Τρίτη 19 Ιαν 2016
Ίκαρος Καλλιθέας -Ακράτα 83-70

13η Αγωνιστική (17 –1ου 2016)

Παρά την ήττα της η ομάδα της Ακράτας παραμένει διεκδικήτρια ανόδου για τη Β΄ κατηγορία. Στην πλευρά των γηπεδούχων πνέει «ούριος άνεμος» καθότι ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του νέου κόουτς Κώστα Σορώτου στον πάγκο του Ικάρου, καθώς η ομάδα της Καλλιθέας επικράτησε με 83-70 της Ακράτας στο κλειστό του Εσπέρου. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 48-38. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με 70-65 στο 30', ωστόσο ο Ίκαρος δεν άφησε περιθώρια στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 83-70.

Πρώτοι σκόρερ από πλευράς της Ακράτας, Λάφης με 20 και Σαρίκας με 19 πόντους, Μαλνταβάνος μ13.

Διαιτητές: Βαλούρδος-Κώτσου

Δεκάλεπτα: 25-19, 48-38, 70-65, 83-70.

Ίκαρος Καλλιθέας (Σορώτος): Ιορδάνογλου 11, Ντουζίδης 5(1), Κακαργιάς, Κουρέπης 6, Οικονόμου 2, Παπαπέτρου 14(2) Φωτίου 15(2), Χαϊκάλης 4, Σάλεχ 3, Αντωνόπουλος 24, Παπαδούλης 13(3).

Ακράτα (Βαρβιτσιώτης-Ζίζηλας): Μαλλής 1, Μπιτσάκος 2, Σαρίκας 19(2), Σχορτσανίτης 7, Λάφης 20, Σακελλαρίου , Οικονομόπουλος 6(2), Σταυρόπουλος 1, Πολύδερας 1,Μανταλβάνος 13, Μούργελας.