14. Αχαιός '47 10

ΑΚΡΑΤΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΣ 74-73

9η αγωνιστική 02/12/13

8:00:γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Τρία δεκάλεπτα η ομάδα της Ακράτας, κυριάρχησε στο τερεν και κατάφερε να προηγείται στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου με +16 με 64-48. Και ενώ όλα έδειχνα ότι οι γηπεδούχοι θα κέρδιζαν με ευκολία το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ευστοχώντας σε επαναλαμβανόμενα σουτ τριών πόντων έφεραν το παιχνίδι στον πόντο με 68-67, φορτώνοντας άγχος τους παίκτες του Ν. Ζίζηλα όταν, στα 11′ πριν το τέλος είχαν οι φιλοξενούμενοι το προβάδισμα με 71-73, ο Βασίλης Μαλλής με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου “έγραψε” το τελικό 74-73 και έγινε ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα!

Διαιτητής Α΄: Ι ΤΣΟΥΝΑΣ

Διαιτητής Β΄: ΑΛΕΞ. ΚΟΤΣΙΡΗΣ

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-28 ημ., 58-46, 74-73 τελικό

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Βασιλάτος 12 (4), Βασιλακόπουλος 4, Αυγερινός 2, Πολύδερας 9 (1), Ζίζηλας 5, Σακελλαρόπουλος, Οικονομόπουλος 12, Β. Μαλλής 24 (5), Σακελλαρίου 6.

Σπόρτιγκ-Ακράτα 72-70 παρ. (59-59 κ.α.)

8η αγωνιστική 25/11/13

8:00:γήπεδο ΑΛΕΞΙΩΤΙΣΣΑΣ

ΑΓΩΝΑΣ ΘΡΙΛΕΡ η αναμέτρηση της Ακράτας στο κλειστό της Αλεξιώτισσας με αντίπαλο την ομάδα του Σπόρτινγκ η οποία πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Η ομάδα της Ακράτας από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε την καλή αγωνιστική της πλευρά διεκδικώντας μια νίκη που ήταν στις δυνατότητές της.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα , η ομάδα του Ν. Ζίζηλα κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ενώ το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, με την Ακράτα να προηγείται και με δυο καλάθια διαφορά,55-59 χωρίς ψυχραιμία και με πολλά λάθη έδωσε το δικαίωμα στο Σπόρτιγκ με γκολ – φάουλ και τεχνική ποινή να ισοφαρίσει σε 59-59 και το ματς να πάει στην παράταση. Το τελευταίο φάουλ χρεώθηκε στο Β. Μαλλή που έφυγε από τον αγώνα με το 5ο του φάουλ.

Στην παράταση, παρά του ότι η Ακράτα αγωνιζόταν βρισκόταν μπροστά με 68-70 δεν κράτησε την ψυχραιμία που χρειάζονταν. Δέχθηκε τρίποντο και μία βολή. Αλλά και στην τελευταία της προσπάθεια δεν κατάφερε να ευστοχήσει, χαρίζοντας το ροζ φύλλο του αγώνα στους γηπεδούχους που νίκησαν με 72-70.

Πρώτος σκόρερ των Ακρατινών ήταν ο Ανδρέας Οικονομόπουλος, με 21 πόντους ενώ πολύ καλή ήταν εμφάνιση του Μιχ. Σακελλαρίου με 17 πόντους.

Διαιτητής Α΄: Κ. ΜΠΟΥΣΙΑΣ

Διαιτητής Β΄: Δ. ΚΩΣΤΗΣ

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 28-30 ημ., 45-46, 59-59 κ.α., 72-70 παράταση.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Βασιλάτος 3 (1), Βασιλακόπουλος 4, Πολύδερας 10, Ζίζηλας 5 (1), Οικονομόπουλος 21, Β. Μαλλής 10 (2), Σακελλαρίου 17.

Ακράτα-Αχαιός ’47 74-57

7η αγωνιστική 18/11/13

ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ πέτυχε η Ακράτα στην έδρα της, κερδίζοντας τον Αχαιό ‘47 με 74-57 και αναπτέρωσε το ηθικό της μετά από τρεις προηγούμενες συνεχείς ήττες.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα έληξε με την ομάδα των φιλοξενουμένων να προηγείται με έναν πόντο 17-18. από το δεύτερο δεκάλεπτο η Ακράτα πήρε το παιχνίδι στα σοβαρά και το απότέλεσμα έναι να προηγειθεί στο ά ημίχροινο με 9 πόντους. Στο β μέρος η Ακράτα βρήκε το δρόμο για τα αντίπαλο καλάθι και στο τέλος του γ΄δεκαλέπτου βρ΄θηκε μπροστα στο σκορ με +13 . Ο Αχαιός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ακολούθησε μοιρολατρική την πορεία της ήττας που ήρθε με σκορ 74-57

Πρώτος σκόρερ της Ακράτας ο Βασίλης Μαλλής με 18 πόντους, καλή απόδοση και ανερχόμενος Μιχ. Σακελλαρίου με 11 πόντους ενώ το βάπτισμα του πυρός με την φανέλα της ανδρικής ομάδας πήρε 17χρονος Θανάσης Αραπάκης.

Διαιτητής Α΄: ΚΡΕΣΤΑΙΝΙΤΗΣ

Διαιτητής Β΄: ΕΝ ΑΝΥ ΝΤΙΜΟΣ

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-26 ημ., 51-43, 74-57 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Ηλιόπουλος 2, Βασιλάτος 3 (1), Βασιλακόπουλος 12, Αυγερινός 4, Πολύδερας 12 (2), Ζίζηλας 4, Σακελλαρόπουλος, Οικονομόπουλος 8, Β. Μαλλής 18 (2), Σακελλαρίου 11, Αραπάκης.

Κεραυνός Αιγίου-Ακράτα 87-76

6η αγωνιστική 11/11/13

8:00:γήπεδο ΑΙΓΙΟΥ

ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ των Αιγιαλέων, ανάμεσα στον Κεραυνό Αιγίου, και την Ακράτα ανέδειξε νικητή τον Κεραυνό που επικράτησε στην έδρα του με 87-76.

Η ομάδα της Ακράτας σε μια έδρα δύσκολη προσπάθησε από το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας σε ικανή απόσταση το σκορ για τυχόν ανατροπή αλλά η εμπειρία των παικτών του Κεραυνού δεν άφησαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού τους φιλοξενούμενους να πάρουν κεφάλι σε κανένα δεκάλεπτο και έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 37-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ακράτας κατάφερε να βρεθεί με τέσσερα καλάθια διαφορά πίσω στο σκορ. Στην τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ακράτας δεν κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των γηπεδούχων που ήταν κυρίαρχοι σε όλο το δεκάλεπτο υποπίπτοντας σε πολλά φάουλ με αποτέλεσμα να φύγει με 5 φάουλ ο Βασίλης Μαλλής και ο Κεραυνός να επικρατήσει εύκολα με 87-86

Πρώτος σκόρερ της Ακράτας ο Μαλλής με 28 πόντους.

Διαιτητής Β΄: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-32 ημ., 58-50, 87-76 τελικό.

Διαιτητής Α΄: ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤ

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας 2, Ηλιόπουλος, Βασιλάτος 2, Βασιλακόπουλος 12 (1), Αυγερινός, Πολύδερας 7 (1), Ζίζηλας 13 (1), Σακελλαρόπουλος, Οικονομόπουλος 8, Β. Μαλλής 28 (5), Σακελλαρίου, Αθανασόπουλος 4.