ΑΣΤΗΡ ΤΕΜΕΝΗΣ και Α.Ε. ΑΙΓΙΟΥ έχουν ένα αγώνα λιγότερο

Θύελλα Αιγείρας - Πετεινοί

14η Αγωνιστική

03-02-2013 15:00 Αιγείρας

Αιγείρα-Πετεινοί 1-0

Επέστρεψε στην αυτοπεποίθηση η ομάδα της Αιγείρας και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, κέρδισε στο γήπεδό της τους πρωτοπόρο του Γ΄ ομίλου με 1-0, αποδεικνύοντας ότι υπάρχει «μέταλλο» στο δυναμικό της ομάδας, στέλνοντας το μήνυμα στις επόμενες αγωνιστικές ότι δεν υπάρχει ομάδα στον όμιλο που κατέχει τα πρωτεία.

Το α΄ ημίχρονο έληξε ισόπαλο άνευ τερμάτων με τις δύο ομάδες να δημιουργούν καλές φάσεις μπροστά στις εστίες των αντιπάλων τους.

Η δικαίωση για το καλό παιχνίδι και την αγωνιστικότητα των γηπεδούχων ήρθε στο 58΄ με το νεοαποκτηθέντα Σωτήρη Σιάπικα εκμεταλλευόμενος την επιστροφή της μπάλας που κτύπησε στο δοκάρι της εστίας των Πετεινών από το σουτ του Λέανδρου Τσάκλα.

Στη συνέχεια η ομάδα το Τσιπουλάκου με ανεβασμένο το ηθικό ανέβασαν την αποδοσή τους κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους.

Δρέπανο - Θύελλα Αιγείρας3-0

13η Αγωνιστική

27-01-2013 15:00 γήπεδο Δρεπάνου

Με το 3 γκολ φορτωμένη έφυγε η ομάδα της Αιγείρας γνωρίζοντας την πιο βαριά ήττα της μέχρι τώρα στο φετινό Πρωτάθλημα από το Δρέπανο.

Η ομάδα του Τάκη Τσιπουλάκου έχασε μεγάλη ευκαιρία να αντιδράσει μετά από το 1-0 που έγινε στο 18΄του πρώτου ημιχρόνου και διατηρήθηκε στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αιγείρας φάνηκε αγωνιστικά αγνώριστη με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά να δεχθεί δυο γκολ και ένα δοκάρι από τους γηπεδούχους και διαμορφωθεί τελικά το 3-0 υπερ του Δρεπάνου.

Αιγείρα-Παναχαϊκός 1-1

12η Αγωνιστική

20-01-2013 15:00 Αιγείρας

Άλλη μια χαμένη ευκαιρία για τρίποντο εντός έδρας απεμπόλησε η ομάδα της Αιγείρας. Μπορεί το γκολ με το Σωτηρόπουλο να ήλθε στο 32΄ αλλά δεν ήταν αρκετό από ότι αποδείχθηκε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Τσιπουλάκου. Στο 44΄ ένα πέναλτι ύστερα από ανατροπή παίκτη των φιλοξενουμένων στην περιοχή που υπέπεσε ο Προκ. Σταυρόπουλος το παιχνίδι ήθε στα ίσια. Στο β΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένο το ηθικό κατάφεραν να περιορίσουν την Αιγείρα έξω από την περιοχή δίνοντας ελάχιστες ευκαιρίες στους γηπεδούχους να ανατρέψουν το σκορ υπέρ τους. Με μια τακτική ξαφνικών και επικίνδυνων αντεπιθέσεων οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν τον προπονητή να προβεί σε δυο αλλαγές για να μη κινδυνέψει μια αναπάντεχη ήττα εντός έδρας.

Η Αιγείρα και ο Παναχαϊκός μοιράστηκαν βαθμούς, και εντυπώσεις με ένα δίκαιο ισόπαλο αποτέλεσμα.

Διαιτητής Γ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Α.Ε. Αιγίου-Αιγείρα 0-4

11η Αγωνιστική

13-01-2013 15:00 γήπεδο Νικολεΐκων

Άνετη επικράτηση της ομάδας του Τάκη Τσιπουλάκου με σκορ θριάμβου επι της γηπεδούχου ΑΕ Αιγίου με 4-1.

Αν και έχασε πέναλτι μόλις στο 15΄του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Αιγείρας κατάφερε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους στο 44’ με γκολ του Ανδρ. Πολύζου, να πάει στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στην επανάληψη η ομάδα της Αιγείρας μπήκε δυνατά στον αγώνα με στόχο να πετύχει γρήγορα ένα δεύτερο γκολ για να κατοχυρώσει τα μια νίκη. Έτσι πολύ γρήγορα στο 51΄ο Γιάννης Σωτηρόπουλος διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων, ο Χρ. Λάππας στο 53΄ πέτυχε το 0-3 για την Αιγείρα παίρνοντας «εκδίκηση» για το χαμένο του πέναλτι στο α΄ ημίχρονο και το τελικό 0-4 έγινε στο 59΄από τον Απ. Νακελάρη.