*Έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

ΑΚΡΑΤΑ - ΝΙΚΗ ΑΣ 57-66

12η Αγωνιστική

Δευτέρα 07/01/13, 8:30: γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Με 12 στα 12 η αήττητη από την έναρξη του πρωταθλήματος ομάδα της Νίκης Προαστείου, πήρε το πρώτο ρόζ φύλο του 2013 στην ισχυρή έδρα της Ακράτας και προχωρά ολοταχώς στη κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΗ! Οι παίκτες του Γιάννη Στάθη με καθαρό μυαλό και ψυχραιμία όταν το σκορ ήταν 57-57 επικράτησαν στο τελευταίο δίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου στο Κλειστό της Ακράτας της τοπικής ομάδας 66-57, στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Ακράτας σε όλα τα δεκάλεπτα του αγώνα ακολουθούσε παθητικά τους φιλοξενούμενους, και μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να καλύψει την διαφορά , να φτάσει στην ισοφάριση, και ενώ είχε την πρωτοβουλία στην επίθεση να πετύχει την ανατροπή, οι κακές επιλογές και η ασυνεννοησία μεταξύ των παικτών έδωσαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν πάλι το πάνω χέρι και να πετύχουν μια νίκη πολύτιμη γι’ αυτούς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και η τελική διαφορά των 9 πόντων αντικατοπτρίζει την έλλειψη προπονητή που λείπει από την έναρξη του πρωταθλήματος και καλύπτεται από τον δραστήριο Ν.Ζίζηλα. . Η ομάδα της Ακράτας με την 7η ήττα της βρίσκεται σχεδόν έξω από τη ζώνη των πλει όφ.

Διαιτητές: Κ. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 20-30 ημ., 40-46, 57-66 τελικό.

Ακράτα: Μανωλόπουλος, Βασιλάτος, Βασιλακόπουλος 9 (1), Δεγκίκας 4, Πολύδερας 23 (2), Ζίζηλας 6, Παναγόπουλος 2, Οικονομόπουλος 13, Ρουμελιώτης,

ΑΓΥΙΑ - ΑΚΡΑΤΑ 69 – 61

11η Αγωνιστική

Δευτέρα 17/12/12 ,8:00 γήπεδο : ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΦΑΛΟΣ

Στην τελευταία αγωνιστική του 2102 η ομάδα της Ακράτας, γνώρισε την 6η φετινή της ήττα από την Αγυιά με 69-61. Η ομάδα της Ακράτας δεν μπόρεσε ν’ αναπτύξει τη συνιθισμένη τακτική της με την χαρακτηριστική καλή της άμυνα και τις οργανωμένες αντεπιθέσεις και αναγκαστικά ακολουθώντας το σκορ που με βεβιασμένες ενέργειες ήταν άστοχη, έδωσε την απαιτούμενη ψυχολογία και το καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να γίνουν πιο εύστοχοι και να πάρουν διακιολγημένα το ροζ φύλλο του αγώνα.

Διαιτητές: ΑΝΔΡ. ΒΑΡΔΑΛΟΣ Κ. ΘΕΟΔΩΡ/ΛΟΣ

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 41-32 ημ, 55-44, 69-61 τελικό.

Ακράτα: Κουμπέτσος, Μανωλόπουλος 6 (2), Βασιλάτος, Δεγκίκας 6, Ρουμελιώτης, Πολύδερας 17 (1), Ζίζηλας 16, Παναγόπουλος 2, Οικονομόπουλος 14 (1), Σπάτα.

Ακράτα-Πανηλειακός 62-45

10η Αγωνιστική

10/12/12 8:00 γήπεδο κλειστό ΑΚΡΑΤΑΣ

Μία άνετη νίκη πέτυχε η Ακράτα, με 62-45 επί του Πανηλειακού στην 10η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Η ομάδα της Ακράτας από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους, να αναπτύξουν επίθεση και σε καμία περίπτωση να διεκδικήσουν κάτι καλό. Η απόδοση των γηπεδούχων ανέβηκε μετά από το πρώτο δεκάλεπτο και στα υπόλοιπα αυξάνοντας τη διαφορά και εξασφάλισε πέραν από το ροζ φύλο του αγώνα και μια καλή θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Α1 κατηγορίας.

Διαιτητής :Κ. Μπούσιας , Π. Καμήτσος

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-17 ημ., 46-28, 62-45.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σταυρόπουλος 1, Μανωλόπουλος, Βασιλάτος, Βασιλακόπουλος 9 (1), Δεγκίκας 4, Πολύδερας 17 (1), Ζίζηλας 9, Παναγόπουλος 1, Οικονομόπουλος 17, Σακελλαρόπουλος 2, Σακελλαρίου 2, Σπάτα.

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου