Αναγέννηση Ψαθόπυργου- Ακράτα 1-1

13η Αγωνιστική 07-12-2013

15:00 γήπεδο Ρίου

Ψαθόπυργος-Ακράτα 1-1

Η ισοπαλία που απέσπασε παλικαρίσια η ομάδα της Ακράτας από την ομάδα του Ψαθόπυργου αποτελεί αντικειμενικά, ένα θετικό αποτέλεσμα και αποδεικνύει ότι η ομάδα του Κ. Παπαγεωργόπουλου μπορεί μακριά από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα να παίζει τον πιο καθοριστικό ρόλο για τις υπόλοιπες ομάδες της κατηγορίας της και να θεωρείται πολύ υπολογίσιμη.

Για την 13η αγωνιστική της στο γήπεδο του Ρίου η Ακράτα, απέσπασε την 3η φετινή ισοπαλία της στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29΄ με γκολ που αμφισβητήθηκε από παίκτες και παράγοντες της Ακράτας ως οφσάντ,

Στο δεύτερο μέρος , οι παίκτες του Κώστα Παπαγεωργόπουλου με γκολ του Β. Δημόπουλου στο 58΄να ισοφαρίσουν το ματςσε 1-1. Η πιο μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Ακράτας ήταν στο 90΄ όταν σε φάουλ του Μεντή η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τσακάι δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της ανατροπής του σκορ.

Διατητής: Κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ

Λάιζμεν:

Ακράτα: Βασιλακόπουλος, Παππάς, Π. Διαμαντόπουλος, Τσούρας, Μεντής, Μαυρομάτης, Κλ. Χοτζαλάρι (88′ Χασάμπαλης), Φωλιάς, Παράνομος (80′ Τριανταφυλλόπουλος) , Δημόπουλος, Τσακάι.

Ακράτα - Νίκη Προαστίου 2-2

12η Αγωνιστική 30-11-2013

15:00 γήπεδο Ακράτας

Διατητής: ΚΑΜΖΟΛΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Λάιζμεν:

Ως επαναλαμβανόμενη ατυχία της ομάδας του Κ. Παπαγεωργόπουλου, μπορεί να θεωρηθεί και αυτός ο αγώνας όπου υπήρξε εντυπωσιακή ανατροπή του σκορ μετά την αποβολή του τερματοφύλακα της Ακράτας από το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα.

Ένα δοκάρι στην έναρξη του ημιχρόνου από τους φιλοξενούμενους αφύπνισε τους Ακρατινούς που στην επόμενη αντεπίθεση στο 3΄ με τον Γιάννη Παράνομο, έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στην ομάδα του. Ακολούθησε η 17΄ η αποβολή του Ακρατινού τερματοφύλακα Δ. Λεπενιώτη που έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής.

Ακολούθησε η αναγκαστική αλλαγή του μεσο-επιθετικού Δημόπουλου για να πάρει τη θέση του πορτιέρο ο νεαρός Οικονομόπουλος. Η ομάδα της Ακράτας παρά του ότι έπαιζε με 10 παίκτες κατάφερε στο 38΄να πετύχει το 2-0 ύστερα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νάρντι Χοτζαλάρι, που κέρδισε ο αδελφός του Κλάιντι.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά σχεδόν στους φιλοξενούμενους , που μπήκαν καλά διαβασμένοι και διέλυσαν την άμυνα της Ακράτας πετυχαίνοντας στο 48΄, το 1-2. Η μεγάλη αδικία για την ομάδα της Ακράτας ήταν το λάθος σφύριγμα και η ακύρωση κανονικού γκολ στο 65΄ όταν ο Αλκης Τσούρας καλυπτόμενος από τους αντίπαλους αμυντικούς κατάφερε να πετύχει γκολ.

Η αναστάτωση αυτή έφερε στο αμέσως επόμενο λεπτό (67΄) τους φιλοξενούμενους το γκολ της ισοφάρισης με το 2-2. οι φιλοξενούμενοι ως το τέλος του αγώνα θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα γκολ, όταν οι επιθετικοί της βρέθηκαν σε θεση γκολ αλλά αστόχησαν.

Ακράτα(Κ. Παπαγεωργόπουλος): Λεπενιώτης, Π. Διαμαντόπουλος, Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Τζωρακολευθεράκης, Μαυρομάτης, Κλ. Χοτζαλάρι, Φωλιάς, Παράνομος (77′ Τριανταφυλλόπουλος), Ν. Χοτζαλάρι (84′ Ρηγόπουλος), Δημόπουλος (18′ Οικονομόπουλος).

Έκτακτη συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Α.Ο. Ακράτας

Παρουσία των περισσοτέρων μελών του, συνεδρίασε εκτάκτως το μεσημέρι της Κυριακής της 1ης Δεκεμβρίου το Διοικητικό Συμβούλιο του ΑΟ Ακράτας .

Στην ανακοίνωση που ανάρτησε τι site του ΑΟ Ακράτας αναφέρει μεταξύ άλλων: Με αφορμή κάποιες ανυπόστατες φήμες για τον προπονητή της ομάδας, Κώστα Παπαγεωργόπουλο, το Δ.Σ. αποφάσισε ομόφωνα την στήριξη του, βάζοντας τέλος στα όσα καφενειακού επιπέδου σχόλια ακούστηκαν μετά το τέλος της χθεσινής αναμέτρησης με τη Νίκη Προαστίου.

Από κει και πέρα, όμως κρίθηκε σκόπιμο να μεταφερθούν άμεσα κάποιες επισημάνσεις στο ποδοσφαιρικό τμήμα, προκειμένου να μπει άμεσα ένα τέλος στα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ένα ακόμα θέμα που απασχόλησε εντόνως τα μέλη του Δ.Σ. είναι οι τελευταίες –εχθρικές-διαιτησίες που έχει συναντήσει η ομάδα τόσο κόντρα στη Θύελλα Πατρών όσο και στη χθεσινή αναμέτρηση με τη Νίκη Προαστίου (στο 75’ και ενώ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ της Ακράτας, ο α’ βοηθός Θεοφανόπουλος ακύρωσε ως οφσάιντ καθαρό γκολ του Τσούρα) που είχε ως αποτέλεσμα να στερηθεί η Ακράτα 4(!) υπερπολύτιμους βαθμούς.

Τα επαναλαμβανόμενα λάθη εις βάρος της Ακράτας έχουν προκαλέσει την έντονη δυσαρέσκεια των διοικούντων και αποφασίστηκε να υπάρξει άμεση παρέμβαση του προέδρου προς τους αρμόδιους φορείς της ΕΠΣ.

Τέλος, ομόφωνη ήταν η απόφαση να δημιουργηθεί ατζέντα για το νέο έτος 2014, προκειμένου να αναζητηθούν χορηγοί που θα βοηθήσουν οικονομικά την ομάδα.

Το παρών στο συμβούλιο έδωσαν ο Γιάννης Παπαπέτρου (πρόεδρος), Παναγής Παράνομος (Αναπληρωτής Πρόεδρος), Νίκος Αλέφαντος (Αντιπρόεδρος Α), Χρήστος Γιόβας (Αντιπρόεδρος Β), Γιώργος Γιαννακουλόπουλος (Ταμίας), Παναγιώτης Γιαννόπουλος (Αναπληρωτής Ταμίας), Νίκος Οικονομόπουλος (Γενικός Αρχηγός), Φάνης Γιοβάς (έφορος υλικού), Αντώνης Βλάχος (μέλος), Αντώνης Σταυρόπουλος (μέλος), Γιάννης Μαλλής (μέλος) και Νίκος Πουλιάσης (μέλος).

Απόντες από το Δ.Σ. ήταν οι Κώστας Αλέφαντος (Γραμματέας) και Άγγελος Λινάρδος (διευθυντής ποδοσφαιρικού τμήματος).

Ατρόμητος Πατρών-Ακράτα 1-0

11η Αγωνιστική23-11-2013

15:00γήπεδο Ζαρουχλεΐκων

Δεν πίστεψαν σε ένα θετικό αποτέλεσμα οι παίκτες του Κ. Παπαγεωργόπουλου και στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιούργησαν τις ευκαιρίες για γκολ παρά του ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλά αγωνιστική απόδοση.

Το δεύτερο ημίχρονο, οι αγωνιστικότητα και η θέληση των γηπεδούχων έφεραν το 1-0 στο 61΄ με απ΄ ευθείας κτύπημα φάουλ. Η ομάδα της Ακράτας στο υπόλοιπο ημίωρο δεν μπόρεσε ν΄ αντιδράσει αφού δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μια φάση μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων.

Διατητής: ΧΡΟΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Λάιζμεν: ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ - ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ακράτα, που προβληματίζει τον Κώστα Παπαγεωργόπουλο.

Ακράτα (Κ. Παπαγεωργόπουλος) : Λεπενιώτης, Παππάς, Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Π. Διαμαντόπουλος (82′ Αναγνωστόπουλος), Μαυρομάτης, Κλ. Χοτζαλάρι, Φωλιάς, Παράνομος, Ν. Χοτζαλάρι, Δημόπουλος.

Ακράτα-Θύελλα Πατρών 2-4

10η Αγωνιστική16-11-2013

Η απροσδόκητη εξέλιξη της αναμέτρησης μετά το 75΄ που είχε ως αποτέλεσμα την 20λεπτη διακοπή του αγώνα από σφύριγμα της διαιτησίας που αμφισβήτησαν και οι δυο ομάδες, και η δεύτερη ανατροπή του σκορ από 2-2 σε 2-4 υπέρ των φιλοξενουμένων, γέμισαν πικρία φιλάθλους, παίκτες και παράγοντες της Ακράτας.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανήκε στην ομάδα της Θύελλας που κατάφερε να πετύχει στο 5ο λεπτό το 0-1 και στο 34ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματά της διαμορφώνοντας το σκορ σε 0-2.

Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα της Ακράτας με αποφασιστικότητα και επαναλαμβαν΄πομενες φάσεις στην εστία των φιλοξενουμένων κατάφερε στο 58’ με το Νάρντι Χοτζαλάρι να μειώσει και στο 74’ με τον Κλάιντι Χοτζαλάρι να ισοφαρίσει σε 2-2 κάνοντας την ανατροπή του εις βάρους της σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αμέσως στο επόμενο λεπτό (75΄) σε μια επίθεση των φιλοξενουμένων υπήρξε σκληρό φάουλ και σφύριγμα υπέρ των φιλοξενουμένων πλην όμως ο ίδιος παίκτης εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των παικτών της Ακράτας ένεκα του σφυρίγματος πέτυχε γκολ το οποίο πανηγύρισαν οι φιλοξενούμενοι. Οι έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων προς το διαιτητή οδήγησε στη διακοπή του αγώνα για 20 λεπτά. Η επάνοδος των διαιτητών υπέδειξε φάουλ στη γραμμή της περιοχής και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Ακράτας, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.

Η αποβολή του Γιάννη Τζουρακολευθεράκη έδωσε τη δυνατότητα στη Θύελλα στο 83’ να κάνει τη δεύτερη ανατροπή του σκορ του αγώνα 2-3 και στο 88΄ το τελικό σκορ του αγώνα 2-4 προσδίδοντας ένα θριαμβευτικό «διπλό» στους φιλοξενούμενους.

Διαιτητής: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Λάιζμεν: ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Ακράτα(Κ. Παπαγεωργόπουλος): Λεπενιώτης, Π. Διαμαντόπουλος (46′ Παππάς), Ζαφειρόπουλος, Τσούρας, Τζουρακολευθεράκης, Μαυρομάτης, Κλ. Χοτζαλάρι, Φωλιάς, Παράνομος, Ν. Χοτζαλάρι, Δημόπουλος.