Δευτέρα 02 Ιούλ 2018
Αθλητικά: Σχόλια Ειδήσεις

• Η Ρωσία επικράτησε 4-3 στα πέναλτι της Ισπανίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ.Ήρωας για τους διοργανωτές ο Ιγκόρ Ακινφέεφ, που απέκρουσε δυο πέναλτι από τους Κόκε και Ιάγκο Άσπας.Ο κανονικός αγώνας και η παράταση στο Λουζνίκι της Μόσχας έληξε ισόπαλος 1-1. Το σκορ για τους Ισπανούς άνοιξε με αυτογκόλ ο Ιγκνασέβιτς. Για τους Ρώσους ισοφάρισε με πέναλτι ο Αρτέμ Ντζούμπα στο 41ο λεπτό. Με αλλαγές παρέταξε την Ισπανία σε σχέση με τα προηγούμενα ματς ο Φερνάντο Ιέρο: Ασένσιο (πρώτη φορά στο Μουντιάλ) και Νάτσο ξεκίνησαν βασικοί αντί των Ινιέστα και Καρβαχάλ. Στον αντίποδα, ο Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ παρέταξε τη Ρωσία με 5 παίκτες στην άμυνα (3 στόπερ και 2 μπακ).

Τα πέναλτι

Σε ήρωα της Ρωσίας αναδείχτηκε ο τερματοφύλακας Ακινφέεβ, στη... ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, αποκρούοντας στις προσπάθειες των Κόκε και Ιάγκο Άσπας.

Άσπας (απόκρουση Ακινφέεφ 3-4)

Ο Σούμπασιτς απέκρουσε δυο πέναλτι των Δανών και ο Ράκιτιτς ευστόχησε στο νικητήριο για τους Κροάτες.

Ο Δανός γκολκίπερ, Κάσπερ Σμάιχελ, κράτησε ζωντανούς τους Δανούς τρία λεπτά πριν την εκπνοή της παράτασης αποκρούοντας πέναλτι του Λούκα Μόντριτς.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1 με δυο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι Δανοί προηγήθηκαν στον πρώτο λεπτό με τον Γιόργκενσεν για να ισοφαρίσει ο Μάντζουκιτς τρια λεπτά αργότερα.

Ράκιτιτς ( 3-2)

• Δραματική πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ για την Κροατία που έκαμψε στη διαδικασία των πέναλτι την αντίσταση της αξιόμαχης Δανίας.