Loading...

Κατηγορίες

Τετάρτη 13 Νοέ 2013
Ένας αγώνας διαφήμιση του μπάσκετ ήταν η αναμέτρηση της Ακράτας με τον  Ηφαιστος/Αχιλλέα.

ΑΚΡΑΤΑΣ ΑΠΟ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΣΦ 60-61

04/11/13, 8:00, γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ, Διαιτητής 1-ΜΠΟΥΣΙΑΣ ΚΩΝ, Διαιτητής 1-ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ένας αγώνας διαφήμιση του μπάσκετ ήταν η αναμέτρηση της Ακράτας με τον Ηφαιστος/Αχιλλέα. Στο τοπικό ντέρμπι η Ακράτα ως γηπεδούχος για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΗ, ηττήθηκε 61-60, όταν 2΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι που ήσαν πίσω με ένα καλάθι διαφορά, πέτυχαν τρίποντο, αφήνοντας την Ακράτα στα κρύα του λουτρού .

Το παιχνίδι ήταν ωραίο και οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο που αποζημίωσε τους φιλάθλους .

Σε όλα τα δεκάλεπτα πλην του τελευταίου η ομάδα του Νίκου Ζίζηλα είχε το προβάδισμα. Τη χαριστική βολή του τρίποντου που έκανε την ανατροπή του σκορ και έδωσε το ροζ φύλλο του αγώνα στους φιλοξενούμενους την έδωσε ο Αγγελος Δούβος. Είναι η 2η συνεχόμενη ήττα της Ακράτας σε αντίθεση με τους Αιγιώτες που πήραν την 4η σερί νίκη τους.

Κορυφαίος Ηφαιστου/Αχιλλέα, αλλά και του αγώνα ήταν ο Αγγελος Δούβος, που πέρα από το νικητήριο καλάθι, πέτυχε 16 πόντους με 4 τρίποντα. Από την άλλη, για την Ακράτα πρώτος σκόρερ ήταν ο «εγκλωβισμένος» από αντιπάλους Βασίλης Μαλλής με 13 πόντους.

Τέλος, η διαιτησία των κυρίων Μπούσια και Κανελλόπουλου, αν και χρέωσε από δύο τεχνικές ποινές τις ομάδες, ήταν αρκετά καλή.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 31-24 ημ., 44-42, 60-61 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Βασιλάτος 5 (1), Βασιλακόπουλος 12 (2), Αυγερινός 2, Πολύδερας 7, Ζίζηλας 10, Οικονομόπουλος 7, Β. Μαλλής 13 (2), Σακελλαρίου 2, Αθανασόπουλος 2.

Ηφαιστος/Αχιλλέας: (Ν. Καραγιάννης – Φιλ. Φιλίππου), Ξυλιάς, Ράπτης, Παπαδόπουλος 4, Τσινούκας 6, Δούβος 16 (4), Μπιτσάκος 14 (2), Αναγνωστόπουλος 9, Τρυφωνόπουλος 10 (1) Ντούρος 2.

Παναχαϊκή-Ακράτα 67-57

28/10/13, 9:00, γήπεδο Π.Γ.Ε. ,

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα μπόρεσε η ομάδα του Ν. Ζίζηλα να βρεθεί στην διαφορά του ενός πόντου, σε όλα τα υπόλοιπα δεκάλεπτα η ομάδα της Παναχαϊκής βρέθηκε μπροστά στο σκορ και τη διαφορά αυτή τη διατήρησε σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα νικώντας με 67-57. Ήταν δικαιολογημένη η πρώτη ήττα της Ακράτας στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η που αναλώθηκε μόνο στην άμυνα από την πιεστική Παναχαϊκή.

Διακρίθηκε για την Ακράτα ο Ανδρέας Βασιλακόπουλος και ο Βασίλης Μαλλής

Διαιτητής 1- ΚΑΜΗΤΣΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Διαιτητής 2- ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΜΕΓΑΚΛΗΣ

Τα δεκάλεπτα: 8-7, 27-21 ημ., 48-38, 67-57 τελικό

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Βασιλάτος 4, Βασιλακόπουλος 18, Αυγερινός, Πολύδερας 8, Ζίζηλας 1, Γ. Μαλλής, Οικονομόπουλος 11 (1), Β. Μαλλής 14 (1), Σακελλαρίου 1, Αθανασόπουλος.

Ακράτα-Αγυιά 67-60

21/10/13,8:00 γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Άλλη μια σπουδαία νίκη πέτυχαν οι κιτρινόμαυροι επί της δυναμικής Αγυιάς με 67-60. Ήταν 3η συνεχόμενη νίκη της Ακράτας και η πορεία της φαίνεται ενδιαφέρουσα στο φετινό πρωτάθλημα. .

Η Ακράτα με ένα δυνατό ξεκίνημα κατάφερε να κερδίζει το πρώτο δεκάλεπτο με 17-7 και στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου να έχει αυξήσει τη διαφορά δε 25-7. Σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και έδωσαν το και τρόπο στους αντιπάλους να αντιδράσουν και μα μειώσουν σε 27-23, βάζοντας το παιχνίδι σε νέα φάση. Η Ακράτα αντέδρασε και στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε στο σκορ μπροστά με 33-24.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η ομάδα των φιλοξενουμένων με αναλαμπές κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στον πόντο 52-53 στα μέσα περίπου του τέταρτου δεκαλέπτου και στα τελευταία λεπτά στο 63-60. Η καλή άμυνα και η ευστοχία των παικτών της Ακράτας τους έδωσαν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα με τελικό αποτέλεσμα 67-60.

Διακρίθηκαν ο Βασίλης Μαλλής , Οικονομόπουλος, Πολύδερας.

Διαιτητής 1- ΤΣΟΥΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Διαιτητής 2- ΚΩΣΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Τα δεκάλεπτα: 17-7, 33-24 ημ., 45-39, 67-60 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Βασιλάτος 9 (1), Βασιλακόπουλος 8, Αυγερινός 2, Πολύδερας 10 (2), Ζίζηλας 9, Γ. Μάλλης, Οικονομόπουλος 9 (1), Β. Μαλλής 16 (2), Σακελλαρίου 4, Αθανασόπουλος 2.

Ακράτα-Ολυμπιονίκης 61-49

14/10/13,8:00 γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ,

Εύκολο έργο είχαν οι παίκτες του Ν. Ζίζηλα απέναντι στον Ολυμπιονίκη Αρχαίας Ολυμπίας . Νίκησαν με σκορ 61-49 παίρνοτας το δεύτερο ροζ χαρτί στο Πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Τόσο τα τρίποντα όσο και η καλή άμυνα έφεραν τα αναμενόμενο αποτέλεσμα στην ομάδα της Ακράτας. Σε κανένα δεκάλεπτο του αγώνα ο Ολυμπιονίκης δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και δικαίως οι γηπεδούχοι κέρδισαν τον αγώνα με 61-49.

Διακρίθηκε από την Ακράτα ο Βασίλης Μαλλής καθώς 6 τρίποντα πέτυχε και 26 πόντους συνολικά.

Διαιτητής 1- ΚΡΕΣΤΑΙΝΙΤΗΣ ΚΩΝΣ, Διαιτητής 2-ΚΑΡΠΑΝΟΣ ΗΛΙΑΣ Τα 10λεπτα: 17-12, 29-17 ημ., 46-38, 61-49 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Μανωλόπουλος, Βασιλάτος, Βασιλακόπουλος 7 (1), Αυγερινός, Πολύδερας 8 (2), Ζίζηλας 6, Γ. Μαλλής, Οικονομόπουλος 10 (1), Β. Μάλλης 26 (6), Αθανασόπουλος 4.

Προφήτης Ηλίας-Ακράτα 58-60 παρ. (49-49 κ.α.)

07/10/13, 9:00: γήπεδο ΡΟΪΤΙΚΩΝ,

Την πρώτη νίκη του πρωταθλήματος σε εκτός έδρας αγώνα πήρε η ομάδα της Ακράτας με αντίπαλο την ομάδα του Προφήτη Ηλία. Η ομάδα του Ν. Ζίζηλα πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 30-25. Από το τρίτο δεκάλεπτο η πίεση για τις δυο ομάδες ήταν μεγάλη, που υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Η Ακράτα κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και ο αγώνας να πηγαίνει πόντο-πόντο . στο τέλος του τετάρτου δεκαλέπτου οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 49-49 και οδηγήθηκαν στην παράταση. Τελικά η ομάδα της Ακράτας κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο του αγώνα με 60-58 με τους γηπεδούχους να έχουν πολλά παράπονα για τη διαητησία.

Από την Ακράτα διακρίθηκε ο Βασίλης Μαλλής, που επέστρεψε στην ομάδα μετά πο 10 μήνες αποσίας λόγω τραυματισμού, Οικονομόπουλος και Πολύδερας