14 ΑΧΑΓΙΑ 82 11

Ακράτα-Πανηλειακός 62-45

10η Αγωνιστική

10/12/12 8:00 γήπεδο κλειστό ΑΚΡΑΤΑΣ

Μία άνετη νίκη πέτυχε η Ακράτα, με 62-45 επί του Πανηλειακού στην 10η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Η ομάδα της Ακράτας από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους, να αναπτύξουν επίθεση και σε καμία περίπτωση να διεκδικήσουν κάτι καλό. Η απόδοση των γηπεδούχων ανέβηκε μετά από το πρώτο δεκάλεπτο και στα υπόλοιπα αυξάνοντας τη διαφορά και εξασφάλισε πέραν από το ροζ φύλο του αγώνα και μια καλή θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Α1 κατηγορίας.

Διαιτητής :Κ. Μπούσιας , Π. Καμήτσος

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-17 ημ., 46-28, 62-45.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σταυρόπουλος 1, Μανωλόπουλος, Βασιλάτος, Βασιλακόπουλος 9 (1), Δεγκίκας 4, Πολύδερας 17 (1), Ζίζηλας 9, Παναγόπουλος 1, Οικονομόπουλος 17, Σακελλαρόπουλος 2, Σακελλαρίου 2, Σπάτα.

ΑΧΑΓΙΑ 82 - ΑΚΡΑΤΑ 43-52

9η αγωνιστική

03/12/12 - 8:30 κλειστό ΡΟΪΤΙΚΩΝ

Άνετη εκτός έδρας νίκη με 52-43 στο κλειστό των Ροϊτίκων πέτυχε η ομάδα της Ακράτας επι της Αχαγιάς ’82, ουραγού του βαθμολογικού πίνακα, όπου επικράτησε της ουραγού.

Η ομάδα της Ακράτας, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερη και μπροστά στο σκορ. Στο α΄ ημίχρονο οι Ακρατινοί εξασφάλισαν διαφορά 15 πόντων με πολύ χαμηλό ποσοστό καλαθιών (13-28). Στην επανάληψη η Ακράτα κράτησε σταθερά την διαφορά όπως καταγράφεται και στα δεκάλεπτα.

Διαιτητές: Τσούνας-Κανελλόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 6-11, 13-28 ημ., 35-45, 43-52 τελικό.

Ακράτα: Σταυρόπουλος, Μανωλόπουλος 2, Βασιλάτος 6, Βασιλακόπουλος 9, Δεγκίκας 11 (1), Πολύδερας 11 (1), Ζίζηλας 5, Παναγόπουλος, Οικονομόπουλος 8 (1).

Ακράτα-Ηφαιστος/Αχιλλέας 56-69

8η αγωνιστική

26/11/12 - 20.30 κλειστό Ακράτας,

Στο κλειστό της Ακράτας η ομάδα του Ηφαιστου/Αχιλλέα, κατάφερε να πάρει το το ροζ φύλλο του Αγώνα επικρατώντας της Ακράτας με 69-53, ο αγώνας πραγματικά ήταν το τοπικό ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η. παρά την 5η ήττα της, η ομάδα της Ακράτας, διατηρήθηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ως ντέρμπι ήταν μέτριο ποιοτικά, με τι δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη, πλην όμως δίκαια έφτασε στην νίκη η ομάδα του Ηφαιστου/Αχιλλέα που ήταν καλύτερος.

Στο α΄ ημίχρονο, η φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους, αλλά στην επανάληψη η Ακράτα δεν ξεκίνησε καλά και όσο περνούσε η ώρα δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, επιχειρώντας πολλά άστοχα σουτ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένη τη ψυχολογία να διατηρήσουν και να ανεβάσουν την διαφορά στους 13 πόντους και να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Διαι/τές:Καμήτσος-Θεοδωρόπουλος

Ακράτα: Κουμπέτσος 2, Μανωλόπουλος 2, Βασιλάτος 4, Βασιλακόπουλος 9, Ρουμελιώτης, Πολύδερας 7 (1), Ζίζηλας 13, Παναγόπουλος, Οικονομόπουλος 19, Σταυρόπουλος, Λεγκίκας.

Προμηθέας-Ακράτα 70-42

7η αγωνιστική

19/11/12 Κλειστό Ε.Α.Π., 20.30:

Δεν τα κατάφερε η ομάδα της Ακράτας και γνώρισε άλλη μια ήττα με σκορ 70-42 στο κλειστό του Αγ. Διονυσίου από τον Προμηθέα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και πάγκου ανάμεσα στις δύο ομάδες δικαιολογούν ως ένα βαθμό την κατά κράτος ήττα της Ακράτας αφού η διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και σε όλα τα υπόλοιπα ήταν αυξανόμενη για τους γηπεδούχους εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και 28 πόντους.

Διαιτητές: Κ. ΚΡΕΣΤΑΙΝΙΤΗΣ – ΕΛ ΑΝΥ ΝΤΙΜΟΣ

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 40-15 ημ., 58-30, 70-42 τελικό.

Ακράτα: Μανωλόπουλος 2, Βασιλάτος 4, Βασιλακόπουλος 4, Ρουμελιώτης 9 (1), Ζίζηλας 8, Παναγόπουλος 4, Οικονομόπουλος 9, Σταυρόπουλος 2, Σπάτα.

Ακράτα-Κρήνη ’97 64-63

6η αγωνιστική

12/11/12 - κλειστό Ακράτας, 20.30 -

Κόντρα στην κακή διαιτησία της Γιώτη και του Αθανασόπουλου, και χωρίς τους παίκτες Κουμπέτσο και Μελίστα η Ακράτα, κατάφερε και πήρε τπολύτιμη νίκη με μισό καλάθι διαφορά 64-63 από την ομάδα της Κρήνης ’97.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο σε όλη του τη διάρκεια αφού τα δυο πρώτα δεκάλεπτα έληξαν ισόπαλα . Οι φιλοξενούμενοι πήραν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα καλάθι διαφορά, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ακράτα πίστεψε στη νίκη και με υπερπροσπάθεια συνεπικουρούμενη από τους φιλάθλους της, πήρε κεφάλι στο σκορ δυο λεπτά πριν το τέλος και κράτησε το προβάδισμα παρά τις δυο τελευταίες άστοχες βολές του Ζίζηλα. Μάλιστα, στην τελευταία επίθεση κέρδισε βολές με τον Ζίζηλα, όμως αστόχησε και στα επόμενα λιγοστά δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ..

Διαιτητές:ΓΙΩΤΗ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 28-28 ημ., 54-56, 64-63 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Μανωλόπουλος, Βασιλάτος 10 (2), Βασιλακόπουλος 4 (1), Ρουμελιώτης 1, Πολύδερας 10 (2), Ζίζηλας 18 (1), Οικονομόπουλος 16, Σπάτα 5.