* Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ και ΕΑΠ έχουν από ένα μηδενισμό.

Αχαιός ’47-Ακράτα 56-64

20η αγωνιστική

10/03/14 ‘ώρα 8:30: γήπεδο Αλεξιώτισσας

Άνετα επικράτησε η ομάδα του Ν. Ζίζηλα στo κλειστό της Aλεξιώτισσας και διατηρεί την πέμπτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: ΧΡ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, ΑΛΕΞ. ΚΟΤΣΙΡΗΣ

Δεκάλεπτα:

Ακράτα:

ΑΚΡΑΤΑ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 65-87

19η αγωνιστική

24/02/14 ‘ωρα 8:30: γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Παραδόθηκε πλήρως στην ανωτερότητα του Κεραυνού Αιγίου η ομάδα του Ν. Ζίζηλα που δεν σταμάτησε τη νικηφόρο πορεία του ούτε στην καυτή έδρα της Ακράτας, απ’ όπου και πέρασε κερδίζοντας άνετα με 87-65.

Γρήγορο παιχνίδι με ρυθμό, προσέφερε θέαμα, αφού η ομάδα του Κεραυνού αρέσκεται σε στο γρήγορο παιχνίδι .

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκος Μοσχοβάκης με 26 πόντους, ενώ από πλευράς Ακράτας οι Ανδρέας Οικονομόπουλος και Βασίλης Μαλλής πέτυχαν από 19 πόντους.

Διαιτητές: ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝ

Δεκάλεπτα: 20-25, 38-57 ημ., 48-73, 65-87 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Βασιλάτος, Βασιλακόπουλος 5, Αυγερινός, Πολύδερας 6, Ζίζηλας 14, Αθανασόπουλος, Οικονομόπουλος 19 (1), Μαλλής 19 (4), Σακελαρίου 2.

Κεραυνός Αιγίου: (Σπ. Δεράος), Μοσχοβάκης 26 (3), Τσιρώνης 10 (2), Μούτσιος 9 (1), Κεφαλάς 19 (3), Χρυσανθόπουλος 5 (1), Γιαλαμάς, Βούλγαρης, Τσατσαρώνης 2, Δρακόπουλος 6, Λάφης 10, Τρακαδάς.

Ηφαιστος/Αχιλλέας-Ακράτα 61-52

18η αγωνιστική

17/02/14 ώρα 8:00 γήπεδο ΑΙΓΙΟΥ

Καλύτερος ο Ηφαιστος/Αχιλλέας σε όλο το διάστημα του Αγώνα αναδείχθηκε δίκαια νικητής και στο δεύτερο φετινό τοπικό ντέρμπι απέναντι στην Ακράτα με σκορ 61-52. Οι παίκτες της Ακράτας δεν κατάφεραν να συντονιστούν μεταξύ τους πέφτοντας σε πολλά λάθη, κάνοντας βεβιασμένες επιθετικές επιλογές ενώ ηταν άστοχοι και στις βολές.

παρά τον κακό συντονισμό η ομάδα της ακράτας κατάφερε στο πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου να πάρει κεφάλι με 44-41.

Η αντίδραση των γηπεδούχων που ήταν άμεση με περιφερειακά σουτ , ξεκλείδωσαν την άμυνα των φιλοξενουμένων και πέτυχαν 10 συνεχόμενους πόντους, σπάζοντας το ηθικό των αντιπάλων τους με το 51-44.

Ακολούθως οι επιθετικές αστοχίες οι χαμένες βολές και η έξοδος με 5 φάουλ των Οικονομόπουλου και Μαλλή, έδωσαν το ροζ φύλο αγώνα στον Ηφαιστο/Αχιλλέα που νίκησε δίκαια με σκορ 61-52. η ομάδα της Ακράτας μετά το τέλος του αγώνα εξέφρασε τα παράπονά της για την μεροληπτική διαιτησία.

Κορυφαίος σκόρερ από πλευράς Ακράτας ο Ανδρέας Οικονομόπουλος.

Διαιτητές Π. ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ ΑΛΕΞ. ΚΟΤΣΙΡΗΣ

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-27 ημ., 41-38, 61-52 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Βασιλάτος 2, Βασιλακόπουλος 5, Πολύδερας 11 (2), Ζίζηλας 4, Ν. Σακελλαρόπουλος, Οικονομόπουλος 14, Β. Μαλλής 8, Σακελλαρίου 8.

Ακράτα-Παναχαϊκή 53-56

17η αγωνιστική 10/02/14, 9:00, γήπεδο Ακράτας

Πικρή ήττα στην έδρα της γεύτηκε η Ακράτα από την Παναχαϊκή με σκορ 56-53, στον αγώνα ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής.

Σε κανένα δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ν. Ζίζηλα δεν φάνηκε να απειλεί ουσιαστικά την Παναχαϊκή. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 23-25 υπέρ της Παναχαϊκής, με ένα φανταστικό τρίποντο του Λιούρδη πίσω από τη σέντρα στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην Ακράτα που έδειξε αποφασισμένη για να πάρει κεφάλι στο σκορ, πράγμα που το κατάφερε καθώς προηγήθηκε με 42-33. Η Ακράτα στο τελευταίο δεκάλεπτο μέχρι το 36’ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 46-40. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά η Ακράτα, με αρκετά λάθη στην επίθεση, και τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν ευκαιρία στην Παναχαϊκή με ένα σερί 12-0 όχι μόνο να καλύψουν 46-40 , αλλά και να βρεθούν μπροστά στο +6 με 52-46 . Ο Μαλλής μείωσε με τρίποντο σε 49-52 και ακολούθησε η διαδικασία των φάουλ για να σταματά ο χρόνος. Η Παναχαϊκή τελικά αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στις ελεύθερες βολές και επικράτησε με το τελικό53-56