Ακράτα - Α.Ο. Πάτραι 2008 1-0

22η αγωνιστική

Σάββατο 09-03-2013, 16:00 γήπεδο Ακράτας

Διαιτητής (Αργολίδος) Γ. Κόλλιας

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε την 22η αγωνιστική η ομάδα του Ζαφειρόπουλου επί της ομάδος του ΑΟ Πάτραι με 1-0, δίνοντας ψυχολογική και αγωνιστική ανάταση στους παίκτες και την τεχνική ηγεσία για τον επόμενο σπουδαίο αγώνα όπου η ομάδα της Ακράτας αγωνίζεται στο γήπεδό της στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών με τον Αχαιό Σαραβαλίου, αναζητώντας το εισιτήριο για έναν τελικό που δεν έχει καταφέρει ποτέ ως σήμερα από ιδρύσεως.

Η αναμέτρηση με την ομάδα του ΑΟ Πάτραι ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες που διεκδίκησαν την νίκη επί ίσοις όροις. Μορφή του αγώνα ο πορτιέρο της Ακράτας Ανδρ. Βασιλακόπουλος που μόλις στο 15΄ πραγματοποίησε την απόκρουση της ημέρας αλλά και του πρωταθλήματος όταν στο 15΄μετά από καρφωτή κεφαλιά του Μπερτσιά ένα μέτρο πριν τη γραμμή του τέρματος, αποσόβησε με εκπληκτική απόκρουση το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 20΄ ο αμυντικός της Ακράτας Π. Διαμαντόπουλος στην προσπάθειά του να αποκρούσει με κεφαλιά σουτ των φιλοξενουμένων, έστειλε την μπάλα ευτυχώς στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδος του. Η λύτρωση για την Ακράτα ήρθε στο 35΄ όταν διείσδυση του Ανωγιάτη στην περιοχή των φιλοξενουμένων κατάφερε να παραβιάσει την εστία και να γράψει το 1-0 σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό. Ήταν μια αναμέτρηση για γερά νεύρα με την διαιτησία να δέχεται πολλά παράπονα για αμφισβητούμενες φάσεις πέναλτι από ένα σε κάθε ομάδα. Παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε, πέραν των διακριθέντων Μητρόπουλου, Ανωγιάτη, Χοτζαλάρι, ο Βασιλακόπουλος που στο 50΄ απεσόβησε την ισοφάριση αποκρούοντας ένα πολύ επικίνδυνο σουτ που διαπέρασε το φράγμα των παικτών σε στημένη φάση έξω από τη γράμμα της μεγάλης περιοχής. Η μεγάλη ευκαιρία για την Ακράτα χάθηκε στο 85΄όταν ο Μητρόπουλος μόνος του με τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων αστόχησε και έστειλε τη μπάλλα ελάχιστα άουτ.

Ακράτα Π. Ζαφειρόπουλος: Α. Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Σπ. Παππάς (57΄Μπουλούμπασης),Π. Διαμαντόπουλος, Γερ. Μητρόπουλος, Γ. Μεντής, Ι. Παράνομος, Λ. Λαλαής, Ναρ. Χοτζαλάρι, Παύλ. Ανωγιάτης (85΄Τρύψας), Λ. Κατσαρέλιας (67’ Μιχαλόπουλος).

Νίκη Προαστίου-Ακράτα 1-1

21η αγωνιστική

Σάββατο 02-03-2013,16:00 γήπεδο Νίκης Προαστείου

Διαιτητής ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Με πολλές απουσίες βασικών παικτών λόγω τραυματισμών από την προηγούμενη αγωνιστική, παρατάχτηκε η ομάδα της Ακράτας. Σκληρό το πρώτο ημίχρονο ανάγκασε τον προπονητή να κάνει αναγκαστικά και τις τρεις αλλαγές πάλι λόγω νέων τραυματισμών από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Το 0-0, σκορ του πρώτου ημιχρόνου αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα και την υπερπροσπάθεια της Ακράτας να κρατηθεί σε καλό αγωνιστικό επίπεδο εν όψει βέβαια και των υποχρεώσεων για το κύπελλο ερασιτεχνών. Στην επανάληψη η ομάδα του Ζαφειρόπουλου κατάφερε να προηγηθεί στο 48΄με τον Ανωγιάτη. Οι κακές καιρικές συνθήκες που δυσκόλευαν την ανάπτυξη του καλού παιχνιδιού οδήγησαν στην αποβολή του Ακρατινού Αγγελόπουλου που είχε σαν συνέπεια την αποδυνάμωση της αμυντικής γραμμής και τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 87’ στην ισοφάριση.

Ακράτα (Π. Ζαφειρόπουλος) : Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι (35′ λ.τ. Λαλαής), Αγγελόπουλος, Π. Διαμαντόπουλος, Μητρόπουλος (46′ λ.τ. Παππάς), Μεντής, Παράνομος, Μιχαλόπουλος (46′ λ.τ. Μπουλούμπασης), Τρίψας, Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας

Ακράτα - Αστραπή Ψαροφαΐου 3- 1

20η αγωνιστική

Σάββατο 23-02-2013,15:30 γήπεδο Αιγείρας

Διαιτητής ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ένα τροχαίο στην ΠΕΟ Κορίνθου Πατρών, λίγο πριν τον αγώνα ενεπλάκησαν δυο παίκτες του ΑΟ Ακράτα, του Άλκη Τσούρα από το ποδοσφαιρικό τμήμα που κατευθύνονταν στο γήπεδο για τον αγώνα και του Ηλία Μανωλόπουλου από την ομάδα Μπάσκετ, ήταν η αιτία της ολιγόλεπτης καθυστέρησης έναρξης του Αγώνα.

Δεν αντέχει και σε μεγάλη κριτική ο αγώνας. Η ομάδα της Ακράτας ήταν πολύ ανώτερη της φιλοξενούμενης και δικαίως επικράτησε πολύ εύκολα. Το πρώτο γκολ από τον Ανωγιάτη ήρθε στο 14΄ , με σέντρα από δεξιά και πλασέ σε κενή εστία. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγώνα παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο. Η ομάδα της Ακράτας με καλύτερη κυκλοφορία στη μπάλα, κατάφερε να φτάσει στο 2-0 με τον Ανωγιάτη στο 59΄ ύστερα από κάθετη πάσα στη πλάτη της άμυνας. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 83΄ από ατομική ενέργεια του Μητρόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 87΄να πετύχουν το γκολ της τιμής. Δίκαιο μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το τελικό 3-1. Η νίκη βελτίωσε την ψυχολογία των παικτών της Ακράτας . Άριστες εντυπώσεις άφησε ο νεαρός Παράνομος. Συγχαρητήρια αξίζουν στους διαιτητές της συνάντησης που προσέφεραν την χρηματική αποζημίωσή τους από τον αγώνα για τον ποδοσφαιριστή Αλκη Τσούρα, για τα έξοδα της νοσηλείας του.

Ακράτα (Π. Ζαφειρόπουλος): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Αγγελόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μεντής, Μπαμπίλης (65′ Τρίψας), Παράνομος, Μητρόπουλος (83′ Λαλαής), Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης (75′ Μπουλούμπασης), Κατσαρέλιας.

Πανιώνιος/Αχιλλέας – Ακράτα 2-1

19η αγωνιστική

Σάββατο 17-02-2013, 15:30 γήπεδο Ρίου

Διαιτητής ΠΑΣΧΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Την εκδίκησή τους πήραν οι γηπεδούχοι του Πανιώνιου από τους φιλοξενούμενους της Ακράτας που λίγες μέρες πριν είχαν κερδίσει στο γήπεδό τους και προκριθεί στην Δ΄φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών.

Άλλη ομάδα στο Κύπελλο Ερασιτεχνών και άλλη στο πρωτάθλημα αποδείχθηκε η ομάδα της Ακράτας. Η κούραση και η υπερπροσπάθεια για ένα καλό αποτέλεσμα οδήγησαν τους παίκτες της Ακράτας σε ασυνεννοησία , χάνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού κυρίως στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να δεχθεί το πρώτο γκολ στο 28΄ και το χειρότερο σενάριο στο πρώτο ημίχρονο να πάει στα αποδυτήρια τ με σκορ 2-0 όταν οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ στο 45΄. Στην επανάληψη, η Ακράτα ξεκίνησε καλύτερα, βελτίωσε την εικόνα της και έγινε απειλητική. Μείωσε σε 2-1 στο 68’ με τον Μητρόπουλο. Παρά τις καλές προσπάθειες με τους Ανωγίατη, Κατσαρέλια, Μητρόπουλο και Μεντή η Ακράτα δεν κατάφερε να πάρει την ισοπαλία. .

Ακράτα (Π. Ζαφειρόπουλος): Λεπενιώτης, Κλ. Χοτζαλάρι (82′ Τρίψας), Αγγελόπουλος, Τσούρας, Διαμαντόπουλος, Μεντής, Παράνομος (66′ Μπουλούμπασης), Μητρόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης, Μπαμπίλης (60′ Κατσαρέλιας).