Ηρακλής Αιγίου -Θύελλα Αιγείρας

18η αγωνιστική

Σάββατο 09-03-2013,16:00 γήπεδο Βαλιμίτικων

Διαιτητής ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Η 18η αγωνιστική εξελίχθηκε σε αγώνα ντέρμπι για γερά νεύρα ανάμεσα στις δυο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και ζήτησαν από νωρίς τη νίκη με πάθος. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43΄. Στην επανάληψη παρά την δυναμική των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι δεν χαρίστηκαν στο 56΄και ισοφάρισαν με το Λάππα σε 1-1. Το νικητήριο γκολ πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο τέλος του δεύτερου μέρους στο 88΄ και βρέθηκαν στη σειρά για τη διεκδίκηση μιας θέσης στη πρώτη τετράδα, κάτι που το πέτυχαν με την Αιγείρα.

Ζήρια- Θύελλα Αιγείρας 3- 3

17η αγωνιστική

Σάββατο 02-03-2013 16:00 γήπεδο Ζήριας

Διαιτητής ΛΑΜΠΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Παρά τις απουσίες τεσσάρων βασικών παικτών η Αιγείρα κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα από τη Ζήρεια που έχει πάρα πολλά παράπονα από τη Διαιτησία.Οι γηπεδούχοι μπαίνοντας δυνατά; Και διεκδικητικά στον αγώνα για ένα καλό αποτέλεσμα κατάφεραν πέτυχαν στο 28΄το 1-0. η ομάδα της Αιγείρας μέσα σε δέκα λεπτά κατάφερε και έκανε την ανατροπή όταν στο 38΄ισοφάρισε με το Λάππα και στο 40΄προηγήθηκε με 2-1 με το γκολ του Σιάπικα. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Αιγειρατών η ομάδα της Ζήρειας ισοφάρισε στο 43΄ σε 2-2 σκορ ημιχρόνου με το ποίο πήγαν στα αποδυτήρια και οι δυο ομάδες. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν στο 48΄το 3-2 σκορ υ παρέμεινε ως το 77΄όταν ο Λάππας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Αιγείρα-Δόξα Ελαιώνα 1-1

16η αγωνιστική

Κυριακή 24-02-2013, 15:30 γήπεδο Αιγείρας

Διαιτητής ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Ένα παιχνίδι ντέρμπι με πολλά παράπονα από τους γηπεδούχους για τη διαιτησία που καταλόγισε πέναλτι υπερ των γηπεδούχων από καθαρές ανατροπές στερώντας τους το τρίποντο.

Οι ομάδες αρκέστηκαν στην ισοπαλία του 1-1 χάνοντας και οι δυο πολλές ευκαιρίες να επικρατήσουν και να πάρουν κεφάλι στον μεταξύ τους αγώνα, για να πλησιάσουν την προνομιούχο τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο έμεινε στο 0-0, ενώ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 65’ και η Αιγείρα να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 71΄ με τον Σαρμά. Στη συνέχεια οι ομάδες προσπάθησαν να κάνουν την διαφορά στο σκορ, αντάμειψαν τους θεατές σε θέαμα και συγκινήσεις ανεβάζοντας το θερμόμετρο του αγώνα με κλασσικές ευκαιρίες και ένα δοκάρι στο 90΄.

Ανω Καστρίτσι- Αιγείρα 2-1

15η αγωνιστική

Κυριακή 17-02-2013,15:30, γήπεδο Κάτω Καστριτσίου

Διαιτητής ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Έχασε αξιοπρεπώς η ομάδα της Αιγείρας από την ομάδα του άνω Καστριτσίου με 1-0. Ένας αγώνας ανοικτός με τις ομάδες να δημιουργούν εναλλακτικά προβλήματα στις αντίπαλλες άμυνες.

Οι γηπεδούχοι ξεκινώντας πολύ δυνατά τον αγώνα κατάφεραν στο 13’ να προηγηθούν με 1-0, ανεβάζοντας την ψυχολογία τους έναντι της αντιπάλου τους. Η αντ’ίδραση των φιλοξενουμένων δεν άργησε να έρθει και στο 21’, ο Τσάλκας ισοφάρισε σε 1-1 για λογαριασμό της ομάδας του Τσιπουλάκου δίνοντας στο παιχνίδι καινούργιο ενδιαφέρον.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι ομάδες με ανοικτό παιχνίδι δημιουργησαν πολλές ευκαιρίες εναλλακτικά. Οι γηπεδούχοι, είναι αυτοί οι οποίοι κατάφεραν στο 71’ να πα΄ρουν κεφάλι στο σκορ με 2-1, σκορ που όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα των γηπεδούχων την πολύτιμη νίκη.

Κύπελλο Ερασιτεχνών

Αιγείρα-Ψαθόπυργος 1-3

Υπέκυψε με σκορ 1-3 η ομάδα του Τσιπουλάκου στην ανωτερότητα του Ψαθοπύργου μιας και αγωνίζεται μια κατηγορία ψηλότερα, αποχαιρετώντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνώ.

Ένα ημίχρονο και κατι… άντεξε η ομάδα της Αιγείρας όπου το σκορ ήταν άνευ τερμάτων στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, στο 58′ που ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, ενώ 10′ αργότερα, η Αιγείρα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο έφερε το ματς και πάλι στα ίσα (1-1), από άψογη εκτέλεση του Παλαιολογόπουλου. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του Τάκη Τσιπουλάκου, το γκολ της ισοφάρισης δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 72′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2 και στο 80′ «σφράγισαν» την πρόκριση για τον Ψαθόπυργο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου