Ακράτα- Ιωνία  69-64

Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Κλειστό Γυμναστήριο Ακράτας

Καλή αρχή και με το «δεξί» στο νέο έτος το τοπικό μπάσκετ στη Γ΄ Εθνική του Νότιου Ομίλου.

Η μεγάλη νίκη της νεοφώτιστης Ακράτας επί της μαχητικής Ιωνίας με 69 –64 απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι η Ακράτα αποτελεί μια ομάδα με μεγάλη «χημεία» ανάμεσα σε παίκτες και τεχνικό team.

Μπορεί να φάνηκε ότι η Ακράτα υστέρησε σε αγωνιστικότητα, στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο , αλλά με δυνάμεις που αποτελούν μόνιμα πλέον τον κρυφό «άσσο» καταφέρνει να παίρνει το ροζ φύλλο του αγώνα, προσφέροντας θέαμα και διαφήμιση για το μπάσκετ.

Και σε αυτόν το αγώνα η Ακράτα έδειξε ότι είχε υπό τον έλεγχό της το παιχνίδι, παρά του ότι ο «πύργος» που ακούει στο όνομα Λάφης, βγήκε εκτός αγώνα με πέντε φάουλ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επαξίως τον συμπλήρωσε ο νεοαποκτηθείς Κεφαλήνας, Γεράσιμος Μανταλβάνος άρτι αφιχθείς από τα κολέγια της Αμερικής.

Διαιτητές: Μπανασάκης – Χατζημάρκος

Ακόμα μια φορά η διαιτησία, αυστηρή μεν αλλά δίκαιη, έδωσε τα απαραίτητα μαθήματα στους γηπεδούχους, μαθήματα συμπεριφοράς και αγωνιστικότητας που θα τους φανούν χρήσιμα στο εναπομένον κρίσιμο διάστημα του φετινού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 36-38, 46-49, 69-64.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Σταυρόπουλος, Σαρίκας 18(2), Οικονομόπουλος 66(1), Σχορτσανίτης 14, Λάφης 3, Μπιτσάκος 8(2), Μαλλής 10(2), Σακελλαρίου, Μανταλβάνος 10, Πολύδερας, Μούργελας, Κοντόγιωργας.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σαμόλης): Καλασούντας 4, Τόρα 1, Θάνος 15(1), Σιλιτζήρης 7, Προμπονάς, Μαυρίδης, Θεοδωράκος 5(1), Λίτσιος 12(3), Νικολακόπουλος 7, Δήμας 2, Ιγγλέζος, Αναστασόπουλος 11.

Β. Αντωνίου

Κεραυνός -Ακράτα 54-55

Νικητής η Ακράτα στο μεγαλύτερο αθλητικό ντέρμπι της Αιγιάλειας

Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Κλειστό Γυμναστήριο Αιγίου

Με τον καλύτερο μπουναμά έκλεισε η αγωνιστική περίοδος του 2015 για την ομάδα της Ακράτας, κερδίζοντας τον Κεραυνό αιγίου με 55-54.

Επάξια η ομάδα του Ν. Ζίζηλα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα μέσα στην καυτή έδρα του Κεραυνού στο Αίγιο. Η άστοχη βολή των γηπεδούχων στην εκπνοή του τέταρτου δεκαλέπτου δεν στάθηκε ικανή να στείλει το ματς στην παράταση, καθ’ ότι οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 55-54. Οι πανηγυρισμοί των μαχητικών Ακρατινών δικαιολογημένοι που ελπίζουν σε μια καλύτερη τύχη στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Με την κερκίδα κατάμεστη οι θεατές απόλαυσαν για μια ακόμη φορά έναν αγώνα διαφήμισης του μπάσκετ. Ο δανεικός στην Ακράτα από τον Κεραυνό Λάφης, ο Μαλλής, Σαρίκας, αλλά και ο Σχορτσανίτης με το μεγάλο «εκτόπισμα» ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της Ακράτας.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 26-32, 42-43, 55-56.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Μαλλής 14(4), Μπιτσάκος 2, Σαρίκας 13(1), Σχορτσανίτης 4, Λάφης 15, Σακελλαρίου 3(1), Οικονομόπουλος 5(1), Σταυρόπουλος, Βασιλάτος, Παναγόπουλος, Πολύδερας, Μούργελας.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λεονάρδος): Κεφαλάς 7(1), Μοσχοβάκης 17(2), Δ. Λυμπέρης 6(2), Βασιλειάδης, Σκόνδρας 6(1), Ταπεινός 12(3), Τρυφωνόπουλος 1, Β. Λυμπέρης, Σουφλιάς 6, Θωμάς, Ορ. Μουρίκης, Γκούμας.