ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ Α.Ε. 19

ΖΗΡΙΑ-ΤΑΔ'93 17

Θύελλα Αιγείρας – Α.Ο. Δρέπανο 2-1

26η Αγωνιστική Κυριακή 12-5-2013 Γήπεδο Αιγείρας

Η Θύελλα Αιγείρας είναι σε θέση μετά από πολλά χρόνια να γιορτάσει την άνοδο στην Super B (όπως θα ονομάζεται) κατηγορία.

Αυτή η ομάδα που πέρασε φέτος από χίλια-μύρια κύματα, δυσκολίες, αντιπαραθέσεις, νεύρα, μπορεί να απολαύσει ανενόχλητη πλέον το νέκταρ της επιτυχίας. Μια επιτυχία που ήρθε την τελευταία στιγμή αλλά οι παίκτες, η Διοίκηση και ο κόσμος της Αιγείρας έψαχναν όλη τη χρονιά. Δεν είναι τυχαίο ότι η Θύελλα έκανε έξι νίκες και μια εκτός έδρας ισοπαλία τα τελευταία επτά παιχνίδια. Άγγιξε σχεδόν το απόλυτο γιατί πίστεψε στις δυνάμεις τις, δούλεψε σκληρά τους τελευταίους δύο μήνες και πέτυχε το στόχο της. Ας την ευνόησε στο τέλος η τύχη με το ισόπαλο αποτέλεσμα της Δόξας με την Αναγέννηση. Αυτή ήταν που άξιζε να «ανέβει» και το είχε αποδείξει μέσα στο γήπεδο.

Το απιχνίδι ξεκίνησε με πολύ άγχος από τους παίκτες της Αιγείρας που έβγαιναν στην επίθεση αλλά έκαναν εύκολα λάθη. Το γκολ του αρχηγού Ανδρέα Πολύζου στο 25΄με κοντινή προβολή μετά από φάουλ του Λάππα έδωσε ψυχολογικό πλεονέκτημα μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος και ενώ θα έπρεπε με ένα δεύτερο γκολ να σιγουρέψει τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς η Θύελλα έχασε τον έλεγχο και κατάφερε να δεχθεί την ισοφάριση στο 60΄μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Το άγχος σε αγωνιστικό χώρο και εξέδρα περίσσευε. Οι φωνές όμως του Γιάννη Σαράμπαλη από τον πάγκο ξύπνησαν του παίκτες και στην ενέργεια του Χρ. Λάππα στο 80΄από τα δεξιά σωστά σφυρίχθηκε πέναλτι το οποίο και αξιοποίησε ο ίδιος βαζοντας το πολυτιμότερο από τα 25 γκολ που πέτυχε φέτος. Η ιστορία λοιπόν έγραψε Θύελλα Αιγείρας – Δρέπανο 2-1 και άνοδος στην Σούπερ Β΄Κατηγορία.

Για την Αιγείρα: (Γιάννης Σαράμπαλης) Τσαπικούνης,Φράγκος,Πολύζος Α.,Δημόπουλος Α.,Ψαρράκος, Σιάπικας, (40΄Σαρμάς) Νακελλάρης Β. Νακελλάρης Α.,Σωτηρόπουλος, Τσεκούρας, Λάππας.

Εννοείται πως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους του συντελεστές αυτής της επιτυχίας σε μια από τις πιο δύσκολες εποχές για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο. Θα ακολουθήσει ένα αφιέρωμα σε όλους αυτούς τους «μικρούς ήρωες» τον επόμενο μήνα. Μπράβο και εις ανώτερα!

Παναχαϊκός - Θύελλα Αιγείρας 1-1

28-04-2013 17:00 γήπεδο Σουλίου

Διαιτητής: ΑΘ. ΜΠΟΡΤΖΑΡΗΣ

Αγώνας με μεγάλη σημασία για τις δυο ομάδες που καίγονταν για την άνοδο στη επόμενη κατηγορία. Τελικά η ισοπαλία έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν την άνοδό τους στη επόμενη κατηγορία και για την Αιγείρα δυστυχώς που σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων έπεσε στην πέμπτη θέση χάνοντας το πλεονέκτημα που είχε για την 4η προνομιούχο θέση

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19′ και στο 38′ ο Λέανδρος Τσάκλας ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα της Αιγείρας σκορ που έμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Θύελλα Αιγείρας - Α.Ε. Αιγίου 4- 0

20-04-2013 17:00 γήπεδο Αιγείρας

Διαιτητής: Δ. ΠΟΛΥΓΕΝΗΣ

Τρίτη συνεχόμενη νίκη και δεύτερη εντός έδρας πέτυχε η Αιγείρα με σκορ 4-0 σε βάρος της Α.Ε. Αιγίου.Η ομάδα της Αιγείρας, σε ρυθμό προπόνησης κατάφερε να πάρει άνετα και χωρίς πίεση το τρίποντο και να παραμείνει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στην προνομιούχο τετράδα που οδηγεί απευθείας στην Σούπερ Β’ Κατηγορία. Η ομάδα του Μανώλη Φακίτσα άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ πετυχαίνοντας το 1-0 στο 7’ με το Σωτηρόπουλο, σκορ με το οποίο έληξε και το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-0 στο 48’ με το Β. Νακελλάρη , το 3-0 στο 52’ με το Λάππα και στο 68’ με το δεύτερο γκολ του Σωτηρόπουλου το τελικό 4-0.

Θύελλα Αιγείρας - Αστήρ Τέμενης 1- 0

14-04-2013 17:00 Αιγείρας

Διαιτητής ΦΙΛΙΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

Η νίκη επί του Αστέρα Τεμένης που κατάφερε η ομάδα της Αιγείρας στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με το μοναδικό γκολ (58΄)του αγώνα από τον μόνιμο σκόρερ Χρ. Λάππα, μαρτυρά ένα ποιοτικό παιχνίδι που αποζημίωσε όσους παρευρέθηκαν στο γήπεδο. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μανώλη Φακίτσα έφτασε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Καλάβρυτα - Θύελλα Αιγείρας 1- 2

10-04-2013, 17:00; Καλαβρύτων;;

Διαιτητής: Γ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Το βαθμολογικό τρίποντο κατάφερε να πάρει εκτός έδρας η ομάδα της Αιγείρας από την ομάδα των Καλαβρύτων που κινδυνεύει μετά από αυτή την ήττα να υποβιβαστεί στην Γ΄ κατηγορία.

Ο αγώνας μετατράπηκε σε ντέρμπι μετά από το 1-0 που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 22΄του πρώτου ημιχρόνου. Η υπεροχή των καλαβρύτων κράτησε μέχρι το 73 όταν ο Λάππας ισοφάρισε τα σε 1-1 και δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πέτυχε την ολικη ανατροπή υπερ των φιλοξενουμένων στο 75΄διαμορφώνοτας το σκορ που ήταν και το τελικό σε 1-2,