Ακράτα-Προμηθέας 67-62

20η αγωνιστική

Δευτέρα 04/03/13, 8:30, γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Διαιτητές ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΔΑΛΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Τον καλό εαυτό της βρήκε η ομάδα της Ακράτας και επικράτησε του Προμηθέα με 67-62 βάζοντας θεμέλια για την παραμονή της στην Α1 κατηγορία.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θέλουν τη νίκη και θα την πάρουν. Οι φιλοξενούμενοι μάλλον υποτίμησαν τους γηπεδούχους λόγω της βαθμολογικής διαφοράς. Ένας πολύ καλός αγώνας με πολλά φάουλ και τους φιλοξενούμενους να ξυπνούν στο μέσον του τρίτου δεκαλέπτου , αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν άσφαιρο για τις ομάδες για τα τρία σχεδόν πρώτα λεπτά, χωρίς πόντο για καμιά ομάδα. Η έδρα ήταν αυτή που επικράτησε στην συνέχεια του αγώνα, δίνοντας στους γηπεδούχους το ροζ φύλλο του αγώνα.

Αξιο αναφοράς είναι το γεγονός, ότι σημαντική βοήθεια δίνουν στην Ακράτα το νεό αίμα της ομάδας Δημήτρης Λεγκίκας, Αγγελος Παναγόπουλος και Γιώργος Σπάτα, οι οποίοι δικαίως θεωρούνται ότι θα έχουν πολύ σύντομα πρωταγωνιστικό ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 34-29 ημ., 48-49, 67-62 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Σακελλαρόπουλος, Βασιλάτος 1, Βασιλακόπουλος 14, Λεγκίκας 11, Πολύδερας 8 (2), Ζίζηλας 8 (1), Παναγόπουλος 2, Οικονομόπουλος 17, Ηλιόπουλος, Σακελλαρίου 6, Μπαλαδήμας.

ΚΡΗΝΗ 97 - ΑΚΡΑΤΑ 71 - 70

19η αγωνιστική

Δευτέρα 25/02/13, 7:00 γήπεδο ΡΟΙΤΙΚΩΝ

Διαιτητές Π. ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΜΑΡΙΟΣΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

Προσπάθησε η Ακράτα για ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφερε αφού ηττήθηκε με έναν πόντο διαφορά. Η ομάδα της Ακράτας παρά του ότι έπαιξε καλά και με σύστημα, δεν τα κατάφερε στα περιφερειακά σουτ, που της στοίχισαν την ήττα. Μία ήττα πληρωμή με το ίδιο νόμισμα του πρώτου γύρου όπιο η Ακράτα είχε επικρατήσει με έναν πόντο διαφορά.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος και μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν η Ακράτα κατάφερε με υπερπροσπάθεια να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 64-64. είχε την ευκαιρία να προηγηθεί από βολές αλλά η αστοχία της, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να καταφέρουν με άγχος να πα΄ρουν αυτοί τομ ροζ χαρτί του Αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-29 ημ., 47-45, 71-70 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σάββας, Σακελλαρόπουλος, Βασιλάτος, Βασιλακόπουλος 7 (1), Λεγκίκας 10, Πολύδερας 23 (3), Ζίζηλας 9 (1), Παναγόπουλος, Οικονομόπουλος 21 (1), Ηλιόπουλος, Σακελλαρίου, Σπάτα.

ΑΚΡΑΤΑ - ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 73 - 57

18η αγωνιστική

Δευτέρα 18/02/13,8:30:,γήπεδο ΑΚΡΑΤΑΣ

Διαιτητές Ι. ΤΣΟΥΝΑΣ, Κ.ΚΡΕΣΤΑΙΝΙΤΗΣ

Μια πολύ καλή εμφάνιση της Ακράτας μετά από τρεις συνεχόμενες, έφερε μια άνετη νίκη επί του Προφήτη Ηλία. Ουτε σε ένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν τους γηπεδούχους. Όπως διαμορφώθηκαν και τα δεκάλεπτα, είναι κατανοητό ότι η έδρα είναι το μεγάλο ατού της Ακράτας.

Από το α’ δεκάλεπτο η Ακράτα ζήτησε αγωνιστικά τη νίκη και προηγήθηκε με 23-9, και το δεύτερο δεκάλεπτο με 38-22. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, , η Ακράτα ανέβασε την διαφορά και στην μέγιστη τιμή των 23 πόντων (54-31) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 60-40 και το τελευταίο δεκάλεπτο διαμόρφωσε σκορ θριάμβου με 73-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 38-22 ημ., 60-40, 73-57 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Μανωλόπουλος, Βασιλάτος 11 (1), Βασιλακόπουλος 10 (1), Λεγκίκας 7 (1), Πολύδερας 21 (3), Ζίζηλας 6, Παναγόπουλος 2, Οικονομόπουλος 11 (2), Σακελλαρίου 3, Σπάτα 2, Σάββας, Ηλιόπουλος.

Παναχαϊκή-Ακράτα 66-55

17η αγωνιστική

Δευτέρα 11/02/13,9:00, γήπεδο Π.Γ.Ε.

Διαιτητές Κ. ΜΠΟΥΣΙΑΣ, Κ. ΒΛΑΧΟΣ

Δεν τα κατάφερε η Ακράτα και γνώρισε άλλη μια ήττα εκτός έδρας από την Παναχαϊκή με σκορ 66-55 .από την αρχή του αγώνα η Παναχαϊκή είχε τον έλεγχο του σκορ και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αγωνιστικής.

Τόσο στο πρώτο ημίχρονο και στα δυο δεκάλεπτα η Ακράτα δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ, αφού δεν είχε καλή άμυνα και έδινε ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετυχαίνουν πολύ εύκολα τρίποντα. .

Στο δεύτερο μέρος η Ακράτα δεν μπόρεσε να πλησιάσει , αφού έκανε πολλά λάθη και στο γ’ δεκάλεπτο η διαφορά να διαμορφώνεται στο 55-39. Στο τέλος του τέταροου δεκαλέπτου ότα το σκορ ήταν 66-46 κατάφερε η ακράτα με ένα σερί 9-0 να μειώσει το τελικό σκορ σε 66-55.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 36-28 ημ., 55-39, 66-55 τελικό.

Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Ηλιόπουλος, Μανωλόπουλος 2, Βασιλάτος 3 (1), Βασιλακόπουλος 5 (1), Λεγκίκας 7, Πολύδερας 9, Ζίζηλας 11 (2), Παναγόπουλος 1, Οικονομόπουλος 13, Σακελλαρίου 2, Σπυράκος, Σπάτα 2.