ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ Α1 ΕΣΚΑ-Η

Προφήτης Ηλίας-Ακράτα 68-66

5η Αγωνιστική

05/11/12 γήπεδο Αλεξιώτισσας

Παρά την υπερπροσπάθεια της Ακράτας να φύγει από με το ροζ φυλο του αγώνα από το κλειστό της Αλεξιώτισσας, η ομάδα του Προφήτη Ηλία στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατατρόπωσε την μαχητική Ακράτα με σκορ 68-66.

Η ομάδα της Ακράτας με προβλήματα στην σύνθεσή της, αφού απουσίαζαν οι Μεντζέλος και Θωμάς Μελίστας ενώ αναγκάστηκε να παίξει ο τραυματίας Νίκος Ζίζηλας.

Στο α’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν της Ακράτας με πέντε καλάθια διαφορά. στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ακράτας, κατάφερε όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά των πέντε καλαθιών αλλά και να τελειώσει το Α΄ μέρος με 35 –32. παρά την ανεβασμένη ψυχολογία της η Ακράτα δεν κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να διατηρήσει μια διαφορά δίνοντας στους γηπεδούχους την ευκαιρία όχι να καλύψουν την διαφορά των τριών πόντων, αλλά και να προηγηθούν με 9 πόντους. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, που χαρακτηρίζεται ως το αδύνατο σημείο της Ακρατινής ομάδας από την αρχή του πρωταθλήματος, οι φιλοξενούμενοι αν και πλησίασαν στο σκορ ενός τρίποντου τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ένα τρίποντο των γηπεδούχων ήταν αρκετό να δώσει το ροζ φύλο του αγώνα στον Προφήτη Ηλία.

Έντονα παράπονα εκφράζουν οι φιλοξενούμενοι για τις αποφάσεις των διαιτητών που σε κρίσιμα σημεία του αγώνα καθόρισαν την τύχη του αγώνα και του αποτελέσματος.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης , Καμήτσος.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-35 ημ., 51-42, 68-66 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Κουμπέτσος 3, Μανωλόπουλος 9 (3), Βασιλάτος 1, Βασιλακόπουλος 5 (1), Πολύδερας 16, Ζίζηλας 11 (1), Οικονομόπουλος 16, Σπάτα 5 (1).

29/10/12 γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Μεγάλη νίκη με 62-59 κατάφερε η ομάδα της Ακράτας επί της Παναχαϊκής, που ήταν και η πρώτη πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα για την 4η αγωνιστική της Α1′ ΕΣΚΑ-Η.

Οι φιλοξενούμενοι με τον αέρα και την ψυχολογία τεσσάρων συνεχών επιτυχιών στο φετινό πρωτάθλημα κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερα καλάθια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση των Ακρατινών ανέβηκε κατακόρυφα και κατάφερε να υπερκαλύψει τη διαφορά των 4 καλαθιών και να προηγηθεί στο Α΄μέρος με δυο καλάθια διαφορά. 30-26.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη λόγω έδρας και ιστορίας των αναμετρήσεων το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Ακράτα που διαμόρφωσε μια διαφορά από την Παναχαϊκή με 16 πόντους.

Ενώ έδειχναν όλα ότι οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι για τη νίκη, οι παίκτες της Παναχαϊκής σε μια υπερπροσπάθεια πλησίασαν στην βρύση… δεν τα κατάφεραν να πιουν νερό… λόγω της πολύ καλής άμυνας της Ακράτας, της αποβολής με 5 φάουλ του Λιούρδη που είχε πετύχει 15 πόντους και της αστοχίας των παικτών της από τα 6,75μ.

Τα 10λεπτα: 9-17, 30-26 (ημιχ.), 49-33, 62-59…

Διαιτητές: Παναγιώτου-Κοτσίρης.

Ακράτα (Ζίζηλας): Μανωλόπουλος, Πολυδέρας 13 (2), Ζίζηλας 8, Οικονομόπουλος 10, Σπάτα 4, -αρχική 5αδα-, Βασιλακόπουλος 11 (1), Βασιλάτος 5 (1), Βασιλακόπουλος, Παναγόπουλος, Θ. Μελίστας, Μ. Μελίστας 7, Ρουμελιώτης 4…

Παναχαϊκή (Κοτσώνης): Παναγόπουλος, Γατσούλης 15 (3), Λιούρδης 15, Πατσαρούχας 6, Καραγιάννης 12, Χρυσανθόπουλος 11 (3), Γκορτσίλας, Κατσής, Κάντας, Γιαννούτσος…

Ακράτα-Ολυμπιάδα Πατρών 56-58

3η Αγωνιστική

22/10/12 γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Πικρή γεύση είχε η ήττα της Ακράτας με ένα καλάθι διαφορά 56-58, για παίκτες και φιλάθλους, αφού βρισκόταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ και δέχθηκε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και πρώτη στην έδρα της από την μαχητική Ολυμπιάδα που πίστεψε στη νίκη.

Και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα η ομάδα της Ακράτας προηγήθηκε των φιλοξενουμένων, με την ομάδα των γηπεδούχων να χάνει πολλά καλάθια από τα 6,75μ. λόγω της απειρίας των νέων παικτών της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρίσκονται από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε απόσταση αναπνοής με δυο καλάθια διαφορά.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ρουλέτα. Μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα η Ακράτα προηγείτο με 56-55. Στην τελευταία όμως επίθεση της Ολυμπιάδας και παρά το αποτυχημένο σουτ, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν το ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να οι φιλοξενούμενοι με υπερπροσπάθεια να επανακτήσουν την μπάλα πετυχαίνοντας καλάθι και με την επιτυχή εκτέλεση φάουλ, προηγήθηκαν 58-56, παίρνοντας την μπουκιά … μέσα από το στόμα των γηπεδούχων.

Διαιτητές: ΔΑΡΛΑΜΗΤΣΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-28 ημ., 46-42, 56-58 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Κουμπέτσος, Βασιλάτος, Ρουμελιώτης, Βασιλακόπουλος 9 (1), Πολύδερας 6, Ζίζηλας 18 (1), Οικονομόπουλος 12, Μ. Μελίστας 9, Σπάτα 2.