Τρίτη 12 Μάρ 2013
ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ  Κύπελλο Ερασιτεχνών

Στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ερασιτεχνών η Ακράτα

Την τετάρτη 13 Μαρτίου η ο μάδα της Ακράτας στην έδρα της δίνει τη μάχη για τον τελικό απέναντι στην ομάδα του Αχαιού Σαραβαλίου.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Ε.Π.Σ. Αχαΐας η κλήρωση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, στην οποία συμμετάσχει και η Ακράτα από την περιοχή της Αιγιάλειας.

Τα ημιτελικά ορίστηκαν να γίνουν την επόμενη Τετάρτη 13 Μαρτίου.

Διαιτητής ΜΠΟΡΤΖΑΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

(Μητρόπουλος 24', Ν. Χοτζαλάρι 26', Αλ. Διαμαντόπουλος 65') .Ντέρμπι με αντιπαλότητα .

Υψηλό στόχο έχει βάλει φέτος η ομάδα της Ακράτας. Θέλει να διεκδικήσει το έπαθλο που της λείπει από τη συλλογή της. κάτω από αυτές τις βλέψεις η Ακράτα πάλεψε με όλη την ψυχή των παικτών της, και κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον δυναμικό Ατρόμητο να τον αποκλείσει και να αγωνιστεί στον ημιτελικό. Από το πρώτο ημίχρονο, με πολύ δυναμική και οργ΄νωση στο παιχνίδι της η Ακράτα οργανώνοντας πολύ καλά την αμυνά της, κατάφερε στο 24΄με γκολ των Μάκη Μητρόπουλου να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους και στο 26΄ το 2-0 με το Νάρντι Χοτζαλάρι να δίνει καίριο κτύπημα στους γηπεδούχους από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη παρά την μεγάλη πίεση που δέχθηκε από τους αντιπάλους , κατάφερε με γκολ του Αλ. Διαμαντόπουλου στο 59΄ να παγώσει… τους γηπεδούχους. Το 3-0 έδωσε τον αέρα της νίκης στην Ακράτα που κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 3-0 και την εστία της ανέπαφη.

Ακράτα: Λεπενιώτης, Κλ. Χοτζαλάρι, Μιχαλόπουλος, Λαλαής, Μητρόπουλος (85’ Παππάς), Μεντής, Μπαμπίλης (73’ λ.τ. Μπουλούμπασης), Τρίψας, Ν. Χοτζαλάρι (30’ λ.τ. Αλ. Διαμαντόπουλος), Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας.

Ακράτα-Πανιώνιος/Αχιλλέας 4-1

Τετάρτη 13-02-2013, 15:00 γήπεδο Ακράτας

Διαιτητής ΡΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Άνετη νίκη πέτυχε η Ακράτα με σκορ 4-1 απέναντι στον Πανιώνιο/Αχιλλέα για την Δ’ Φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και έτσι προκρίθηκε για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Δυνατό και καλό παιχνίδι από τις δυο ομάδες παρά το τελικό σκορ. Το 1-0 με τον Τσούρα για την Ακράτα, έφερε χαμόγελα στους γηπεδούχους που δεν κράτησαν για πολύ,αφού στο 5΄οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 σκορ που διατηρήθηκε σε όλο το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-1 στο 48’ με τον Αγγελο Μπαμπίλη. Η ομάδα του Ζαφειρόπουλου στη συνέχεια κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι τόσο σε άμυνα και στη μεσαία γραμμη. Το γκολ ήρθε στο 85’ με το δεύτερο του Τσούρα με το διαμορφώνοντας το σκορ σε 3-1 δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη – πρόκριση. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 91, με τον Αγγελο Μπουλούμπαση.