ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΟ Ακράτα --Γ΄ Εθνική - 1ος όμιλος Νότου

Ακράτα-ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας 67-60

5η αγωνιστική

Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Ένας ωραίος αγώνας στο κλειστό Ακράτας ανάμεσα σε δυο νεοφώτιστες ομάδες. Για άλλη μια φορά η ομάδα της Ακράτας εντός έδρας πήρε το ροζ φύλο του αγώνα νικώντας τη μαχητική ΦΕΑ Νέας Φιλαδέλφειας με σκορ 67-60 και φιγουράρει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας στην εξέδρα τον πιο βασικό την «παίκτη» το φίλαθλο μαθητικό κοινό της περιοχής που δεν σταμάτησε να χειροκροτεί και να ενθαρρύνει τους παίκτες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ανάμεσα στο «φαν κλαμπ της κυριακάτικης κερκίδας ο δήμαρχος Αιγιάλειας (φωτό) πολλοί δημοτικοί σύμβουλοι και φυσικά το «ωραίο φύλο» που συντηρεί την παράδοση σε κάθε αγώνα μπάσκετ.

Στο παρκέ η Ακράτα σ με την έναρξη του αγώνα πήρε κεφάλι στο σκορ με 10 πόντους διαφορά , αλλά στη συνέχεια με πολλά λάθη στην άμυνα και αστοχία στη επίθεση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να καλύψουν τη διαφορά. Η Ακράτα πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ν. Ζίζηλα δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, πλην όμως κατάφερε παρά τη μεγάλη πίεση που δέχθηκε από τη ΦΕΑ να κερδίσει το ημίχρονο με 33-32.

Στην δεύτερο ημίχρονο με πιο οργανωμένη την επίθεσή της και την άμυνά της η Ακράτα κατάφερε να ελέγξει το σκορ. Κέρδισε το τρίτο δεκάλεπτο με 43 –34 και στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο τρία λεπτά πριν το τέλος ενώ το σκορ ήταν στον πόντο υπέρ της 55-54, με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να συγκεντρωθεί και να κερδίσει τους φιλοξενούμενους με 67-60.

Σκόρερ για την Ακράτα : Μιχάλης Μπιτσάκος με 17 πόντους, Αλέξανδρος Σαρίκας με 16 και Β. Μαλλής με 12.

Διαιτητές: Σταθόπουλος – Ζιώγας

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 33-32 (ημ.), 50-44, 67-60 τελικό.

Ακράτα (Ν. Ζίζηλας): Σαρίκας 16, Σταυρόπουλος, Βασιλακόπουλος 3, Σχορτσανίτης 5, Πολύδερας, Λάφης 9, Μπιτσάκος 17 (3), Οικονομόπουλος 5 (1), Β. Μαλλής 12 (1), Σακελλαρίου, Μούργελας.

Σπαρτιατικός-

Ακράτα 66-69

4η αγωνιστική

Κυριακή 1η Νοεμβρίου 2015

Την 1η σπουδαία νίκη της εκτός έδρας κατάφερε η Ακράτα, επί του νεοφώτιστου Σπαρτιατικού κάνοντας την ολική ανατροπή με σκορ 66-69 στο τέταρτο δεκάλεπτο .

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 16-5 και το δεύτερο 33-25. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Νίκου Ζίζηλα κατάφεραν με τον Σαρίκα που βρίσκονταν σε “καλή μέρα” να μειώσει τη διαφορά στο τέλος τρίοτου δεκαλέπτου σε 49-45. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και 2΄λεπτά πριν το τέλος η Ακράτα έφερε το παιχνίδια στα ίσια με 58-58. Η ομάδα του Ν. Ζίζηλα στα 42’’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγούνταν 64-58. Ακολούθως η ομάδα της Σπάρτης στα 5’’ δευτερόπλεπτα πριν το τέλος μείωσε στον πόντο 67 - 66 και στη συνέχεια Σαρίκας και Σχορτσανίτης με ελέυθερες βολές διαμόρφωσαν το τελικό 66-69. Σκόρερ : Αλέξανδρος Σαρίκας με 28 πόντους, Γιώργος Λάφης (14) και Μιχάλης Μπιτσάκος (13)

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-25 ημ., 49-45, 66-69 τελικό.

Ακράτα (Ν. Ζίζηλας): Σαρίκας 28 (1), Σταυρόπουλος, Βασιλακόπουλος, Σχορτσιανίτης 8, Πολύδερας 1, Λάφης 14, Μπιτσάκος 13 (3), Οικονομόπουλος 2, Β. Μαλλής 3 (1), Σακελλαρίου, Μούργελας.

Ακράτα -

Πεντέλη 60-57

3η αγωνιστική

Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2015

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Βασίλης Μαλής με το τρίποντο βόμβα στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα «εκτέλεσε» την ο ομάδα της Πεντέλης με 60-57 παίρνοντας το δεύτερο ροζ φύλο της στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Οι εκατοντάδες φίλαθλοι της Ακράτας με το βροντερό παρών τους βοήθησαν καθοριστικά στον αγώνα της αγαπημένης τους ομάδας κόντρα στην Πεντάλη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ακράτας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ακράτας κατάφερε στο τέλος του τρίοτου δεκαλέπτου να προηγηθεί 46-43

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για πολύ γερά νεύρα. 1.17’’ πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να πάρουν κεφάλι με προηγήθηκε με 5 πόντους 52-57. Με τον Σαρίκα πρωταγωνιστή και μορφή της αναμέτρησης η Ακράτα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια 57-57. Η άμυνα της Ακράτας έγινε συμπαγής και 6 δευτερόπλεπτα πριν το τέλος του αγώνα το τρίποντο βόμβα του Β. Μαλλή διαμόρφωσε το τελικό 60-57 δίνοντας το δικαίωμα στους φιλάθλους να πανηγυρίσουν για δέυτερη φορά,

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 26-27 ημ,, 46-43, 60-57 τελικό.

Ακράτα (Ν. Ζίζηλας): Σαρίκας 19 (3), Σταυρόπουλος, Βασιλακόπουλος, Πολύδερας, Μπιτσάκος 8 (2), Οικονομόπουλος 4, Β. Μαλλής 13 (3), Σχορτσιανίτης 5, Σακελλαρίου 3 (1), Λάφης 8.

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου