16 ΑΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 3

Δαβουρλής ’92-Ακράτα 0-1

14η Αγωνιστική

Σάββατο 05-01-2013 15:00 γήπεδο Ρίου

Μπορεί το μοναδικό γκολ της νίκης για την Ακράτα να καταλογίζεται ως αυτογκολ των γηπαεδούχων, η αλήθεια είναι ότι η Ακράτα είχε την κυριαρχία σε όλο τον αγώνα και είχε δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες Αυτή η νίκη βάζει την ομάδα της Ακράτας με το δεξί… στη νέα χρονιά και την προτελευταία αγωνιστική του α’ γύρου, αναπτερώνοντας το ηθικό παικτών και παραγόντων για μια αξιοπρεπή εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα.

Το γκολ του αγώνα ήρθε στο 66’, όταν από σέντρα του Κλ. Χοτζαλάρι, ο αμυντικός των γηπεδούχων στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα , την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Διαιτητής: Π. ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ

Ακράτα (Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι, Ν. Χοτζαλάρι, Τσούρας, Διαμαντόπουλος, Τρίψας (60′ Μπαμπίλης), Παράνομος, Μητρόπουλος, Μπουλούμπασης, Ανωγιάτης (85′ Μιχαλόπουλος), Κατσαρέλιας (69′ Σταματόπουλος).

Ακράτα-Περιβόλα 1-1

13η Αγωνιστική

Σάββατο 22-12-2012,15:00, γήπεδο Ακράτας

.

Οι πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες δεν μπορούν να θεωρηθούν ως άλλοθι για την Ακράτα, που δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση με αποτέλεσμα την παραχώρηση μιας ισοπαλίας σε ομάδα που θεωρητικά ήταν εύκολος … στόχος..

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε με την διαμαρτυρία των γηπεδούχων προς τη διαιτησία που καταλόγισε οφ σάιτ στον Ανωγιάτη. Η αγωνία των γηπεδούχων για θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και στο πρώτο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Οι προσπάθειες για τους γηπεδούχους ανταμείφθηκαν στο 71’ από τον Παύλο Ανωγιάτη, που έδωσε το προβάδισμα με 1-0 ύστερα από σέντρα του Κλάιντι Χοτζαλάρι. Υποτιμώντας τους φιλοξενούμενου οι γηπεδούχου δέχθηκαν την ψυχρολουσία δέκα λεπτά αργότερα όταν οι φιλοξενούμενοι στο 81΄ισοφάρισαν και ακολούθως με ηθικό ανεβασμένο λίγο έλειψε να κάνουν την ολική ανατροπή η οποία τελικά δεν ήρθε διότι ο τερματοφύλακας Λεπενιώτης απεσόβησε τα χειρότερα για την ομάδα του.

Διαιτητής: Ν.ΜΑΚΡΥΠΟΔΗΣ

Ακράτα (Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος): Λεπενιώτης, Κλ. Χοτζαλάρι (80′ Αγγελόπουλος), Παππάς, Τσούρας, Λαλαής (14′ λ.τ. Διαμαντόπουλος), Μεντής, Μπαμπίλης, Μητρόπουλος, Μπουλούμπασης (65′ Παράνομος), Ανωγιάτης, Κατσαρέλιας.

Θύελλα Σκιαδά-Ακράτα 1-2

12η Αγωνιστική

16-12-2012, 15:00, γήπεδο Σταυροδρομίου

Μεγάλη νίκη με σκορ 2-1και σπουδαία εμφάνιση είχε η ομάδα της Ακράτας στο γήπεδο του Σταυροδρομίου, που υποχρέωσε τη Θύελλα Σκιαδά στην πρώτη της εντός έδρας ήττα.

Μετά από την παραίτηση του Γ.Σπανού από την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο παλιός παίκτης Π. Ζαφειρόπουλος παρουσίασε ένα βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας που φάνηκε και μέσα στον αγωνιστικό χώρο . Στο πρώτο ημίχρονο χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για την Ακράτα με τους Ανωγιάτη και Κατσαρέλια, αλλά αμυντικό στο 42’ από λάθος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0. Η ομάδα της Ακράτας πιστεύοντας ότι μπορεί να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα επέμενε από τις αρχές του 2ου ημιχρόνου και στο 68 ο μόνιμος σκορερ της Ακράτας Π. Αναωγάτης ισοφάρισε σε 1-1. Η ολική ανατροπή του σκορ υπέρ των φιλοξενουμένων Ακρατινών έγινε πάλι από τον Π. Ανωγιάτης το 71΄ που διαμόρφωσε το 2-1 και χάρισε μία σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής : Ι. ΚΑΛΥΒΑΣ

Ακράτα(Παναγιώτης Ζαφειρόπουλος): Βασιλακόπουλος, Κλ. Χοτζαλάρι (65′ Μιχαλόπουλος), Παππάς, Τσούρας, Λαλαής, Μεντής, Μητρόπουλος (65′ Μπαμπίλης), Ν. Χοτζαλάρι, Μπουλούμπασης, Ανώγιατης (80′ λ.τ. Διαμαντόπουλος), Κατσαρέλιας.