Τρίτη 13 Οκτ 2015
“Έπεσε” η Μάνδρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο Χαριστική βολή απο το Μαλλή
Κλίκ για μεγέθυνση

ΜΠΑΣΚΕΤ  ΑΟ Ακράτα  --Γ΄ Εθνική - 1ος  όμιλος  Νότου

Ήταν πραγματικά μια διαφήμιση του Μπάσκετ και ένας μεγάλος αγώνας για γερά νεύρα, που αποζημίωσε όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Ακράτας . Η Ακράτα απέδειξε ότι ήθελε τη νίκη για να ξεκινήσει καλά η χρονιά αλλά και για να μην απογοητεύσει τον κόσμο που θέλει να γεμίζει το γήπεδο και να την στηρίζει..

Το πρώτο καλάθι του αγώνα το πέτυχε η Ακράτα αλλά κάνοντας πολλά αμυντικά λάθη και σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών της, έφεραν τους φιλοξενούμενους να πάρουν μια διαφορά 15 πόντων (2-17) στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου. Η Ακράτα δεν κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά διαμορφώθηκε στους 17 πόντους (10-27), υπέρ του Μανδραϊκού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ακράτα σοκαρισμένη από τη διαφορά του σκορ, άργησε να αντιδράσει αλλά σε ένα ξέσπασμα κατάφερε να φέρει τη διαφορά στο τέλος του α΄ ημιχρόνου στους 8 πόντους(22-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μανδραϊκός ξεκίνησε καλύτερα, έλεγξε τον ρυθμό και κατάφερε να ξαναπάρει μιαδιαφορά υπέρ του, με 12 πόντους (34-46).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ακράτα βρήκε τον καλό της εαυτό, ανέβασε την απόδοσή της αμυντικά και επιθετικά, καταφέρνοντας να καλύψει τη διαφορά και στα μέσα του δεκαλέπτου να μπει μπροστά στο σκορ 51-50 μετά από 35 λεπτά αγώνα, ανεβάζοντας κατακόρυφα την ψυχολογία της ομάδας. Όταν κάνεις τέτοια ανατροπή και με την κερκίδα βοηθό, δύσκολα χάνει η ομάδα στην έδρα της. Ακολούθησαν εναλλασσόμενα από τις δυο ομάδες καλάθια και το σκορ έφτασε στο 60-60 με την κατοχή της μπάλας στην Ακράτα για τα τελευταία 10΄΄ για την τελευταία επίθεση με 18’’ στην διάθεσή της. Η ευστοχία του Βασίλη Μαλλή έδωσε το ροζ φύλλο του αγώνα στους οικοδεσπότες διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 62-60 μέσα σε έναν ξέφρενο μεγάλο πανηγυρισμό παικτών παραγόντων και φιλάθλων .

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 22-30 ημ., 34-46, 62-60 τελικό.

Ακράτα: -Ν. Ζίζηλας: Σαρίκας 24 (3), Σταυρόπουλος, Βασιλακόπουλος, Σχορτσανίτης 7, Πολύδερας 8, Β. Μαλλής 7 (1), Μπιτσάκος, Οικονομόπουλος 6 (1), Μούργελας, Σακελλαρίου, Λάφης 10.-

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου