Θύελλα Πατρών - Ακράτα

18η Αγωνιστική

02-02-2013 15:00 γήπεδο Θύελλας

Θύελλα Πατρών-Ακράτα 3-1

Με το σύνδρομο του «χαμένου» εμφανίστηκε η ομάδα της Ακράτας στο γήπεδο της Θύελλας , επαληθεύοντας την παράδοση που θέλει τους Πατρινούς να διατηρούν τον τίτλο ου νικητή στις αναμετρήσεις τους με την Ακράτα.

Η Θύελλα κατάφερε να πάρει τη νίκη σχεδόν από το πρώτο ημίχρονο με πετυχαίνοντας το 3-0 στο 17′, 28′ και43′ με τον ίδιο παίκτή. Η Ακράτα το μόνο που κατάφερε όπως αποδείχθηκε ήταν να πετύχει στο 66΄το 3-1 με πέναλτιο που κέρδισε ο Νάρντι Χοτζαλάρι και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαμπίλης.

Διατητής: ΛΑΜΠΡΟΣ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ

Ακράτα: Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Παππάς (46′ Αγγελόπουλος), Τσούρας, Λαλαής (70′ Ανωγιάτης), Σταματόπουλος, Μπουλούμπασης, Μεντής (46′ Μητρόπουλος), Ν. Χοτζαλάρι, Κατσαρέλιας, Μπαμπίλης.

Ακράτα - Απόλλων Εγλυκάδος

17η Αγωνιστική

26-01-2013 15:00 γήπεδο Ακράτας

Ακράτα-Απόλλων Εγλυκάδας 2-0

Σχόλιο:

Κόλλησαν αμφότερες οι ομάδες για δικούς της λόγους η καθεμία. Η μεν «Περιβόλα» περί ολίγων τυρβάζει στις τελευταίες θέσεις . Η δε θαρραλέα νοσταλγός των υψηλών πτήσεων Ακράτα, είχε διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο και να πάρει μια μεγάλη σε εύρος νίκη. Όμως δεν συνέτρεξαν οι κατάλληλες καιρικές συνθήκες .Ο διαιτητής δεν είδε στο τέλος αποβολή εις βάρος των γηπεδούχων. Με κέρδος τους δύο μικρούς ακόμα μια φορά, στην Ακράτα υπάρχει πίστη ότι θα αρχίσουν να έρχονται πλέον οι βαθμοί αυτοί που της αναλογούν. Μάλιστα στα όρια Αχαΐας και Κορινθίας ο αθλητισμός τείνει να καταστεί επί της ουσίας ένα μέσο προώθησης ευρύτερων ανθρωπιστικών αξιών .Ολόκληρος ο σύλλογος διαπερνάται από μια νοοτροπία διάπλασης θετικών χαρακτήρων από τις μικρές ηλικίες κιόλας, που σχετίζονται με μια υγιή αντίληψη περί αθλητισμού, συλλογικότητας, ανθρωπιάς, ευγενούς άμιλλας, υγιούς ανταγωνισμού κ.ο.κ. Εις επίρρωσιν των «κεντρικών».

Άνετη επικράτηση της έμπειρης Ακράτας στο γήπεδό της με 2-0 επι του Απόλλωνα Εγλυκάδας. Η ομάδα της Ακράτας ήταν κυρίαρχος του γηπέδου στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες και παρά το βαρύ αγωνιστικό χώρο κατάφερε να πάρει άνετα το τρίποντο .

Η Ακράτα έχοντας τον έλεγχο του αγώνα μετά από οργανωμένες επιθέσεις κατάφερε με τον Ανωγιάτη, το 1-0 στο 23′ με προβολή, έπειτα από σέντρα του Ν. Χοτζαλάρι. Στο β’ ημίχρονο ή Ακράτα πέτυχε το 2-0 με το Μπαμπίλη.

Σε καλή μέρα βρέθηκε και ο πορτιέρο της Ακράτας αφού αποσόβησε με έξοχη απόκρουση επικίνδυνου σουτ των φιλοξενουμένων.

Διαιτητής : ΧΡ. ΡΙΤΗΣ

Ακράτα: Βασιλακόπουλος, Λαλαής, Παππάς (75′ λ.τ. Χασάμπαλης), Τσούρας, Διαμαντόπουλος, Σταματόπουλος, Παράνομος, Μητρόπουλος (77′ Μεντής), Ν. Χοτζαλάρι, Ανωγιάτης (46′ λ.τ. Μπαμπίλης), Κατσαρέλιας.

Τριταιϊκός-Ακράτα 1-1

16η Αγωνιστική

20-01-2013 15:00 Σταυροδρομίου

Πλήρωσε την υπεροψία της η Ακράτα και έφυγε από το γήπεδο Σταυτροδρομίου με ένα βαθμό. Η τύχη και το αποτέλεσμα κρίθηκαν στα πρώτα 9 λεπτά του Αγώνα με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το 1-0 στο 2΄ και τους φιλοξενούμενους στο 9΄με τον Μπαμπίλη, σκορ που παρέμεινε ως το τέλος του αγώνα. Ωστόσο η Ακράτα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη τόσο από τις πολλές ευκαιρίες που δεν ευοδώθηκαν όσο και με πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής..