ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ/ΑΓΥΙΑΣ 21

ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡΟΦΑΙΟΥ Α.Ο. 3

Ακράτα- Αναγέννηση Ψαθόπυργου 1-0

28η αγωνιστική, 05-04-2014 17:30 , γήπεδο Ακράτας

Επανήλθε το χαμόγελο σε παίκτες και τεχνική ηγεσία της Ακράτας μετά από την νίκη της ομάδας επί της Αναγέννησης Ψαθοπύργου.

Οι γηπεδούχοι με την έναρξη του αγώνα και μόλις στο δεύτερο λεπτό έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν αφού η κεφαλιά του Μεντή βρήκε δοκάρι και εξοστρακίσθηκε μετά από καλή εκτέλεση κόρνερ του Νάρντι Χοτζαλάρι.

Εφ΄όσον οι γηπεδούχοι , όσο και φιλοξενούμενοι, αμφότεροι καίγονταν για τους τρεις βαθμούς της νίκης, παρουσίασαν πολύ δυνατές αμυντικές γραμμές, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει μετά τα πρώτα λεπτά από την έναρξη, θέαμα και συγκινήσεις. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε άνευ τερμάτων.

Με την κακή εμφάνιση των παικτών του τα έβαλε ο Τζαλακώστας στα αποδυτήρια κατά την διάρκεια της παύσης του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ακράτα εμφανίστηκε δυνατή σε τακτική «μαν του μαν» και πίεσε σε όλο το γήπεδο. Το αποτέλεσμα δεν άργησε να έρθει και στο 47΄ ο Ν. Φωλιάς άνοιξε το σκορ με 1-0 για τους γηπεδούχους. Ακολούθως η Ακράτα, έπαιξε δυνατά , παρουσίασε ένα άλλο πρόσωπο διαφορετικό και πιο αγωνιστικό από αυτό του πρώτου ημιχρόνου δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να επιτύχει ένα γκολ, αλλά τγελικά αρκέστηκε στο 1-0 για να πάρει του τρεις πολύτιμους βαθμούς

Διαιτητής ΧΡΟΝΑΣ Βοηθοί: Γεωργακόπουλος, Γκοτσόπουλος

ΑΚΡΑΤΑ (Β.ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ): Λεπενιώτης, Κ. Χοτζαλάρι, Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Μεντής, Μαυρομάτης, Παράνομος, Φωλιάς (82′ Τζωρακολευθεράκης), Μαρής (90′ Αλ. Διαμαντόπουλος), Δημόπουλος (69′ Χατζηδιαμαντής), Ν. Χοτζαλάρι.

Νίκη Προαστείου-Ακράτα 0-0

27η αγωνιστική , 02-04-2014, 17:30, γήπεδο Νίκης Προαστίου

Με το θετικό αποτέλεσμα της ισοπαλίας έφυγε η η Ακράτα, από το γήπεδο της Νίκης Προαστίου. Ήταν ένας αγώνας όπου και οι δύο ομάδες όσο και αν προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να ανοιχτούν για έναν αγώνα με ρίσκο την ήττα, περιοριζόμενες στην αμυντική τους τακτική.

Συνεπώς ήταν ένα παιχνίδι αρκετά επιφυλακτικό και για τις δύο ομάδες, καθώς καμία και επουδενί τρόπο δεν ήθελε να γνωρίσει την ήττα.

Η ομάδα του Βασίλη Τζαλακώστα, προερχόμενη από την πρόσφατη ισοπαλία με τον Ατρόμητο που παραχώρησε στην έδρα της, αρκέστηκε στην απόκτηση του βαθμού της ισοπαλίας, θεωρώντας ότι το οποιοδήποτε θετικό αποτέλεσμα δεν θα την βάλει σε περιπέτειες υποβισμού.

Διαιτητής: Κ. Ανδριανός

ΑΚΡΑΤΑ (Β.ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ): Λεπενιώτης, Κ. Χοτζαλάρι, Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Μεντής, Μαυρομάτης, Παράνομος (70′ Χατζηδιαμαντής), Φωλιάς, Μαρής, Δημόπουλος (89′ Τζωρακολευθεράκης), Ν. Χοτζαλάρι.

Ακράτα-Ατρόμητος Πατρών 3-3

26η αγωνιστική , 29-03-2014 ώρα 16:30 γήπεδο Ακράτας

Τα πολύ εύκολα , τά έκανε δύσκολα η ομάδα της Ακράτας , σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πετυχαίνοντας τρία γκολ. Και χάνοντας πολλές ευκαιρίες.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Βασίλη Τζαλακώστα πέτυχε το 1-0 με κεφαλιά του Μεντή από καλή εκτέλεση κόρνερ του Νάρντι Χοτζαλάρι. Στο 10΄ έκανε το 2-0 με το Χάρη Μαρή και στο 39’ πάλι με κεφαλιά του Χάρη Μαρή, μετά από άλλη μια καλή εκτέλεση κόρνερ του Νάρντι Χοτζαλάρι έκανε το 3-0 σκορ, με το οποίο η Ακράτα πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας παίξει το καλύτερο από τα φετινά της ημίχρονα.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Ακράτας δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες για τέταρτο γκολ και ιδιαίτερα όταν η μπάλα κτύπησε δοκάρι στο 60’ από σουτ του Χάρη Μαρή. Οι φιλοξενούμενοι στο 68’ μείωσαν σε 3-1 και ανέβασαν την απόδοσή τους, παρά του ότι η ομάδα της Ακράτας δεν κατάφερε να φτάσει στο τέταρτο γκολ τη συνεχή πίεση που ασκούσε.

Σε μια φάση όπου δεν προδίκαζε επικίνδυνη φάση οιν φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και στο ο 83’ παρά του ότι ο πορτιέρο της Ακράτας Δ.Λεπενιώτης απόκρουσε, ο ίδιος παίκτης των αντιπάλων έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της Ακράτας μειώνοντας σε 3-2. Μετά από δυο λεπτά ,στο 85’οι παίκτες του Ατρομήτου ισοφάρισαν σε 3-3 εν μέσω πανηγυρισμών.

Στη συνέχεια οι προσπάθειες όμως των παικτών της Ακράτας δεν ήταν αποτελεσματικές και αρκέστηκαν στην ισοπαλία, α[πογοητέυοντας φιλάθλους και τεχνική ηγεσία.

ΑΚΡΑΤΑ (Β.ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ): Λεπενιώτης, Κλ. Χοτζαλάρι, Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Μεντής, Μαυρομάτης, Παράνομος (62′ Παππάς), Φωλιάς, Μαρής (73′ Χατζηδιαμαντής), Δημόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι.

Θύελλα Πατρών-Ακράτα 2-1

25η αγωνιστική, 22-03-2014, 16:00 γήπεδο Θύελλας (Χόρτο)

Δεν μπόπρεσε να κρατήσει το 1-0 και λύγισε μετά από 80 λεπτά αγώνα η ομάδα του Β. Τζαλακώστα αφού δέχτηκε δύο τέρματα μέσα σε λίγα λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στη γηπεδούχο Θύελλα Πατρών, να πανηγυρίσει την ολική ανατροπή του σκορ.

Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του Βασίλη Τζαλακώστα που είχε καταφέρει να εξουδετερώσει την επιθετική δύναμη των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, να ελέγξει το παιχνίδι και να πάει στα αποδυτήρια με ανέπαφη την εστία της.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ακράτας βρήκε την κατάλληλη ευκαιρία και κατάφερε στο 56’ με τον Κλάιντι Χοτζαλάρι να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 1-0 κόβοντας… τα πόδια των γηπεδούχων.

Ενώ όλα έδειχναν ότι η Ακράτα θα έφευγε με ένα θετικό τουλάχιστον αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή, όταν στο 80’ η Θύελλα ισοφάρισε σε 1-1 και στο 84’ σημείωσε το 2-1,καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα και το τρίποντο του αγώνα.

Διατητής: Κ. ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ Βοηθοί: ΜΥΡΤΩ ΓΑΣΠΑΡΙΝΑΤΟΥ – Π.ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Β.ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ): Λεπενιώτης, Παππάς, Λυμπερόπουλος (89′ Τζωρακολευθεράκης), Τσούρας, Μεντής, Μαυρομάτης (89′ Αλ. Διαμαντόπουλος), Κλ. Χοτζαλάρι, Φωλιάς, Μαρής (46′ Χατζηδιαμαντής), Δημόπουλος, Ν. Χοτζαλάρι.

Ακράτα-Αστραπή 5-0

24η αγωνιστική, 15-03-2014, 16:00 γήπεδο Ακράτας

Εύκολος αντίπαλος για την ομάδα του Βασίλη Τζαλακώστα η μόνιμή ουραγός του φετινού Πρωταθλήματος της Α κατηγορίας με μόλις 2 βαθμούς στο ενεργητικό της Αστραπή Ψαροφαΐου.

Τα γκολ:

Το 1-0 διαμορφώνει στο 12’ ο Σπύρος Παππάς και στο 45’ο Νίκος Φωλιάς διπλασιάζει τα τέρματα υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χαρης Μαρής, στο 68’έκανε το 3-0, στο 86’ ο Νάρντι Χοτζαλάρι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 4-0 , και στο 88’ ο Λουκάς Σακελλαρόπουλος πέτυχε το 5-0 .

Διατητής: Β. ΛΑΜΠΡΟΥ Βοηθοί: ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΤΕΛΗΣ – ΓΡ. ΓΙΑΡΑΛΗΣ

ΑΚΡΑΤΑ (Β.ΤΖΑΛΑΚΩΣΤΑΣ): Λεπενιώτης, Παππάς, Λυμπερόπουλος, Τσούρας, Μεντής, Μαυρομάτης (71′ Αλ. Διαμαντόπουλος), Κλ. Χοτζαλάρι, Φωλιάς, Χατζηδιαμαντής (62′ Μαρής), Δημόπουλος (81′ Σακελλαρόπουλος), Ν. Χοτζαλάρι.