Δευτέρα 18 Φεβ 2013
ΧΑΝΤΜΠΟΛ Νίκη με «ξέσπασμα» στο τελευταίο 10λεπτο! Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΙΓΙΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΟΥ ΑΞΙΟΜΑΧΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Σε ντέρμπι για 50 λεπτά εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Πήγασου με τον Παράδεισο Αμαρουσίου στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας με αρκετές ελλείψεις, κατάφεραν να… κοιμίσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι πίστεψαν ότι θα περάσουν ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην προτελευταία ομάδα τού ομίλου και μόνο όταν αποφάσισαν να… σοβαρευτούν, έφτασαν άνετα στη νίκη με 27-21.

Ο Πήγασος είχε συνεχώς το προβάδισμα από το ξεκίνημα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 3 γκολ, δίνοντας το δικαίωμα στον Παράδεισο να ελπίζει πως μπορεί να κάνει τη μεγάλη έκπληξη.

Το «καμπανάκι» ήχησε για τα καλά στο 40΄ όταν οι Μαρουσιώτες πέρασαν μπροστά με 17-18 και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι μέχρι και την ολοκλήρωση του 5ου δεκάλεπτου, η λήξη του οποίου βρήκε τον Πήγασο μπροστά στο σκορ με σκορ 21-19.

Το ξέσπασμα που ακολούθησε από την πλευρά των γηπεδούχων έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Οι παίκτες τού Τάκη Καρακίτσου αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο βρήκαν χώρους και πέτυχαν εύκολα γκολ, φτάνοντας στο τελικό 27-21, με επί μέρους σκορ 6-2 στην τελευταία περίοδο και συνολικά 10-3 από τη στιγμή που ο Παράδεισος προηγήθηκε με 17-18.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-4, 10-8, 14-12, 17-18, 21-19, 27-21.

ΠΗΓΑΣΟΣ (Καρακίτσος): Αναστασέλος, Γιογκαράκης, Πετρόπουλος 4, Γιούπης, Αλυγιζάκης 7, Γκιώνης 1, Δημητρουλόπουλος 8, Τσεχαγιάς 3, Παπαδόπουλος 1, Αλεξόπουλος 3, Πολίτης, Τσίρκας, Πολυδώρου, Γιαννόπουλος.