Παρασκευή 12 Οκτ 2012
ΑΟ ΑΚΡΑΤΑΣ Α ΕΠΣΑ Ακράτα - Πανιώνιος (Αγυιάς) 2 - 1

Σάββατο 06/10/12

Τρίτη συνεχόμενη νίκη εντός έδρας πέτυχε η Ακράτα επί του Πανιώνιου Αχιλλέα, στέλνοντας το μήνυμα ότι η έδρα της είναι πολύ καυτή και ισχυρή για τις φετινές ομάδες που διεκδικούν την άνοδο στην επόμενη κατηγορία. Ο αγώνας ήταν μια διαφήμιση του ποδοσφαίρου και αποζημίωσε όλους όσους παρακολούθησαν τον αγώνα. Η ομάδα του Κατσαρέλια εν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ αφού δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους στην αντίπαλη περιοχή. Οι Φιλοξενούμενοι με καλή οργάνωση σε άμυνα και έλεγχο του κέντρου παρουσίασαν ένα δυναμικό σύνολο για όλο το πρώτο μέρος που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη Πλην όμως στο τρίτο λεπτό του Β΄ μέρους(48΄) ο Μεντής σημείωσε το 1-0 σε συνδυασμό με την είσοδο του Μητρόπουλου στο 46’. Παρά την ανωτερότητα των γηπεδούχων που είχαν την μεγαλύτερη κατοχή και διαχείριση της μπάλας, οι φιλοξενούμενοι με τον Σαχίνι πέτυχαν την ισοφάριση σε 1-1 με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ. Αμέσως ανέβηκε η απόδοση τόσο των γηπεδούχων για να πετύχουν το γκολ της νίκης, αλλά και των φιλοξενουμένων να κρατήσουν το σκορ πετυχαίνοντας ίσως κάτι περισσότερο. Στο 76’ ήρθε η αποβολή του σκόρερ των φιλοξενουμένων που έδωσε υπεροχή στους γηπεδούχους η οποία μεταφράστηκε σε γκολ στο τελευταίο λεπτό του Αγώνα με κεφαλιά του Τσούρα γράφοντας το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ανμωγιάτης, Μεντής, Κατσαρέλιας και Τσούρας.

Διαιτητής Κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Λεωνίδας Κατσαρέλιας):: Βασιλακόπουλος, Κ. Χοτζαλάρι (87’ Τρίψας), Παππάς, Τσούρας, Καραπαναγιώτης, Μεντής, Παράνομος (72’ Μπουλούμπασης), Λαλαής (46’ Μητρόπουλος), Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας

Σάββατο 29/09/12

Αν και ερχόμενη η ομάδα της Ακράτας από μια βαριά ήττα, κατάφερε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γήπεδό της η επι της Θύελλας Πατρών με 2-0. Από την έναρξη του Αγώνα ομάδα του Κατσαρέλια δεν άφησε περιθώρια ανάπτυξης στους φιλοξενούμενους αφού δημιούργησε ασφυκτικό πρέσιγκ. Έτσι ο Ανωγιάτης στο 13’ με ωραίο σουτ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Το παιχνίδι άλλαξε στο 65΄ με την είσοδο του Μητρόπουλου (αλλαγή Κατσαρέλια). Η Ακράτα δημιούργησε προβλήματα στην χαλαρή άμυνα των φιλοξενουμένων και στο 75’ ο Μητρόπουλος πέτυχε με ωραίο σουτ πλασέ από την περιοχή το 2-0, σκορ με το οποίο έληξε και ο αγώνας.

Διαιτητής ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΛΥΒΑΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Λεωνίδας Κατσαρέλιας): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Παππάς, , Τσούρας, Καραπαναγιώτης, Μεντής (84΄Καραμήτσος), Λαλαής, Παράνομος, , Ν. Χοτζαλάρι (78’ Τρίψας) Ανωγιάτης Κατσαρέλιας (Μ. Μητρόπουλος).

Απόλλων Εγλυκάδος – Ακράτα 4 - 1

Σαβ 22/9/12

Για άλλη μια φορά η παράδοση διατηρήθηκε υπερ των γηπεδούχων, με την ήττα της Ακράτας στην έδρα του Απόλλωνα Εγλυκάδας με 4-1. Με την έναρξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφερα μόλις στο 1΄ λεπτό με γκολ του Κατσαρέλια. Οι γηπεδούχοι μετά από αυτή την ψυχρολουσία, ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 20΄ ήρθε η ισοφάριση σε 1- 1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και δεν άργησε να έρθει στο 35΄ το 2-1 σκορ που διατηρήθηκε στο Α΄ημίχρονο. Με την επανάληψη ο Απόλλων συνέχισε να πιέζει δημιουργώντας ευκαιρίες πράγμα που απέδωσε το 3-1 στο 70΄, ενώ στο 80΄οι γηπεδούχοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού πέτυχαν το 4-1.

Από την ομάδα της Ακράτα διακρίθηκαν οι Παύλος Ανωγιάτης και Μητρόπουλος,

ΑΚΡΑΤΑ (Λεωνίδας Κατσαρέλιας): Λεπενιώτης, Κ. Χοτζαλάρι (63΄ Τρίψας), Π. Αγγελόπουλος (46΄ λ.τ. Αναγνωστόπουλος), Τσούρας, Γ. Μεντής, Ν. Χοτζαλάρι, Παράνομος, Μ. Μητρόπουλος, Μπαμπίλης (73΄ Λαλαής), Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας.

Ακράτα – Τριταιϊκός 3 - 2

Σάββατο 15/09/12

Την πρώτη νίκη στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας κατάφερε η ομάδα της Ακράτας επί του δυναμικού Τριταιϊκού που άφησε της καλύτερες εντυπώσεις αγωνιστικά. Αν και οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τα δυνατά τους να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα λόγω της δυσμενούς θέσης τους( ξεκινούν το πρωτάθλημα με μείον έξι βαθμούς), δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο στόχο τους. Συγκεκριμένα η ομάδα του Κατσαρέλια προηγήθηκε στο 12΄με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ανωγιάτη, ενώ το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Τσούρας με κεφαλιά. Η ομάδα της Ακράτας επαναπαύτηκε και η ομάδα των φιλοξενουμένων ανεβάζοντας το ρυθμό της κατάφερε στο 35΄να μειώσει σε 2-1 με απ΄ ευθείας κτύπημα φάουλ. Ενώ στο Β΄ μέρος η ομάδα της Ακράτας πίεζε για να πετύχει ένα ακόμη γκολ, ήλθε η αποβολή με κόκκινη κάρτα παίκτη των φιλοξενουμένων. Έτσι η γηπεδούχοι μείωσαν την πίεση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν την ισοφάριση σε 2-2 στο 86΄. Τη λύτρωση για την ομάδα της Ακράτας προσέφερε ο Μ.Μητρόπουλος στο 92?, γκολ που αποζημίωσε τους παίκτες και όσους βπαρακολούθησαν τον αγώνα.

Διαιτητής ΘΕΜΙΣΤΟΚΛ. ΣΠΑΝΟΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Λεωνίδας Κατσαρέλιας): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Αγγελόπουλος, Τσούρας, Μεντής, Λαλαής (85’ Τρίψας), Παράνομος, Μ. Μητρόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι (70’ Μπαμπίλης), Ανωγιάτης (94’ Διαμαντόπουλος), Κατσαρέλιας.