Κατηγορίες

Τετάρτη 09 Οκτ 2013
Α.Ο. ΑΚΡΑΤΑ -Πρωταθλημα Α΄ Ε.Π.Σ.Α 2012-13
Κλίκ για μεγέθυνση
Α.Ο. ΑΚΡΑΤΑ -Πρωταθλημα Α΄ Ε.Π.Σ.Α 2012-13Α.Ο. ΑΚΡΑΤΑ -Πρωταθλημα Α΄ Ε.Π.Σ.Α 2012-13

05-10-2013 γήπεδο Λιμνοχωρίου

Με το τρίποντο έφυγε η ομάδα του Κώστα Παπαγεωργόπουλου από την καυτή έδρα του Λιμνοχωρίου νικώντας με 1-0, αποδεικνύοντας ότι η εντός έδρα συντριβή της την περασμένη αγωνιστική από την ουραγό Εγκλυκάδα ήταν μια πολύ κακιά στιγμή.

Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες της Ακράτας έδειξαν ότι θέλουν να διεκδικήσουν ένα καλό αποτέλεσμα, πίεσαν και είχαν δοκάρι, καλές ευκαιρίες, αλλά το κατάφεραν στο 49’ με γκολ του Νίκου Φωλιά που έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα της αντίπαλης εστίας , μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Νάρντι Χοτζαλάρι διαμορφώνοντας το σκορ σε 0-1..

Η ομάδα της Ακράτας κατάφερε να κρατήσει το σκορ υπέρ της ως το τέλος του αγώνα παρά του ότι από ε το 76΄ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Βασίλη Δημόπουλου

Διαιτητής ΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ

Ακράτα ( Κ. Παπαγεωργόπουλος): Λεπενιώτης, Διαμαντόπουλος, Τζουρακολευθεράκης, Τσούρας, Τούσης, Μαυρομάτης, Κλ. Χοτζαλάρι (93΄Τσακάι), Φωλιάς, Παράνομος (88΄ Ρηγόπουλος), Δημόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι

Ακράτα -Απόλλων Εγλυκάδος 2-5

3η αγωνιστική

28-09-2013 Γήπεδο: Ακράτας

Μεγάλη ψυχρολουσία και απογοήτευση από την κάκιστη εμφάνιση της ομάδας που έπαιζε με πολλές ελλέιψεις (Νάρτι Χοτζαλάρι, Νίκος Φωλιάς και Χρήστος Καραπαναγιώτης). Υποχρεώθηκε σε μια ταπεινωτική ήττα με 5-2, από μια ομάδα που δεν είχε ούτε ένα βαθμό στα δυο προηγούμενα παιχνίδια.

Η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας παρουσίασε εικόνα προπόνησης, χωρίς νεύρο και χωρίς να πιέσει ή να διεκδικήσει κάτι καλό , άφησε τους μισούς παίκτες της αντίπαλής ομάδας να σκοράρουν πέντε φορές στο τελευταί τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου και στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.. Και δεύτερον, η θετική παράδοση που έχει δημιουργήσει η ομάδα της Εγλυκάδας, αφού σε σύνολο 5 αγώνων έχει πλέον 3 νίκες 1 ισοπαλία, ενώ έχει ηττηθεί 1 μόλις φορά.

Για την Ακράτα, τα γκολ πέτυχαν ο Γιάννης Παράνομος στο 48΄ και ο Β. Δημόπουλος στο 56’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Διαιτητής: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Βοηθοί: ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - ΛΟΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ακράτα ( Κ. Παπαγεωργόπουλος): Λεπενιώτης, Παππάς (69΄ Τούσας), Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Τζουρακολευθεράκης, Μαυρομάτης (83΄Αναγνωστόπουλος), Κλ. Χοτζαλάρι, Ρηγόπουλος (55΄ Τριανταφυλλόπουλος), Παράνομος, Δημόπουλος, Τσακάι.

Πανιώνιος (Αγυιάς)- Ακράτα 2-2

2η αγωνιστική

21-09-2013 , Γήπεδο: Ρίου

Αν και η ομάδα της Ακράτας, προηγήθηκε με 2-0 στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα , λύγισε στα τελευταία 5΄λέπτά και δέχθηκε δυο γκολ!

πολλές οι ευκαιρίες για την Ακράτα που από την αρχή του αγώνα έχασε πολλές ευκαιρίες. Το 0-1 σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε στο 28΄ ο Κλάιντι Χοτζαλάρι ύστερα από εκπληκτική πάσα του Παράνομου. Η αποβολή παίκτη (δεύτερη κίτρινη κάρτα), των γηπεδούχων με κόκκινη κάρτα, έδωσε άνεση κινήσεων στους φιλοξενούμενους, και ο φορμαρισμένος Παράνομος δεν δυσκολεύτηκε στο 67΄ να διαμορφώσει το 0-2 για την Ακράτα.

Οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και οι γηπεδούχοι πίεσαν με αποτέλεσμα στο 80’ η Ακράτα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Φωλιά, αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία. Έτσι στο 85’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 και στο τελευταίο λεπτό , ισοφάρισαν σε 2-2.

Διαιτητής: ΚΑΛΥΒΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Βοηθοί: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ - ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ακράτα ( Κ. Παπαγεωργόπουλος): Λεπενιώτης, Παππάς (84’ Διαμαντόπουλος), Τζουρακολευθεράκης, Τσούρας, Καραπαναγιώτης (5’ λ.τ. Ρηγόπουλος), Μαυρομάτης, Κλ. Χοτζαλάρι, Φωλιάς, Παράνομος, Ν. Χοτζαλάρι (70’ Τσακάι), Λυμπερόπουλος.

Ακράτα – Δαβουρλής 3-1

1η αγωνιστική

14-09-2013 , Γήπεδο: Ακράτας

Το πρώτο τρίποντο πήρε δίκαια στην έδρα της η ομάδα της Ακράτας στον πρώτο αγώνα του Πρωτάθληματος της Α΄ Κατηγορίας για την περίοδο 2013-2014.

Νίκησε καθαρά με σκορ 3-1 τη νεανική ομάδα του Δαβουρλή ‘92.

Η ομάδα της Ακράτας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το πρωτό εως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Με την έναρξη του αγώνα με σουτ ( 3΄) έξω από την περιοχή, ο Νάρντι Χοτζαλάρι τράνταξε ψηλά το κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων και στο 15’ ο ίδιος παίκτης ανάγκασε το νεαρό 15χρονο ταλαντούχο πορτιέρο του Δαβουρλή Καλέντζη σε πολύ δύσκολη αλλά εντυπωσιακή απόκρουση που με τη βοήθεια του καθέτου δοκαριού αποσόβησε σίγουρο γκολ.

Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες της Ακράτας στο πρώτο ημίχρονο που πίεσε για γκολ με τους Ν. Χοτζαλάρι, Παράνομο, Δημόπουλο. Στο 43΄οι φιλοξενούμνοι σε μια αντεπίθεση βρίσκοντας την άμυνα των γηπεδούχων σε αδράνεια κατάφεραν και πέτυχαν ένα εύκολο γκολ γράφοντας το 0-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Ακράτας συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι απ οτ πρώτα κιόλας λεπτά πιέζοντας ασφυκτικά την αντίπαλη εστία. Στο 57΄ ο Δημόπουλος ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο διαιτητής Τζαγκαράκης παρά του ότι είδε την φάση δεν έδωσε το αναμφισβήτητο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, δεχόμενος τις έντονες διαμαρτυρίες παικτών και παραγόντων της Ακράτας. Η ισοφάριση σε 1-1ήρθε για την Ακράτα στο 60’ με κεφαλιά του Τσούρα.

Σττο 62΄ ο Κλάιντι Χοτζαλάρι με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το σκορ σε 2-1 για την Ακράτα.

Στο 72΄ η Ακράτα λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Δημόπουλου αναγκάστηκε να παίξει με δέκα παίκτες εν μέσω πολλών διαμαρτυριών για τη διαιτησία. Στο 74’ ο διαιτητής έφερε τις ομάδες σε αριθμιτική ισοδυναμία όταν απέβαλε τον παίκτη φιλοξενουμένων μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ολική ανατροπή του σκορ από την Ακράτα επιτεύχθηκε στο 75΄ όταν Κλάιντι Χοτζαλάρι με απευθείας κόρνερ πέτυχε το 3-1 εν μέσω πανηγυρισμών.

Διαιτητής: ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ Βοηθοί: ΓΚΟΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤ. - ΚΟΥΤΣΗΣ ΘΕΟΔ.

Ακράτα ( Κ. Παπαγεωργόπουλος): Λεπενιώτης, Παππάς, Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Καραπαναγιώτης, Μαυρομάτης, Κλ. Χοτζαλάρι (78’ Τσακάι), Φώλιας (85’ Ρηγόπουλος), Παράνομος (88’ Τριανταφυλλόπουλος), Δημόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι.

Δαβουρλής ‘92: Καλέντζης, Λαζαρίδης, Μπαράκος, Μικές, Αποστόλου, Βάρρας, Α. Κόκκας, Κούστας (60’ Θοδωρής), Βασιλόπουλος (46’ Κουμπουρλής), Τρίγκας, Στ. Γεράνιος (66’ Πρωτόπαπας).

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου