ΑΚΡΑΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

2ος Γύρος

Ακράτα – Ωλενιακός 1-1

18η Αγωνιστική Σάββατο 14/01/12 15:00 γήπεδο Ακράτας

Ισοπαλία παραχώρησε η ομάδα της Ακράτας στην πρώτη αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας. Στο 11΄ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ακράτα, όταν κεφαλιά του Ανωγιάτη ύστερα από συνεχόμενη φάση στα καρέ των φιλοξενουμένων η μπάλα κτύπησε στο πρώτο δοκάρι ακολούθως κτύπησε στο δεύτερο κάθετο δοκάρι και εξοστρακίσθηκε. Στο 36΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν 1-0 στο σκορ με. Τον Ηλιόπουλο. Στο β΄ ημίχρονο ο Ανωγιάτης στο 49 ΄με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο Γ του τέρματος, πέτυχε την ισοφάριση 1-1. σκορ που παρέμεινε ως το τέλος του αγώνα παρά τις συνεχόμενες φάσεις μπροστά στην εστία των φιλοξενουμένων.

Διαιτητής Ι. ΣΚΟΥΡΑΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Θαν. Καρανικόλας): Βασιλακόπουλος, Διαμαντόπουλος, Λυμπερόπουλος (82’ Πηνιώτης), Ζαφειρόπουλος, Καραπαναγιώτης, Μεντής, Κατσαρέλιας, Χοτζαλάρι Κλ., Χοτζαλάρι Να., Παράνομος, Ανωγιάτης

Ατρόμητος Πατρών – Ακράτα 0 - 2

19η Αγωνιστική Σάββατο 21/01/12 15:00 γήπεδο Ζαρουχλεΐκων

Με δυο γκολ του Κατσαρέλια στο α΄ ημίχρονο η ομάδα του Θαν. Καρανικόλα έφυγε με το τρίποντο από το γήπεδο των Ζαρουχλεΐκων, αποδεικνύοντας για μια ακόμα φορά ότι αποτελεί τον πρωταγωνιστή στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας στο 35΄και στο 47΄,.

διαιτητής ΛΑΜΠ. ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Θαν. Καρανικόλας): Βασιλακόπουλος, Διαμαντόπουλος (78΄ Παράνομος), Λυμπερόπουλος (83’ Παπασταθακόπουλος), Ζαφειρόπουλος, Καραπαναγιώτης, Τσούρας, Μεντής, Κατσαρέλιας(88΄Μαντάς), Χοτζαλάρι Κλ., Χοτζαλάρι Να., , Ανωγιάτης

Ακράτα – Δαβουρλής 3-1

20η Αγωνιστική Σαβ 28/1/12 15:00 γήπεδο Ακράτας

Με αποφασιστικότητα και δύναμη η ομάδα του Θαν Καρανικόλα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει ένα εύκολο τρίποντο. Το 1-0 ήρθε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ανωγιάτη στο 15΄ όταν η μπάλα μετά από σέντρα του Κλ. Χοτζαλάρι βρήκε το χέρι αμυντικού των φιλοξενουμένων στη μικρή περιοχή. Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία της Ακράτας αλλά ο πορτιέρο Βασιλακόπουλος ήταν σε πολύ καλή μέρα και απέτρεψε στο 18΄ αλλά την ισοφάριση σε πολύ επικίνδυνα σουτ των φιλοξενουμένων. Το επισφράγισμα της διαγραφόμενης νίκης ήρθε στο 44΄ όταν ύστερα από σέντρα του Ανωγιάτη ο Κατσαρέλιας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου γράφοντας το 2-0. Στο 3΄ λεπτό της επανάληψης ο Βασιλακόπουλος με σπουδαία απόκρουση απέτρεψε τη μείωση του σκορ. Ανακάπτοντας η ομάδα της Ακράτας στο 55΄ σημείωσε το 3-0 με τον Ανωγιάτη ύστερα από σέντρα του Κλ. Χοτζαλάρι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 86΄ ύστερα από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ των γηπεδούχων.

διαιτητής Ι. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Θαν. Καρανικόλας): Βασιλακόπουλος, Διαμαντόπουλος, Λυμπερόπουλος(56΄ Παράνομος), Ζαφειρόπουλος(67΄΄Μαντάς), Καραπαναγιώτης, Τσούρας, Μεντής, Κατσαρέλιας, Χοτζαλάρι Κλ., Χοτζαλάρι Να., , Ανωγιάτης (77΄Ταρανάς)

Αστραπή Ψαροφαΐου – Ακράτα 0 - 2

21η Αγωνιστική Τετάρτη 08/02/12 15:30 γήπεδο ΕΠΣΑ "Α.Κάνιστρας"

νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Ακράτας στον εξ αναβολής αγώνα του Σαββάτου της 4ης Φεβρουαρίου. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο - Ανωγιάτης στο 20΄και Μεντής στο 75΄ - ή ομάδα του Θαν Καρανικόλα πήρε άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο εκτός έδρας ακι παραμένει στην τριάδα της κορυφης του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητής

ΑΚΡΑΤΑ (Θαν. Καρανικόλας): Κρικέτος, Διαμαντόπουλος( Μιχαλόπουλος 76΄), Λυμπερόπουλος(88 Φράγκος), Ζαφειρόπουλος, Καραπαναγιώτης, Τσούρας, Μεντής, Κατσαρέλιας, Χοτζαλάρι Κλ., Χοτζαλάρι Να., , Ανωγιάτης (85΄Παράνομος)

Ακράτα – Αίας Πατρών 4-1

22η Αγωνιστική Τετάρτη 11/02/12 15:30 γήπεδο Ακράτας

Ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα μετά το πέρας της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Αχαΐας, αφού ο Εθνικός Σαγείκων κατάφερε με αντίπαλο τη Νίκη Προαστείου και πήρε ισοπαλία με 1-1.

Η Ακράτα μείωσε στους 5 βαθμούς την διαφορά της από τους πρωτοπόρους, έπειτα από το άνετο 4-1 επί του Αίαντα.

Διαιτητής Γ. ΜΠΕΖΕΡΙΑΝΟΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Θαν. Καρανικόλας): Κρικέτος, Διαμαντόπουλος, Λυμπερόπουλος, Ζαφειρόπουλος, Καραπαναγιώτης, Τσούρας, Μεντής, Κατσαρέλιας, Χοτζαλάρι Κλ., Χοτζαλάρι Να., , Ανωγιάτης