Πέμπτη 10 Απρ 2014
Α1 ΕΣΚΑ Η,   Πρωτάθλημα 2013 – 2014   Βαθμολογία σε 23 αγώνες ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ  Η βαθμολογία (Σε 23 αγώνες)

ΚΡΗΝΗ 97 ΑΟΚ 24

* Προφήτης Ηλίας/ΠΑΟΚ και ΕΑΠ έχουν από ένα μηδενισμό.

24η αγωνιστική

07/04/14 7:00: ΠΥΡΓΟΥ - Γ.ΒΑΣΙ ΠΥΡΓΟΥ ΓΑΣ - ΠΑΝΗΛΕΙ - ΑΚΡΑΤΑΣ ΑΠΟ 0 - 0

Ακράτα-Γλαύκος 58-72

23η αγωνιστική

31/03/14, 8:00 γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Αεύτερη συνεχόμενη ήττα υπέστη Ακράτα στο γήπεδό της, από τη δυναμική ομάδα του Γλαύκου, η οποία κέρδισε δίκαια με 72-58.

Η ομάδα του Νίκου Ζίζηλα προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού και κατάφερε στα δυο πρώτα δεκάλεπτα να βρίσκεται σε επίπεδο ανατροπής του σκορ που ήταν στο πρώτο ημόχρονο25-26 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διαμορφώσουν μια διαφορά 11 πόντων υπερ τους και στο τελευταίο δεκάλεπτο να αυξήσουν τη διαφορά σε 14 πόντους και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος ο Ανδρέας Βασιλακόπουλος, που σημείωσε 20 πόντους με 4 τρίποντα.

Διαιτητές: Π. ΚΑΜΗΤΣΟΣ, ΑΝΑΣΤ. ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-26 ημ., 39-50, 58-72 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Βασιλάτος 5 (1), Βασιλακόπουλος 20 (4), Αυγερινός 1, Πολύδερας 2, Ζίζηλας 5, Σακελλαρόπουλος, Οικονομόπουλος 10 (2), Β. Μαλλής 15 (3), Σακελλαρίου.

22η αγωνιστική

24/03/14, 9:00 γήπεδο ΟΛΥΜΠΙΑΔΟΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ- ΑΚΡΑΤΑ 76-66

Δεν μπόρεσε να αντισταθεί η ομάδα του Ν. Ζίζηλα στην Ολυμπιάδα και ηττήτθηκε με 76-66.

Ήταν ένας αγώνας όπου με τραυματία το Ν. Ζίζηλα και με διαιτησία για την οποία οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλά παράπονα, φορτώθηκαν με πάρα πολλά φάουλ από νωρίς και δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το ρυθμό του αντιπάλου που κρατούσε τη διαφορά πόντων σε κάθε δεκάλεπτο για να πάρει το ροζ φύλο του αγώνα.

Διαιτητές: ΗΛΙΑΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ, ΕΛ ΑΝΥ ΝΤΙΜΟΣ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 16-15, 35-27, 50- 42, 76-66.

ΑΚΡΑΤΑ(Ζίζηλας):Σάββας, Αθανασόπουλος,Βασιλάτος 2, Βασιλακόπουλος 3(1), Αυγερινός 3, Πολύδερας 16(2), Ζίληλας 5, Σακελλαρόπουλος 2, Οικονομόπουλος 14(1) Μαλλής 21(3), Σακελλαρίου.

Ακράτα-Σπόρτιγκ 68-67

21η αγωνιστική

17/03/14, 8:00, γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Με τους τραυματισμούς των βασικών παικτών Οικονομόπουλου, Ζίζηλα και Σακελλαρίου, η Ακράτα πέτυχε στην έδρας της, μια πολύ σημαντική νίκη επί του Σπόρτιγκ με 68-67.

Το παιχνίδι λόγω της ισοδυναίας των ομάδων μετατράπηκε σε ντέρμπι και λόγω της διαιτησίας με το σκορ να εναλλάσσεται από πρώτο μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σπόρτιγκ πήρε διαφορά 10 πόντων με 10-20, και ανάγκασε στο δεύτερο δεκάλεπτο Οικονομόπουλο και Ζίζηλα να παίξουν τραυματισμένοι και να καταφέρουν να ανατρέψουν τη διαφορά των 10 πόντων του πρώτου δεκαλέπτου σε διφορά μισού καλαθιού και να λήξη το ημίοχρονο 33-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σπόρτιγκ με πολύ εύστοχα σουτ ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 9 πόντους στο 48-57.

Στο κρίσιμο πλέον δεκάλεπτο η Ακράτα κατάφερε με πρωταγωνιστή του Βασίλη Μαλλή κατάφερε 10΄΄ πριν το φινάλε να περάσει μπροστά στο σκορ με 68-65 , αφού οι φιλοξενούμενο μείωσαν σε 68-67 έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Μαλλής με 19 πόντους, ωστόσο εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι παλιές Ανδρέας Βασιλακόπουλος (14 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και Ανδρέας Οικονομόπουλος (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Π. ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΑΝΑΣΤ. ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-34 ημ., 48-57, 68-67 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Αθανασόπουλος, Βασιλάτος 2, Βασιλακόπουλος 14, Αυγερινός, Πολύδερας 13, Ζίζηλας 3, Οικονομόπουλος 14 (1), Β. Μάλλης 19 (2), Σακελλαρίου 3 (1), Ηλιόπουλος.

Αχαιός ’47-Ακράτα 56-64

20η αγωνιστική

10/03/14, 8:30 γήπεδο ΔΗΜΟΤ. ΑΛΕΞΙΩΤΙΩΤΙΣΣΑΣ

Άνετα επικράτησε η ομάδα του Ν. Ζίζηλα στo κλειστό της Aλεξιώτισσας και διατηρεί την πέμπτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: ΧΡ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, ΑΛΕΞ. ΚΟΤΣΙΡΗΣ

Δεκάλεπτα: 17-18, 38-37, 48-52, 56-54

Ακράτα (Ν. Ζίζηλας): Σάββας, Βασιλάτος, Βασιλακόπουλος 3, Αυγερινός 1, Πολύδερας 10(1), Ζίζηλας 8, Οικονομόπουλος 19 (2), Β. Μάλλης 23 (4), Σακελλαρίου), Ηλιόπουλος.