Αγυιά 5

*Προμηθέας και Γλαύκος έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Παναχαϊκή-Ακράτα 58-59

5η Αγωνιστική – Δευτέρα 7 Νοεμβρίου

Με ένα καλάθι «buzzer-beater» του Ζίζηλα,η Ακράτα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής με την Παναχαϊκή (59-58) που υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα της (!) στην Α1 ΕΣΚΑΗ…

Στο ντεμπούτο του Μιχαηλίδη στον πάγκο της, η Παναχαϊκή έδειξε ένα βελτιωμένο πρόσωπο αλλά υπέστη ήττα σοκ από το καλάθι του Ζίζηλα στο τελευταίο δευτερόλεπτο και παρά την προσπάθεια του Λιούρδη να σκοράρει από την μία ρακέτα στην άλλη.

Ήταν πραγματικά κρίμα η όλη προσπάθεια των «ροσονέρι» να μην στεφθεί με επιτυχία ειδικά που στο β’ ημίχρονο έδειξε πολύ ανώτερη από την Ακρατα. Της στοίχισαν όμως οι πολλές χαμένες βολές και η έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά

Τα δεκάλεπτα: 7-11, 25-25 (ημιχ.), 44-38, 58-59…

Ακράτα: (Σωτ. Σαλής): Ζίζηλας 16, Μπιτσάκος 8, Οικονομόπουλος 9 (1), Πολυδέρας 4, Μαλλής 17 (3), Κουμπέτσος, Αναστασόπουλος, Βασιλάτος 3 (1), Ρουμελιώτης, Μανωλόπουλος, Μελίστας, Βασιλακόπουλος 2.

Διαιτητές: Μπούσιας-Καρπάνος

ΑΚΡΑΤΑ – ΚΡΗΝΗ 78-53

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της και Τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ακράτα, επικρατώντας της φιλόδοξης Κρήνης ‘97 με 78-53.

Η ομάδα του Σωτήρη Σαλή με μια διαφορά 15 πόντων στο α’ δεκάλεπτο που έληξε 24- 9, έβαλε τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη. Το β΄δεκάλεπτο έληξε 45-23 το γ΄61 -1-41 και το δ΄δεκάλεπτο 78-53

Διακρίθηκαν ο Β.Μαλλής και ο Ν. ζίζηλας με 15 πόντους και οι Μπιτσάκος και Οικονομόπουλος με 11 πόντους.

Τα 10λεπτα: 24-9, 21-14 ημ., 16-18, 17-12 τελικό.

Ακράτα: (Σωτ. Σαλής): Κουμπέτσος 9 (3), Παλαιολόγου 1, Βασιλάτος 5, Πολυδέρας 5 (1), Ζίζηλας 13 (1), Μπιτσάκος 11, Οικονομόπουλος 11 (1), Μάλλης 15 (3), Μανωλόπουλος 2, Μελίστας 6, Βασιλακόπουλος, Ρουμελιώτης.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Ακράτς Σωτ. Σαλής δήλωσε στη «Σ»:

Μετά από το άσχημο ξεκίνημα στην έδρα μας στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος, αποδείχθηκε ότι η ομάδα δεν ήταν πλήρως έτοιμη. Ακολούθησαν δυο εκτός έδρας νίκες που συνδυάστηκαν με καλή εμφάνιση των παικτών. Η ομάδα είναι καινούργια και έχουμε βάλει κάποιους στόχους για την καινούργια χρονιά που δουλεύοντας θα τους πετύχουμε. Θέλουμε να βάλουμε καινούργιους και νέα παιδιά στην ομάδα να συμπληρώσουν τον κορμό που αποτελείται από έμπειρους παίκτες ώστε να κάνουμε ένα καλό πρωτάθλημα και τα παιδιά να πάρουν εμπειρίες τερματίζοντας όσο πιο ψηλά γίνεται.

Το να κτίσεις μια νέα ομάδα με διαφορετικά ηλικιακά επίπεδα είναι δύσκολο. Είμαστε σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα και κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Έχουμε στόχο να κερδίζουμε τα παιχνίδια που μπορούμε και να παλεύουμε τα δύσκολα παιχνίδια εντός και εκτός έδρας.»

ΑΓΥΙΑ-ΑΚΡΑΤΑ 58-62

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη εκτός έδρας πέτυχε η Ακράτα, επί της Αγυιάς με 62-58, σε ένα ματς όπου οι παίκτες του Σωτήρη Σαλή βρίσκοντας τον καλό εαυτό τους ξεκίνησαν από το πρώτο δεκάλεπτο δυναμικά με προβάδισμα 7 πόντων και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 6 πόντους. Στο Β΄μέρος οι παίκτες της Ακράτας που πίστεψαν στη νίκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό προηγούμενοι και στα δυο τελευταία δεκάλεπτα σταθερά με 4 και 5 πόντους παρά του ότι ο Οικονομόπουλος στο τέταρτο δεκάλεπτο ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση, και ο Μαλλής βγήκε με 5 φάουλ. Πρώτος σκόρερ γιο την ομάδα της ακμράτας ο Μιχάλης Μπιτσάκος με 17 πόντους.

Τα 10λεπτα: 14-21, 22-32 ημ., 40-45, 58-62 τελικό.

Ακράτα: (Σ. Σαλής): Κουμπέτσος, 5, Μανωλόπουλος, Βασιλάτος 6, Βασιλακόπουλος, Ζίζηλας 13, Μπιτσάκος 17 (1), Οικονομόπουλος 6, Μαλλής 1, Πολύδερας 9 (1), Μελίστας 5.

Αχαγιά-Ακράτα 71-75

Μία πολύ μεγάλη νίκη κατάφερε να πάρει η Ακράτα στα Ροϊτικα, απέναντι στην φιλόδοξη φέτος Αχαγιά, την οποία κέρδισε με 75-71 και πέτυχε την πρώτη νίκη της στο πρωτάδλημα της ΑΙ ΕΣΚΑ-Η. Η ομάδα του Σωτήρη Σαλή αν και δεν ξεκίνησε καλά (20-12), ακολούθως βρήκε το στόχο στο αντίπαλο καλάθι και ισοφάρισε σχεδόν σε (32-31) στο 3ο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο με (42-47) και στο τελευταίο δεκάλεπτο διατηρώντας πάντα ένα μικρό προβάδισμα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα. Σε μεγάλη μέρα οΜιχάλης Μπιτσάκος με (22 πόντους και 1 τρίποντο) και ο Β. Μαλλής με 14 πόντους και 3 τρίποντα.

Τα 10λεπτα: (20-14, 32-31 ημ., 42-47, 71-75 τελικό.

Ακράτα: (Σ. Σαλής): Κουμπέτσος 10 (2), Μαλλής 14 (3), Ζίζηλας 9, Μπιτσάκος 22 (1), Οικονομόπουλος 11, Μελίστας 7, Πολύδερας 2.

Ακράτα-Γλαύκος 50-62

Δεν τα κατάφερε η Ακράτα στο γήπεδό της απέναντι στον Γλαύκο, από τον οποίο ηττήθηκε στην πρεμιέρα με 62-50.

Η ομάδα της Ακράτας με έλλειψη ψηλού και λιγότερες λύσεις από τον πάγκο προσπάθησε, αλλά σε όλα τα δεκάλεπτα δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι και έτσι η πρώτη αγωνιστική της στέρησε το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω με τον Μιχάλη Μπιτσάκος να σημειώνει 13 πόντους και τον Ανδρέα Οικονομόπουλο 11.

Τα 10λεπτα: 10-24, 26-39 ημ., 38-48, 50-62 τελικό.

Ακράτα: (Σωτ. Σαλής): Κουμπέτσος 3, Βασιλάτος 5 (1), Βασιλακόπουλος 2, Ζίζηλας 7, Μπιτσάκος 13 (1), Οικονομόπουλος 11 (1), Μαλλής 7, Πολύδερας 2.

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου