ΑΧΑΓΙΑ 82 17

ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ - ΑΠΟ ΑΚΡΑΤΑΣ 76-64

16η Αγωνιστική

04/02/13 9:00: γήπεδο κλειστό ΟΛΥΜΠΙΑΔΟΣ

Την 10η ήττα της μετρά πλέον η η Ακράτα, από την Ολυμπιάδα Πατρών με 76-64 και έτσι παρέμεινε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Είναι ένα αποτέλεσμα αφενός που φέρνει την Ακράτα στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, αφετέρου σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Ολυμπιάδα θα έχει μειονέκτημα, αφού έχει ηττηθεί και στα δύο παιχνίδια.

Μπορεί να μην πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα η ομάδα της Ακράτας αλλά στον αγώνα κυριάρχισε σχεδόν στο πρώτο ημίχρονο. Στο β΄ μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν αγωνιστικά και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου στα ίσα με 51-51. στο τέταρτο δεκάλεπτο η επικράτηση των γηπεδούχων με τέσσερα τρίποντα έδωσαν τη λύση από την περιφέρεια που χρειάζονταν η ομάδα τους, χωρίς να προλάβει να αντιδράσει η άμυνα της Ακράτας αλλά και η επίθεσή της. Με αυτό το σερί του 12-0 που ήταν αιτία η Ολυμπιάδα να κερδίσει τον αγώνα και να ελπίζει στη σωτηρία της.

Διαιτητές : Π. ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ,, Κ. ΘΕΟΔΩΡ/ΛΟΣ

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-33 ημ., 51-51, 76-64 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σακελλαρόπουλος, Μανωλόπουλος, Βασιλακόπουλος 4, Λεγκίκας 8, Πολύδερας 17 (1), Ζίζηλας 18, Παναγόπουλος 3 (1), Οικονομόπουλος 14, Σπυράκος, Σακελλαρίου, Σάββας.

ΑΠΟ ΑΚΡΑΤΑΣ - Α.Ο. ΓΛΑΥΚΟΣ 54-77

15η Αγωνιστική

28/01/13,8:30: γήπεδο κλειστό ΑΚΡΑΤΑΣ

Δεν τα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα η Ακράτα και υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα , την 9η στη φετινή περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή και κατάφεραν μετά το 6΄λεπτό του πρώτου ημιχρόνου να καλύψουν την διαφορά των 4 πόντων που είχαν οι γηπεδούχοι και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 15-15. τα υπόλοιπα δεκάλεπτα ανήκουν ολοκληρωτικά στον Γλαύκο που πέρασε ένα εύκολο απόγευμα κερδίζοντας το ματς με μια διαφορά 23 πόντων 54-77 υπερ τους.

διαιτητές Ι. ΤΣΟΥΝΑΣ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΓΙΩΤΗ

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 23-31 ημ., 40-57, 54-77 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Μανωλόπουλος, Βασιλάτος 5 (1), Βασιλακόπουλος 6, Δεγκίκας 9, Πολύδερας 8, Ζίζηλας 10, Παναγόπουλος 3, Οικονομόπουλος 11, Ρουμελιώτης, Σακελλαρίου 2, Σπάτα, Μπαλαδήμας.

Απολλωνιάδα-Ακράτα 52-65

14η Αγωνιστική

21/01/13 9:00: γήπεδο κλειστό ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Είχε το πάνω χέρι αγωνιστικά η ομάδα της Ακράτας και πέτυχε την 6η φετνή νίκη της επί της Απολλωνιάδας . Η Ακράτα, ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι διατηρώντας μια αγωνιστική υπεροχή και συνάμα ικανή διαφορά πόντων σε όλα τα δεκάλεπτα του αγώνα , επικρατώντας με το τελικό σκορ 65-52 επί της Απολλωνιάδας, δίνοντας την δυνατότητα στους μικρότερους παίκτες της ομάδας να αγωνιστούν.

Διαιτητές ΛΕΩΝ. ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 22-30 ημ., 34-50, 52-65 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Μανωλόπουλος, Βασιλάτος 11 (1), Βασιλακόπουλος 8 (2), Δεγκίκας 8, Πολύδερας 9 (1), Ζίζηλας 9, Παναγόπουλος 5, Οικονομόπουλος 10, Σάββας 2, Σακελλαρίου 2, Σπάτα 1.

Υπερίων Αμαλιάδας-Ακράτα 71-66

13η Αγωνιστική

14/01/13 8:00: γήπεδο κλειστό της Αμαλιάδας

Σε αγώνα για πολύ γερά νεύρα εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των γηπεδούχων και της Ακράτας για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου. Πολλά και δικαιολογημένα τα παράπονα των Ακρατινών για τη διαιτησία ιδιαίτερα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα που τους ανάγκασαν στην 8η ήττα τους, άρα και σε ένα αποτέλεσμα που δεν ανταποκρίνεται στην αντικειμενικότητα που πρέπει να υπηρετούν οι διαιτητές.

Η Ακράτα ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια διατηρήθηκε όπως δείχνουν και τα δεκάλεπτα, ενώ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ήταν πάντα πολύ κοντά στη απόκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Αλλά δυστυχώς από τη μια πλευρά η αστοχία από τα 9 μέτρα και από την άλλη πλευρά η υπερβολική μεροληπτική διαιτησία για τους γηπεδούχους, έφεραν την ήττα στην ομάδα της Ακράτας. Συγκεκριμένα 3λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας το σκορ ήταν 64-64 , ο διαιτητής καταλόγισε άδικα τεχνική ποινή στους φιλοξενούμενους για εσκεμμένο φάουλ, η γηπεδούχοι προηγήθηκαν και η Ακράτα έφτασε στο 66-66 στα τελευταία 30΄΄. Ακολούθησαν εμφανή φάουλ που δεν καταλογίστηκαν στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα η Αμαλιάδα να προηγηθεί 69-66. Η Ακράτα είχε την ευκαιρία να σημειώσει τρίποντο αλλά η προσπάθειά της δεν ευδοκίμησε , δίνοντας την ευκαιρία στην Αμαλιάδα να επιτύχει άλλο ένα δίποντο στην τελευταία επίθεση και να διαμορφωθεί το σκορ σε 71-66.