Πέμπτη 08 Νοέ 2018
Αθλητικά: Σχόλια Ειδήσεις

• Ch. League: «Έπεσε» αξιοπρεπώς η ΑΕΚ στο Μόναχο. Η Ένωση, κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση, έχασε αξιοπρεπώς 2-0 από την Μπάγερν για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ένα… ανόητο πέναλτι του Τσόσιτς, που αποτελεί ταυτόχρονα και δώρο του Σλοβένου διαιτητή Γιουγκ, και μια αδράνεια σε κόρνερ, έδωσαν στο Λεβαντόφσκι την ευκαιρία να σκοράρει δύο φορές και η καλύτερη Μπάγερν επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ, που το πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε κάτι περισσότερο! Παραμένει έτσι στο μηδέν βαθμολογικά η Ένωση, που έπεσε αξιοπρεπώς στην έδρα ενός απ΄τα μεγαθήρια της Ευρώπης!

Όταν πρέπει να πας στην Allianz Arena ξέρεις ότι έχεις μπροστά σου ένα πολύ δύσκολο 90λεπτο, ακόμη κι αν η Μπάγερν Μονάχου δεν είναι στα καλύτερα της. Ούτε η ΑΕΚ ήταν άλλωστε, αφού το Σάββατο κόντρα στον Παναθηναϊκό έκανε τη χειρότερη εμφάνιση της σεζόν. Παρ’ όλα αυτά, στη Βαυαρία η πρωταθλήτρια έβγαλε αντίδραση και στάθηκε πάρα πολύ καλά, παρά την ήττα με 2-0. Μια ήττα που ήρθε εν πολλοίς από το… χαζό και εύκολο πέναλτι του Τσόσιτς στον Λεβαντόφσκι, με τους δύο να είναι οι πρωταγωνιστές -αρνητικός και θετικός αντίστοιχα- στη φάση και του δεύτερου γκολ.

«Να είμαστε έτοιμοι για να αντιμετωπίσουμε την ορμή της Μπάγερν στο ξεκίνημα», έλεγε χθες ο Ουζουνίδης και οι παίκτες του μπήκαν στο ματς τέλεια! Για την ακρίβεια, θα ήταν όλα τέλεια, αν στο 5′ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα και όχι ακριβώς δίπλα από το δοκάρι μετά την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου. Δύο λεπτά μετά η Μπάγερν απάντησε με τον ίδιο τρόπο, κεφαλιά του Γκορέτσκα δηλαδή, αλλά ο Μπάρκας είπε “όχι” και το ματς στη συνέχεια κυλούσε… μαγικά για την ΑΕΚ. Μια ΑΕΚ που πατούσε πολύ καλά, είχε τον Αλεφ μεταμορφωμένο στο κέντρο να κυριαρχεί και από εκεί και πέρα έκλεινε με πολύ ωραίο τρόπο κάθε χώρο μπροστά από την περιοχή του Μπάρκα..

• Ξεπέρασε Σεβτσένκο και Ζλάταν στα γκολ ο Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός βρίσκεται στην 7η θέση των σκόρερ όλων των εποχών πίσω από τους Ρονάλντο (120), Μέσι (105), Ραούλ (72), Μπενζεμά (57), Φαν Νίστελροϊ (56), Ανρί (50). .
  • Ch. League: «Κόκκινοι διάβολοι» άλωσαν με μυθική ανατροπή το Τορίνο. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 65’ από το φοβερό γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά η ομάδα του Μουρίνιο –ο οποίος έκανε τρομερό κοουτσάρισμα στο δεύτερο ημίχρονο- τούμπαρε τη Γιούβε στο 86’ και το 89’ και πήρε τη νίκη (1-2) στο Τορίνο! .
  • Ch. League: «Ζωντανή» για πρόκριση η Τότεναμ.Ισόπαλο το ντέρμι στο Μιλάνο. Τρομερά ήταν και τα δύο ματς που έγιναν σε Λονδίνο και Μιλάνο, για την τέταρτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Champions League. .