ΑΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 4

Ακράτα - Ατρόμητος Πατρών 0-0

26η αγωνιστική

Σάββατο 06-04-2013 , 17:00 γήπεδο Ακράτας

Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν σημαίνει ότι δεν προσπάθησαν και οι δυο ομάδες να πετύχουν τη νίκη για λογαριασμό τους. Μοιράστηκαν ευκαιρίες και εντυπώσεις σε έναν πολύ καλό αγώνα χωρις βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Διαιτητής: ΧΡ. ΖΑΡΚΑΔΑΣ

Ακράτα(Ζαφειρόπουλος): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Παππάς, Διαμαντόπουλος (70′ Μιχαλόπουλος), Μητρόπουλος (90′ Σωτηρόπουλος), Μεντής, Μπουλούμπασης (62′ Παράνομος), Λαλαής, Ν. Χοτζαλάρης, Ανωγιάτης, Μπαμπίλης.

Αίας Πατρών – Ακράτα 2-3

25η αγωνιστική

Σάββατο 30-03-2013 , 16:00 γήπεδο Ρίου

Όταν δεν υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον από τις ομάδες των ερασιτεχνών τότε, όποιος παρακολουθεί τον αγώνα δεν έχει παρά να χειροκροτήσει τους παίκτες και των δυο ομάδων και να διαφημίσει την αξία ενός λαϊκού και άδολου λαϊκού σπορ. Άλλη μια φορά διατηρήθηκε η καλή παράδοση για την Ακράτα απέναντι στον Αίαντα. Αγωνιστικά ανεβασμένη η Ακράτα αυτή την περίοδο κατάφερε να πάρει εύκολα το τρίποντο εκτός έδρας από τον Αίαντα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17΄ με τον Μάκη Μητρόπουλο και δημιούργησε ακόμα πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ. Όμως ο νόμος της μπάλας επαληθεύεται πολλές φορές. Οι γηπεδούχοι στο 40’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο β΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με δυο γκολ του Ανωγιάτη στο 58΄και στο 60΄ να προηγηθούν με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-3 με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Διαιτητής: ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ακράτα(Ζαφειρόπουλος): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Παππάς, Διαμαντόπουλος, Μητρόπουλος (82′ Μπουλούμπασης), Μεντής (46′ Μιχαλόπουλος), Παράνομος, Λαλαής, Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας (70′ Οικονομόπουλος).

Ακράτα-Αχαιός Σαραβαλίου 2-1

24η αγωνιστική

Σάββατο 23-03-2013 16:00 Δημοτικό Στ. Αιγίου

Μπορεί να προηγήθηκαν οι παίκτες του Αχαιού στο 22΄ το 1-0 επι της Ακράτας στο στάδιο του Αιγίου, γράφοντας μια πανομοιότυπη επανάληψη του πρώτου ημιώρου του ημιτελικού για το Κύπελλο Ερασιτεχνών, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους εξασφαλίσει τη νίκη που θα επιβεβαίωνε την αγωνιστική ανωτερότητά του. Η ομάδα της Ακράτας στο 24΄με τον Παύλο Ανωγιάτη έφερε το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στην επανάληψη η ομάδα της Ακράτας ως γηπεδούχος σε ουδέτερο γήπεδο κατάφερε με πολύ καλές επιλογές στη διάταξη να πετύχει το 2-1 στο 74΄ με τον Κατσαρέλια με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ και να πάρει μια νίκη αποδεικνύοντας ότι όταν το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα δεν συμπιέζεται… ανήκει στην ελίτ των ερασιτεχνών. Το γκολ του Κατσαρέλια ήρθε για να ισορροπήσει το χαμένο κτύπημα πέναλτι στον ημιτελικό.

Διαιτητής: ΡΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Ακράτα(Ζαφειρόπουλος): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Παππάς, Διαμαντόπουλος, Μητρόπουλος, Λαλαής, Παράνομος, Μπαμπίλης, Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας.

Λιμνοχώρι-Ακράτα 2-3

23η αγωνιστική

Τετάρτη 20/03 16:00 γήπεδο Λιμνοχωρίου

Την αξία της απέδειξε ως ομάδα η Ακράτα παρά τις πολλές απουσίες στον εκτός έδρα αγώνα, που δεν είχε και βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις ομάδες, με το Λιμνοχώρι όπου απέσπασε μια νίκη γοήτρου και ηθικής ανάκαμψης με τον άδικο αποκλεισμό της από τον τελικό του κυπέλλου ερασιτεχνών. Στον αγώνα η ομάδα των γηπεδούχων παίζοντας καλό ποδόσφαιρο μόνο για τα πρώτα 30΄λεπτά κατάφεραν να προηγηθουν στο 24 με 1-0. Ακολούθως υποτιμώντας τους φιλοξενούμενους και θεωρώντας δεδομένο ότι θα είναι ένα εύκολο απόγευμα, χαλάρωσαν και άφησαν την πρωτοβουλία στους φιλοξενούμενους που στο 33΄ισοφάρισαν με το κλ. Χοτζαλάρι και στο 41΄ με το Μητρόπουλο προηγήθηκαν με 2-1. στην επανάληψη η εμπειρία της Ακράτας οδήγησε σε ένα τρίτο γκολ στο 61΄με τον Μπαμπίλη, γράφοντας το 3-1. ήταν αργά πλέον για τους τους γηπεδούχους να αντιδράσουν για την ανατροπή που προσπάθησαν πετυχαίνοντας το 2-3 στο 71΄σκορ με το οποίο έληξε και ο αγώνας.

Διαιτητής: ΚΑΛΥΒΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ακράτα(Ζαφειρόπουλος): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Παππάς, Διαμαντόπουλος, Μητρόπουλος (76’ Σωτηρόπουλος), Τρίψας, Αγγελόπουλος (30’ λ.τ. Οικονομόπουλος), Λαλαής, Μιχαλόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι, Μπαμπίλης (89’ Ζαφειρόπουλος).

Στο Αίγιο θα παίξει έναν αγώνα η Ακράτα λόγω επεισοδίων στον αγώνα του ημιτελικού

Η Πειθαρχική Επιτροπή της Ε.Π.Σ. επέβαλλε τιμωρία στην Ακράτα, για όσα συνέβησαν στο γήπεδό της, στον ημιτελικό αγώνα με τον Αχαιό Σαραβαλίου για το Κύπελλο Ερασιτεχνών την Τετάρτη (13/03).

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Ακράτας θα δώσει έναν αγώνα για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου που κατά μια συγκυρία θα είναι πάλι με τον Αχαιό Σαραβαλίου και να καταβάλλει 100 €..

Το ερώτημα που τίθεται είναι ότι οι παράγοντες του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που παρακολούθησαν τον αγώνα, δεν είπαν τίποτα για τη διαιτησία του κ. Μπεζεριάνου και των βοηθών του;

Κύπελλο Ερασιτεχνών

Ακράτα-Αχαιός Σαραβαλίου 4-5 πεν. (2-2 κ.α.)

Τετάρτη 13 -03-2013, 15:00 Γήπεδο Ακράτας

Πρόωρος τελικός μπορούσε να χαρακτηριστεί ο ημιτελικός ανάμεσα στην Ακράτα και τον Αχαιό Σαραβαλίου. Έφτασε στον ημιτελικό η ομάδα της Ακράτας έχοντας αντίπαλο μια ομάδα που ήταν στα μέτρα της και ισοδύναμη, αλλά δεν τα κατάφερε, χάρη σε ένα κάλπικο γκολ εις βάρος της και αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, αφού ηττήθηκε στο γήπεδό της από τον Αχαιό στην διαδικασία των πέναλτι με 5-4 με την κανονική διάρκεια των 90΄ στο 2-2 και της ημίωρης παράτασης χωρίς γκολ.

Ο αγώνας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν αντάξιος ενός ημιτελικό. Οι παίκτες του Αχαιού από την αρχή του αγώνα μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και ανάγκασαν τους γηπεδούχους να κλειστούν στην άμυνα και δημιούργησαν μια ευκαιρία στο πρώτο πεντάλεπτο με δοκάρι και σωτήρια επέμβαση από τον πορτιέρο της Ακράτας Λεπενιώτη. Η συνεχής κινητικότητα των φιλοξενουμένων που έλεγχαν την μεσαία γραμμή κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 στο 22΄ με τον Φραντζή και να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Η ομάδα της Ακράτας παρά την ψυχρολουσία του γκολ ανέβασε την αγωνιστικότητά της, πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και ένα λεπτό πριν λήξει το ημίχρονο ο Παύλος Ανωγιάτης ισοφάρισε σε1-1 ξεσηκώνοντας την κερκίδα και τους φίλους της ομάδας που ήθελαν να δουν την ομάδα τους σε ένα τελικό.

Από την αρχή του β΄ ημιχρόνου , η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας ανέβασε την αγωνιστικότητά της τ χάνοντας κλασσικές ευκαιρίες να σημειώσει γκολ, έχοντας και ένα δοκάρι που δεν έκανε τη χάρη στην μπάλα και την Ακράτα.

Ενώ όλα έδειχναν να κυλούν υπέρ των γηπεδούχων που είχαν την κυριαρχία του παιχνιδιού ένα κάλπικο γκολ στο 68’ υπέρ των φιλοξενουμένων, διαμόρφωσε το σκορ σε 2-1 υπέρ των φιλοξενουμένων. Ήταν μια καθαρή φάση φάουλ του παίκτη των φιλοξενουμένων πάνω στον τερματοφύλακα που δεν πρόλαβε να σφυρίξει ο διαιτητής διότι ήταν εκτός φάσεως και προσπαθούσε να καλύψει μια απόσταση 60 μέτρων και πλέον για να μπει στη φάση. Ευθύνη βέβαια φέρει και ο λάινσμαν που δεν καταλόγισε το φάουλ . Αυτό το κάλπικο γκολ δημιούργησε επεισόδια και έντονες διαμαρτυρίες παικτών και παραγόντων της Ακράτας προς το διαιτητή, αναταραχή στους φιλάθλους και ο αγώνας διακόπηκε για 20 λεπτά έως ότου έρθει η αστυνομία την οποία ζήτησαν οι διαιτητές.

Στη συνέχεια η μάδα της Ακράτας με ανεβασμένη την αδρεναλίνη κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση σε 2-2 με τον Κατσαρέλια στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και να οδηγηθούν οι ομάδες στην παράταση του ημιώρου.

Στην παράταση και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες κι9α δοκάρια να πετύχουν κάποιο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν. Έτσι έφτασαν στην διαδικασία των πέναλτι όπου οι παίκτες του Αχαιού κατάφεραν να ευστοχήσουν και στα πέντε κτυπήματα σε αντίθεση με την Ακράτα που πέτυχε τέσσερα και αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι. Τον ημιτελικό παρακολούθησε από την κερκίδα ο πρόεδρος της Ε.Π.Σ. Αχαΐας Δ. Μπαλαφούτης, και ο πρόεδρος του Συνδέσμου Διαιτητών Δ,Παπανικολάου.

Διαιτητής: Μπεζεριάνος

Ακράτα(Ζαφειρόπουλος): Λεπενιώτης, Λαλαής, Μιχαλόπουλος (69’ Μπουλούμπασης), Π. Διαμαντόπουλος (75’ Μπαμπίλης), Μητρόπουλος, Μεντής, Κλ. Χοτζαλάρι, Τρίψας (46’ Παράνομος), Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας.