Ε.Α.Π. 19

Προμηθέας-Ακράτα: 66-53

19η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ

Δευτέρα 5 Μαρτίου 8μ.μ.:

ο Προμηθέας συνέχισε τις νικηφόρες εμφανίσεις, ρίχνοντας στο καναβάτσο και την Ακράτα με 66-53 χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του επικράτησε σχετικά άνετα της Ακράτας με 66-53.

Ο Προμηθέας πήρε από νωρίς στο παιχνίδι ένα ασφαλές προβάδισμα το οποίο επέκτεινε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κερδίζοντας σχετικά άνετα ένα ματς. Διαιτητές :Μπούσιας-Καρπάνος

ΑΚΡΑΤΑ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 54-53

18η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ

Δευτέρα 20-02-2012 20:30 Κλειστό: Ακράτας

Άλλος ένας αγώνας, που κρίθκε στις λεπτομέρειες και στην προσωπικότητα των μονάδων της Ακράτας και της Παναχαϊκής. Από την γηπεδούχο Ζίζηλας, Μπιτσάκος, Οικονομόπουλος, Μαλλής και από την φιλοξενούμενη Λιούρδης, Παππάς, Παναγόπουλος, Γατσούλης, Ρουμελιώτης) έδώσαν πολλές μάχες σ΄ ένα παιχνίδι «καρμπόν» με το αντίστοιχο του Α’ γύρου. Ο ομάδα του Σωτήρη Σαλή, επιβλήθηκε της Παναχαϊκής με 54-53, χάρη σε καλάθι του αρχηγού της ομάδας του, Νίκου Ζίζηλα, που σκόραρε στην εκπνοή και χάρισε το ροζ .ύλλο στην Ακράτα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο 1ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18-12, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες της Παναχαϊκής εξισορρόπησαν την κατάσταση και το ημίχρονο έκλεισε στο 27-24 υπέρ της Ακράτας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενουςπου είχαν βελτιώσει αισθητά την αμυντική εικόνα της ομάδας και κατάφερε να προηγηθεί μεμια διφορά 8 πόντων δίνοντας μια αίσθηση υπεροχής για την απόκτηση του το ροζ φύλου του αγώνα . Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκαναν γρήγορα τα 5 φάουλ δινοντας έτσι το δικαίωμα για βολές στην ?ακράτα που ροκάνισε τη διαφορά και ο Ζίζηλας (όπως και στο ματς του Α’ γύρου) με καλάθι στην εκπνοή ανέτρεψε το παιχνίδι και η Παναχαϊκή αρκέστηκε στο κίτρινο φύλλο.

Διαιτητές: Πίγκας-Σταθόπουλος

Τα 10λεπτα: 18-12, 27-24, 40-48, 54-53.

Ακράτα (Σαλής): Βασιλακόπουλος 5, Πολύδερας 5 (1), Ζίζηλας 10, Μπιτσάκος 9, Οικονομόπουλος 19 (1), Μαλλής 6.

Παναχαϊκή (Μιχαηλίδης): Γατσούλης 8 (2), Κάντας 4, Παππάς 8, Λιούρδης 16 (2), Παναγόπουλος 8 (2), Ρουμελιώτης 7 (1), Κοσμάς 2, Αναγνωστόπουλος, Ανέστης, Σταυρόπουλος, Κατσής.

ΚΡΗΝΗ 97-ΑΚΡΑΤΑ 69-51

17η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ

Δευτέρα 13-02-2012 19:00

Σε ένα παιχνίδι ντέρπι η βελτιωμένη αγωνιστικά οπροπονητής της Κρήνης είχε στήσει μαεστρικά την ομάδα του και ο κάθε παίκτης ειχε αποκτήσει ρόλο απέναντι σε μια άμυνα ζώνης που είχε η ακράτα απο την αρχή του Αγώνα.

Το 69-51 αντικατοπτρίζει την ανωτερότητα της Κρήνης σ’αυτό το ματσ που έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο. Η ομάδα του Σωτ. Σαλή αντιστάθηκε για 10 λεπτά (15-13), αλλά η άμυνα ζώνης δεν τους βγήκε σε καλό, αφού δέχθηκαν πολλά ελεύθερα σουτ, που δεν τους επέτρεψαν στο να παραμείνουν κοντά στο σκορ.