21η αγωνιστική

Κυριακή 07/04,17:00,Αιγείρας .

21η Αγωνιστική Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Θύελλα Αιγείρας - Αναγέννηση/Αίας Συμπολιτείας 4-1

Αναγεννημένη φάνηκε η Θύελλα στο παιχνίδι με την Αναγέννηση/Αίας Συμπολιτείας κάνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά από αρκετό καιρό. Από ότι φαίνεται το προηγούμενο αποτέλεσμα με τα Μελίσσια δεν ήταν τυχαίο αφού και στην έδρα της η Θύελλα έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο υπό τις οδηγίες του έμπειρου Γιάννη Σαράμπαλη παλιού παίκτη της ομάδας και μέλος του Δ.Σ.

Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η Θύελλα είχε και τις ευκαιρίες και τα γκολ. Προηγήθηκε στο 10' με κοντινή προβολή του Νακελλάρη Α. μετά από πάσα του Σαρμά. Ο Λάππας έκλεισε το ημίχρονο με τον καλύτερο τρόπο αφού μετά από προσωπική ενέργεια και άψογο τελείωμα έκανε το 2-0 πριν το 45΄

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αιγείρα δεν επαναπαύτηκε στο 2-0 και συνέχισε να πιέζει με αποτέλεσμα το 3-0 να γίνει στο 55΄ με σουτ του Σωτηρόπουλου. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε τρία λεπτά αργότερα με το 3-1 αλλά η Θύελλα με σωστή τακτική και χωρίς άλλα λάθη στην άμυνα κατάφερε να βάλει και τέταρτο γκολ, το καλύτερο που μπήκε στο παιχνίδι και δεύτερο από τον Χρήστο Λάππα με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Μετά από αυτές τις δύο νίκες αποκτούν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές του Πρωταθλήματος. Επόμενο παιχνίδι αυτό με τα Καλάβρυτα την Τετάρτη 10 Απριλίου.

Για την Αιγείρα: Τσαπικούνης, Πολύζος Α. Δημόπουλος Α. Σιάπικας, Ψαρράκος, Φράγκος,-Τσαούσης(65') Β, Νακελλάρης Α., Σαρμάς-Νακελλάρης Β.(80'),Μάρκου, Τσεκούρας-Σωτηρόπουλος(45'), Λάππας

Μελίσσια - Θύελλα Αιγείρας 0-1

20η αγωνιστική

Κυριακή 31/03, 12:30, γήπ. Πλαστήρα

Χωρίς άγχος και πίεση αλλά με ψυχρή λογική η ομάδα της Αιγείρας κατάφερε να πάρει ένα τρίποντο μετά από πέντε αγωνιστικές.

Η ομάδα των γηπεδούχων είχε πολλές ευκαιρίες να πετύχει το γκολ αλλά ο νόμος της μπάλας ίσχυσε και εδώ, ότι αν δεν βάζεις γκολ από συνεχόμενες ευκαιρίες τότε έρχεται το γκολ των αντιπάλων . Η ομάδα της Αιγείρας με μόνη αιχμή τον αεικίνητο Λάππα κατάφερε στο 43’ να αιφνιδιάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων και να κερδίσει πέναλτι το οποίο κτύπησε εύστοχα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0. Στο β΄μέρος τα Μελίσσια αν και είχαν την αγωνι9στική υπεροχή δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και παρέμεινε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου τελικό σκορ. Παράπονα για το διατητή εκφράζει η ομάδα των Μελισσίων.

Αιγείρα-Φλόγα Ροδιάς 1-2

19η αγωνιστική

Κυριακή 24/03,16:00 γήπ. Αιγείρας

Άλλη μια κακή διαιτησία, στέρησε από τους γηπεδούχους την ευκαιρία κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου να πάρουν μια νίκη όταν το σκορ ήταν 1-1. Όταν η διαιτησία δεν παίζει ουτε 50-50 τους γηπεδούχους απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου, εξαγριώνει παίκτες παράγοντες και φιλάθλους.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και στο 15΄προηγήθηκε με το Χρήστο Λάππα 1-0 σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι.

Στις αρχές του β΄ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1. στη συνέχεια το παιχνίδι άναψε για τα καλά και οι ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ που θα έκρινε και το παιχνίδι. Αυτό το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πετυχαίνοντας την ανατροπή του σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπερ των πρωτοπόρων με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Άμεση ήταν η αντίδραση των φιλάθλων μετά το 2-1 που εισέβαλαν εντός του αγωνιστικού αλλά χάρη των ψυχραιμότερων αποφεύχθηκαν τα επεισόδια.

παράγοντες και παίκτες της Αιγείρας εκφράζου έντονες διαμαρτυρίες για την διαιτησία του κ. Χρήστου Ζαρκάδα, που του καταλογίζουν την κάλπικη νίκη των πρωτοπόρων από τον μη καταλογισμό πέναλτι υπερ της Αιγείρας όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1.