ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ – ΑΚΡΑΤΑ

23η αγωνιστική

Δευτέρα 01/04/13 8:00: γήπεδο ΠΥΡΓΟΥ - Γ.ΒΑΣΙ

Διαιτητές: ΕΥΑΓ. ΔΑΡΛΑΜΗΤΣΟΣ, ΣΟΦ. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ

Δεν μπόρεσε να αντισταθεί η ομάδα της Ακράτας στην αγωνιστικότητα των παικτών του Πανηλειακού που προσπαθούν να παραμείνουν στην κατηγορία. και παραδόθηκε άνευ όρων.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η ομάδα της Ακράτας βρισκόταν πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σταθερά σε όλα τα δεκάλεπτα . Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Ακράτας μείωσε τη διαφορά αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει πραγματικά. Η διαιτησία πάλι ήταν υπέρ των γηπεδούχων σε σημεία κλειδιά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-32, 54-49, 74-70 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Μπαλαδήμας, Βασιλάτος 5, Βασιλακόπουλος 12, Πολύδερας 13, Ζίζηλας 8, Παναγόπουλος 10 (1), Οικονομόπουλος 17 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Σπυράκος.

Ακράτα-Αχαγιά ’82, 55-54

22η αγωνιστική

Δευτέρα 25/03/13 8:30: ΑΚΡΑΤΑΣ

Διαιτητές: ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ ΗΛΙΑΣ, ΕΛ ΑΝΥ ΝΤΙΜΟΣ

Στο ίδιο έργο θεατές… όπως και με τον Ήφαιστο /Αχιλλέα ήταν τα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα με την αδιάφορη βαθμολογικά λόγω υποβιβασμού Αχαγιά.

Σταθερά και με άνεση οι γηπεδούχοι όπως διαμορφώθηκαν τα τρια πρώτα δεκάλεπτα είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και κρατούσαν μια διαφορά ασφαλείας στο σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έυκολα έγιναν δύσκολα για τους γηπεδούχους , αφού οι φιλοξενούμενοι σιγά- σιγά ροκάνισαν την διαφορά και τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με ένα σερί 5-0 από εύστοχο δίποντο και στη συνέχεια τρίποντο, έφεραν τη διαφορά στον ένα πόντο στο 54-53.

Θα μπορούσε η Αχαγιά να έχει ανατρέψει το σκορ αλλά η έμπειρη Ακράτα κατάφερε από την γραμμή των βολών, να πάρει το ρζ φύλο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 32-24 ημ., 40-34, 55-54 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Σακελλαρόπουλος, Βασιλάτος 5 (1), Βασιλακόπουλος 9, Λεγκίκας 16, Πολύδερας 8 (2), Ζίζηλας 6, Παναγόπουλος 3 (1), Οικονομόπουλος 6, Σακελλαρίου, Σπυράκος 2.

Ηφαιστος/Αχιλλέας-Ακράτα 62-58

21η αγωνιστική

Δευτέρα 11/03/13,8:00, κλειστό ΑΙΓΙΟΥ

Διαιτητές: ΧΡ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΓΙΩΤΗ

Τοπικό ντέρμπι στο κλειστό του Αιγίου ανάμεσα στον Ηφαιστο/Αχιλλέα και την Ακράτα, ανέδειξε νικητή τη γηπεδουχο ομάδα με 62-58. ήταν Ένα παιχνίδι που κρίθηκε από τα σφυρίγματα του Διαιτητή όπως ισχυρίζονται οι φιλοξενούμενοι.

Όπως διαφαίνεται και από τα δεκάλεπτα του αγώνα η ομάδα της Ακράτας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ελαχιστες φορές πέρασαν μπροστά στο σκορ που δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν. Αυτό όμως συνέβη στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ το σκορ στο 1,25 πριν το τέλος ήταν 57- 56 υπέρ του Ήφαιστου και την μπάλα την είχε στην κατοχή της η ομάδα της Ακράτας ο διαιτητής καταλόγισε βήματα στον παίκτη της Ακράτας Οικονομόπουλο. Από εκείνο το σημείο και μετά ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο παίκτης διαμαρτυρήθηκε έντονα για την άδικη απόφαση του διαιτητή που είχε αποτέλεσμα την επιβολή τεχνικής ποινής και την μπάλα στους γηπεδούχους οι οποίοι με δυο εύστοχες βολές έφτσαν στο 59-56 και στη συνέχεια με την κατοχή της μπάλας κατάφεραν το τελικό 62 – 56 αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στα κρύα του λουτρού…

Παράγοντες και παίκτες της Ακράτας εξέφρασαν τα παράπονά τους για την διαιτησία των Παναγιώτου και Γιώτη, όπου με ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα και μια τεχνική ποινή προσέφεραν το ροζ φύλο αγώνα στον Ήφαιστο.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 28-29 ημ., 41-44, 62-58 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Βασιλακόπουλος 11, Λεγκίκας 4, Πολύδερας 18 (3), Ζίζηλας 15 (3), Παναγόπουλος 4, Οικονομόπουλος 4, Ηλιόπουλος, Σακελλαρίου 2.