16 ΑΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 2

Ατρόμητος Πατρών - Ακράτα 2-1

11η Αγωνιστική 08-12-2012,

15:00 γήπεδο Ζαρουχλεΐκων.

Άλλη μια ήττα εκτός έδρας δέχθηκε η ομάδα της Ακράτας από τον τοπικό Ατρόμητο Πατρών με σκορ 2-1 και έχασε επαφή με τους επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι με νέο προπονητή στον πάγκο τους κυνήγησαν από την αρχή το γκολ που δεν άργησε να έρθει. Έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14, σκορ που έληξε και το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη με την έναρξη του ημιχρόνου ο προπονητής της Ακράτας έκανε την αλλαγή του Παππα με τον Παράνομο που ο ίδιος παίκτης στο 62’ ισοφάρισε σε 1-1. με ανεβασμένο το ηθικό η Ακράτα θα μπορούσε να προηγηθεί ύστερα από δύο καλές ευκαιρίες που χάθηκαν. Οι φιλοξενούμενοι όμως στο 84΄ πέτυχαν το δεύτερο και νικητήριο και καθοριστικό γκολ του αγώνα..

Ακράτα: (Γ. Σπανός) Βασιλακόπουλος, Παππάς (46’ Παράνομος), Μιχαλόπουλος (46’ Κλ. Χοτζαλάρι), Τσούρας, Μεντής, Λαλαής, Μητρόπουλος (76’ Κατσαρέλιας), Μπαμπίλης, Μπουλούμπασης, Ανωγιάτης, Ν. Χοτζαλάρι.

Διαιτητής: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ακράτα - Αίας Πατρών 2- 0

10η Αγωνιστική 01-12-2012,

15:00 γήπεδο Ακράτας

Τα κατάφερε η Ακράτα να πάρει το τρίποντο στην 10η αγωνιστική από την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα ομάδα του Αίαντα Πατρών. Το 2-0. σκορ με το οποίο πήρε τη νίκη η ομάδα του Γ. Σπανού δεν ανταποκρίνεται στην αγωνίστικοτητα των παικτών των γηπεδούχων οι οποίοι για μια ακ΄μα φορά ήταν ασυντόνιστοι και άστοχοι.

Στην κακή εικόνα του αγώνα πρωταγωνιστικό ρόλο είχε και ο διαιτητής ο οποίος αποσυντόνισε τις ομάδες που έχουν πάρα πολλά παράπονα με την ακύρωση εμφανούς πέναλτι με χέρι εντός περιοχής από τους φιλοξενούμενους, στα πρώτα λεπτά του αγώνα , οι πολλές κίτρινες κάρτες και η αποβολή παίκτη των φιλοξενουμένων στο 92’.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τα κεφαλιά του Ανωγιάτη στο 68΄ ύστερα από καταπληκτική σέντρα του Μητρόπουλου .

Πολλές οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους που έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ με χαρακτηριστικές τις δυο φάσεις μετά το 70’ όπου ο Ανωγιάτης δεν μπόρεσε να ντριπλάρει τον τερματοφύλακα των αντιπάλων , ενώ μπορούσε και στις δυο περιπτώσεις να πλασάρει άνετα για γκολ.

Δεν έλλειψαν και οι ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους που εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και το κακό παιχνίδι των γηπεδούχων και λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν το παιχνίδι ακόμα και να προηγηθούν με μια χαμένη κλασσική ευκαιρίακαι ένα δοκάρι.

Στο 92’, όταν ο Νάρντι Χοτζαλάρι κατάφερε να διαμορφώσει το σκορ σε 2-0 αμέσως μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος από τον, οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν την εγκυρότητα του γκολ και επιτέθηκαν στον διαιτητή της αναμέτρησης , ο οποίος αναγκάστηκε υ να διακόψει τον αγώνα για πέντε λεπτά. Και όταν επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο σφύριξε την λήξη του αγώνα.

Κακή η διαιτησία του ΧΡ. ΡΙΤΗ

Ακράτα: (Γ. Σπανός) Βασιλακόπουλος, Παππάς (82΄ Παράνομος), Μιχαλόπουλος, Τσούρας, Λαλαής, Μεντής, Κλ. Χοτζαλάρι (46΄ Κατσαρέλιας), Μητρόπουλος (75΄ Μπαμπίλης), Μπουλούμπασης, Ανωγιάτης, Ν. Χοτζαλάρι.

Αχαιός - Ακράτα 3- 0

9η Αγωνιστική 24-11-2012, 15:00

γήπεδο “Κ.ΖΑΡΡΑΣ” (Σαραβαλίου)

Προβληματισμένη η ομάδα της Ακράτας από την αγωνιστική κατάσταση των παικτών της αλλά και από την έλλειψη έμψυχου δυναμικού στον πάγκο, γνώρισε ακόμη μια βαριά ήττα με 3-0 στον εκτός έδρας αγώνα του φετινού πρωταθλήματος από τον Αχαιό Σαραβαλίου.

Από την έναρξη του αγώνα βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση αφού στο 2΄ υποπίπτοντας σε πέναλτι απέκρουσε ο Ανδρέας Βασιλακόπουλος. Στο 14΄ όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και στο 16΄ ο Αχαιός προηγήθηκε με 2-0, σκορ που παρέμεινε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έως το 92΄ όπου οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Διαιτητής: ΝΙΚ. ΧΡΟΝΑΣ

Ακράτα: (Γ. Σπανός) Βασιλακόπουλος, Διαμαντόπουλος (54’ Λαλαής), Μιχαλόπουλος, Τσούρας, Καραπαναγιώτης (78’ Κλ. Χοτζαλάρι), Μεντής, Μπουλούμπασης, Ν. Χοτζαλάρι, Παράνομος (66’ Παππάς), Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας.

Ακράτα -Λιμνοχώρι 0- 1

8η Αγωνιστική

17-11-2012, 15:00 γήπεδο Ακράτας

Διάλυση βάρεσε η ομάδα της Ακράτας αφού έχασε με σκορ 1-0 από την νεοφώτιστη ομάδα του Λιμνοχωρίου. Με το νέο προπονητή Γιώργο Σπανό στον πάγκο της η Ακράτα του δεν πρόλαβε ν’ άλλαξει την αγωνιστική φιλοσοφία της. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους την Ακράτα, αφού είχαν προηγηθεί δύο διαδοχικές ήττες με μεγάλα σκορ (5-0 και 8-1) και να παραμείνουν έτσι αήττητοι εκτός έδρας στο φετινό Πρωτάθλημα με 1 νίκη και 4 ισοπαλίες! Οι γηπεδούχοι με εμφανές το άγχος και την κακή ψυχολογία έχασαν κλασσικές ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο και ενώ το σκορ ήταν στο 0-0. Το 1-0 από τους φιλοξενούμενους στο 67’ αποδιοργάνωσε την Ακράτα με αποτέλεσμα 7’ πριν το τέλος του β΄ημιχρόνου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μάκης Μητρόπουλος.

Διαιτητής: Γ. ΜΠΕΖΕΡΙΑΝΟΣ

Ακράτα: Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι (46΄ Κατσαρέλιας), Μιχαλόπουλος (70΄ Λαλαής), Τσούρας, Καραπαναγιώτης, Μεντής, Παππάς, Μητρόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Παράνομος (82′ Αγγελόπουλος).

Α.Ο. Πάτραι 2008 - Ακράτα 1- 0

7η Αγωνιστική 10-11-2012, 15:00 γήπεδο Ντα Λουζ Οβρυας

Προσπάθησε η ομάδα της Ακράτας να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα μακριά από την έδρα της, αλλά λύγισε στο 83΄ γνωρίζοντας μια ήττα στο Ντα Λούζ από τον Α.Ο. Πάτραι με σκορ 1-0 που δεν της άξιζε, πλην όμως η παράδοση είναι υπερ των Πατρινών. Αν και οι γηπεδούχοι έπαιζαν με έναν λιγότερο παίκτη από το 76΄ λόγω αποβολής, εν τούτοις στο 83΄κατάφεραν να πάρουν τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Διαιτητής: ΑΘ. ΜΠΟΡΤΖΑΡΗΣ

Ακράτα: Βασιλακόπουλος, Παππάς, Διαμαντόπουλος, Τσούρας, Μητρόπουλος, Μεντής, Μπουλούμπασης, Λαλαής, Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης (46΄ Κλ. Χοτζαλάρι), Τρίψας (75΄ Κατσαρέλιας).

ΚΥΠΕΛΛΟ Ερασιτεχνών

Ακράτα -

Αναγέννηση-Αίας Συμπολ. 4- 1

14-11-2012, 14:30 γήπεδο Ακράτας

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών περνά η Ακράτα. Η διαφορά δυναμικότητας πάγκου και αγωνιστικότητας που εκφράζεται στις δύο ομάδες από τις κατηγορίες που αγωνίζονται κάνουν τη διαφορά υπέρ της Ακράτας που είχε επακόλουθο τη νίκη – πρόκριση με 4-1 επί της Αναγέννησης/Αίαντα.

Η ομάδα της Ακράτας με προσωρινό προπονητή τον Παν. Ζαφειρόπουλο, κατάφερε να προηγηθεί στο 21΄ με γκολ του Μεντή και στο 29΄ έφτασε στο 2-0 με τον Καραπαναγιώτη. Στην επανάληψη ο Μπουλούμπασης έκανε το 3-0 στο 63΄ ενώ στο 76΄ οι φιλοξενούμενοι μείωσανπροσωρινά σε 3-1, και στο 82΄ με το δεύτερο γκολ του Μπουλούμπαση διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.

Διαιτητής: ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ