ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡΟΦΑΙΟΥ Α.Ο. 3

Αναγέννηση Πατρών – Ακράτα 3-3

30η Αγωνιστική

26-04-2014 , 17:30, γήπεδο Ζαρουχλεΐκων

ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΘΕΑΜΑ προσέφεραν οι δυο ομάδες με την Ακράτα να κερδίζει τις εντυπώσεις στην εξέλιξη του αγώνα. .

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Αναγέννηση να προηγείται με 1-0 . στο Β΄μέρος η Ακράτα κατάφερε με το Χάρη Μαρή να ισοφαρίσει στο 47΄. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν σε ένα δίλεπτο να πάρουν προβάδισμα με 3-1,

Η Ακράτα τελικά με άλλα δυο γκολ σε ένα δίλεπτο ισοφάρισε σε 3-2 , χαρίζοντας θέαμα στους φιλάθλους και ικανοποίηση στους τεχνικού.

Τα γκολ : 28′, 55′ Τσάλτας, 57′ Ανδρικόπουλος / 47′, 64′ Μαρής, 62′ Κλ. Χοτζαλάρι

Διαιτητής: ΝΙΚ. ΧΡΟΝΑΣ

ΑΚΡΑΤΑ ( Β. Ταλακώστας): Οικονομόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι (73′ Κρικέτος), Παππάς, Τσούρας, Ζίζηλας (46′ Σακελλαρόπουλος), Μαυρομάτης, Αλ. Διαμαντόπουλος, Τζωρακολευθεράκης, Μαρής, Δημόπουλος, Πρέζας (46′ Φωλιάς).

ΑΚΡΑΤΑ – ΠΕΡΙΒΟΛΑ 4-1

29η Αγωνιστική

12-04-2014, 17:30 γήπεδο Ακράτας

Η ομάδα της Ακράτας πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας απέδειξε ότι είναι μια από τις ομάδες που εδώ και αρκετά χρόνια σταθερά πρωταγωνιστούν στην Α΄κατηγορία, πετυχαίνοντας στην «κρίσιμη ώρα» και ιδιαίτερα στην προτελευταία αγωνιστική μια μεγάλη νίκη επί την Περιβόλας, σφραγίζοντας την παραμονή της στην κατηγορία για την επόμενη περίοδο .

Πάγωσαν, παίκτες, πάγκος και φίλαθλοι από το γκολ των φιλοξενούμενων στο 5΄ του πρώτου ημιχρόνου, όταν σε μια αντεπίθεση ο επιθετικός της Περιβόλας μόνος του στην περιοχή δέχθηκε μπαλιά ακριβείας και σε κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της Ακράτας γράφοντας το 0-1.

Κάτω από τις εμψυχωτικές παροτρύνσεις του Τζαλακώστα οι παίκτες της Ακράτας με θέληση, ανέκαμψαν πολύ γρήγορα και στο 20΄ του πρώτου μέρους, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενουμένων, ανάμεσα στους παίκτες Φωληά, Παράνομο και Μαρή ο τελευταίος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 23 σε μια οργανωμένη επίθεση οι γηπεδούχοι με ωραία μπαλιά του Κλάντι στον Νάρντι και αυτός σε παράλληλη σέντρα προς το τέρμα των φιλοξενουμένων ο Μαρής με ωραίο δυνατό πλασέ έκανε την ανατροπή του σκορ δίνοντας το προβάδισμα στην Ακράτα με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να πετύχουν ένα θετικό αποτέλεσμα στην Ακράτα για να αποφύγουν την βαθμολογική περιπέτεια της 6ης θέσης από το τέλος του βαθμολογικού πίνακα , αλλά ο πορτιέρο της Ακράτας Λεπενιώτης, βρέθηκε σε καλή μέρα και δεν επέτρεψε σε καμία περίπτωση την παραβίαση της εστίας του.

Στο 37’ όταν σε μακρινή μπαλιά και σε κακό υπολογισμό της πορείας της μπάλας ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα και ο προωθημένος Μαρής προσπερνώντας την άμυνα των δυο παικτών κατάφερε με σουτ από πολύ πλάγια θέση να πετύχει το 3-1 για την Ακράτα πετυχαίνοντας το πρώτο χατ-τρικ και για την Ακράταστο φετινό πρωτάθλημα . Στο δεύτερο ημίχρονο η Ακράτα πίεσε πάρα πολύ και σε φάσεις μέσα στην μικρή περιοχή με τον Παράνομο και τον Τσούρα να χάνουν αντίστοιχα μεγάλη ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ. Το τέταρτο γκολ ήρθε με καρφωτή κεφαλιά στο 79΄ από τον Τσούρα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα σε 4-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Β. Ταλακώστα παραμένει στην κατηγορία επάξια χωρίς τις περιπέτειες των επτά ομάδων της ζώνης του υποβιβασμού, ατενίζοντας στη νέα περίοδο.

Διαιτητής: Αλεξ. Γιαννόπουλος

Ακράτα (Β. Ταλακώστας): Λεπενιώτης, Κλ. Χοτζαλάρι, Τζωρακολευθεράκης, Τσούρας, Μεντής, Μαυρομάτης, Παράνομος (68′ Παππάς), Φωλιάς, Μαρής (81′ Αλ. Διαμαντόπουλος), Δημόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι (46′ Χατζηδιαμαντής).

Ποδοσφαιρικό τμήμα και διοίκηση γιόρτασαν την σωτηρία…

Δείπνο στο ποδοσφαιρικό τμήμα παρέθεσε ο πρόεδρος της ομάδας Γιάννης Παπαπέτρου το βράδυ του Σαββάτου της 13ης Απριλίου , με αφορμή την επίτευξη του στόχου της παραμονής.

Το παρών στο εστιατόριο «ALTRO-MEZZO» έδωσε σύσσωμο το ποδοσφαιρικό τμήμα, ο τεχνικός Βασίλης Τζαλακώστας, καθώς και μέλη της διοίκησης.

Το κλίμα ήταν ευχάριστο, αφού άπαντες ήταν εμφανώς απαλλαγμένοι από το άγχος και τη πίεση των τελευταίων εβδομάδων.

Φιλική ποδοσφαιρική συνάντηση με το Δερβένι

Χωρίς Λεπενιώτη , Τσούρα , Ν. Χοτζαλάρι, Παράνομο , Χατζηδιαμαντή, Λυμπερόπουλο, ο τεχνικός του ΑΟ ΑΚΡΑΤΑΣ Βασίλης Τζαλακώστας στις 15 Απριλίου δοκίμασε τους νέους του ποδοσφαιρικού τμήματος, σε έναν φιλικό αγώνα με την ομάδα του γειτονικού Δερβενίου στον οποίο αναδείχθηκε νικητής η ομάδα των φιλοξενουμένων με 4-2 .

Ο Βασίλης Τζαλακώστας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεση του, χρησιμοποιώντας και ποδοσφαιριστές από την ομάδα Νέων.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Μεντής, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να προηγηθούν με 3-1. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-2 με τον Μαρή, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα ένα γκολ διαμορφώνοντας το τελικο σκορ του φιλικού σε 4-2.

ΑΚΡΑΤΑ ( Β. Ταλακώστας): έναρξη με τους, Βασιλακόπουλο, Τζωρακολευθεράκη, Παππά, Μεντή, Ζίζηλα, Μαυρομάτη, Φωλιά, Κ. Χοτζαλάρι, Σακελλαρόπουλο, Α. Διαμαντόπουλο και Μαρή.Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Β. Οικονομόπουλος, Φράγκος, Δημόπουλος, Πρέζας.

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου