Παράνομος), Διαμαντόπουλος(70΄Μιχαλόπουλος), Τσούρας, Καραπαναγιώτης, Σταματόπουλος, Λυμπερόπουλος (60’ Μαντάς), Ζαφειρόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας

Ακράτα- Εθνικός Σαγεΐκων 1 - 2

11' Αγωνιστική Σάββατο 19/11/11 γήπεδο Ακράτας- διατητής ΤΖΟΥΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ομάδα της Ακράτας επέβαλε το παιχνίδι της ελέγχοντας ιδιαίτερα το χώρο του κέντρου, έστελνε την μπάλα πολλές φορές στην αντίπαλη περιοχή δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 15΄ όταν ο πορτιέρο του Εθνικού με μια θεαματική απόκρουση σε καρφωτή κεφαλιά σχεδόν εξ’ επαφής του Κατσαρέλια, απεσόβησε το γκολ.

Δεν άργησε να έρθει το γκολ για τους γηπεδούχους όταν σε στημένη φάση ύστερα από κτύπημα κόρνερ με το Ν. Χοτζαλάρι, με σουτ βολίδα στο 34’ ο Καραπαναγιώτης έγραψε το 1-0, υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια η ομάδας το Θαν. Καρανικόλα κυνηγώντας το διπλασιασμό των τερμάτων έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παρέμεινε στο 1-0.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου η ομάδα της Ακράτας μπήκε δυναμικά, χάνοντας κλασσικές ευκαιρίες για του 2-0 πότε με το Χοτζαλάρι και πότε με τον Ανωγιάτη οι οποίοι βρήκαν απέναντί τους σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα του Εθνικού που έκανε σωτήριες επεμβάσεις.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Ακράτας θα εξασφάλιζε το τρίποντο, μια κακή συνεννόηση μεταξύ του αμυντικού Τσούρα και του τερματοφύλακα Βασιλακόπουλου της Ακράτας έδωσε την αναπάντεχη ευκαιρία στον επιθετικό του Εθνικού να ισοφαρίσει τον αγώνα στο 70’. Ένα αυστηρό φάουλ στο 87’ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του Βασιλακόπουλου έδωσε την ευκαιρία στον ίδιο επιθετικό παίκτη του Εθνικού, με αριστοτεχνικό κτύπημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Ακράτας κάνοντας την ολική ανατροπή του σκορ σε 1-2, γεμίζοντας θλίψη φιλάθλους και παίκτες της Ακράτας.

ΑΚΡΑΤΑ (Θανάσης Καρανικόλας): Βασιλακόπουλος, Κ. Χοτζαλάρι, Διαμαντόπουλος, Τσούρας, Καραπαναγιώτης, Σταματόπουλος, Λυμπερόπουλος (82’ Παράνομος), Μεντής, Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας.

Νίκη Προαστίου – Ακράτα 1- 2

10' Αγωνιστική

Σάββατο 12/11/11 15:00 γήπεδο Νίκης Προαστίου - διατητής ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Νέο τρίποντο έκτός έδρας πέτυχε η ομάδα της Ακράτας στην ισχυρή έδρα της Νίκης Προαστείου, προκαλώντας το θαυμασμό για τις φετινές επιδόσεις της. Από το α΄ημίχρονο μπήκε δυνατά στον αγώνα με απαιτήσεις για ένα θετικό αποτέλεσμα. Αν και έληξε το α΄μέρος χωρίς τέρματα στο β΄ ημίχρονο η ομάδα του Θανάση Καρανικόλα κατάφερε να προηγηθεί στο 59΄με γκολ του Λυμπερόπουλου που εκμετελλέυτηκε την ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και με πλασε σημείωσε το 0-1. Στο 70΄ο Ανωγιάτης ύστερα από σουτ του Χοτζαλάρι που κτύπησε στο δοκάρι και με κεφαλιά πήρε το ριμπάουντ σημειώνοντας το 0-2. στο 74΄ η ομάδα των γηπεδούχων κατάφερε να μειώσει σε 1-2, σκορ που παρέμεινε ως το τέλος του αγώνα.

ΑΚΡΑΤΑ (Θανάσης Καρανικόλας): Βασιλακόπουλος, Κ. Χοτζαλάρι(85΄λ.τ. Φράγκος), Μιχαλόπουλος, Τσούρας, Καραπαναγιώτης, Σταματόπουλος, Λυμπερόπουλος, Μεντής, Ν. Χοτζαλάρι( 78΄Διαμαντόπουλος), Ανωγιάτης(85΄Μαντάς), Κατσαρέλιας.