Τρίτη 13 Οκτ 2015
Ακράτα -Απόλλων Αιγίου 3-0

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ -ΕΠΣΑ - Α.Ο.ΑΚΡΑΤΑ Α΄ κατηγορία

4η Αγωνιστική 10/10/2015

Το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η ομάδα της Ακράτας στο γήπεδό της νικώντας με σκορ 3-0 του Απόλλωνα Αιγίου.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι στήθηκαν πολύ καλα στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να διεισδύσουν στην περιοχή τους, πλην ελαχίστων περιπτώσεων στις οποίες οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο τλεος περίπου του α΄ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθησαν να αιφνιδιάσουν την Ακράτα αλλά στάθηκαν άτυχοι έχοντας εκτός απο τον τερματοφύλακα που βρέθηκε σε καλή μέρα με σωτήριες επαμβάσεις και το δοκάρι στο πρώτο 15λεπτο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι του απέβαλαν το άγχος και κατάφεραν να υπερκεράσουν την άμυνα του Απόλλωνα με γρήγορες επιθέσεις και στο 55’ με το Χρήστο Τσέντζο προηγήθηκε με 1-0. Ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να πάρει την πρωτοβουλία και η Ακράτα με το επιθετικό της ατού, το Χάρη Μαρή σημείωσε τα δύο επόμενα γκολ (στο 68’ και στο 82’) καταγρτάφοντας την πρώτη σημαντική για την πορεία της νίκη.

Ακράτα -Θόδωρος Ανδριόπουλος: Λεπενιώτης, Παππάς, Διαμαντόπουλος, Τσούρας, Μεντής, Τόλιας, Ραμπαβίλας, Φωλιάς, Τσέντζος, Τριανταφύλλου, Μαρής.