Σάββατο 03 Αύγ 2019
Έγραψε ιστορία ο Τσιτσιπάς: Για πρώτη φορά στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης

Ιστορική μέρα η σημερινή για το ελληνικό τένις. Πρώτα η Μαρία Σάκκαρη με σπουδαία ανατροπή επί της Ελίνα Σβιτολίνα θα πάρει την πρόκριση για τους "4" στο τουρνουά στο Σαν Χοσέ και λίγα λεπτά αργότερα στην Ουάσινγκτον και στο Citi Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι κι εκείνος στα ημιτελικά, αλλά το πιο σημαντικό είναι για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης!

Με τη νίκη του με 7-5, 6-0 επί του Μπενουά Περ στον προημιτελικό, ο Έλληνας τενίστας άφησε πίσω του τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και τον Κέι Νισικόρι και είναι στο top-5 πίσω από τον Τζόκοβιτς, τον Ναδάλ, τον Φέντερερ και τον Τιμ! Επιπλέον, είναι για 2η συνεχή χρονιά στους "4" στο Citi Open (ATP-500), αφού "καθάρισε" την πρόκριση επί του Γάλλου σε 74'.

Ο Τσιτσιπάς είχε 13 winners και 18 αβίαστα λάθη και ο αντίπαλός του 38 αβίαστα και 16 winners.

Το 1ο σετ ήταν... ντέρμπι και ο Περ προηγήθηκε 2-1 με μπρέικ, αλλά ο Τσιτσιπάς με δικό του μπρέικ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 8ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς έχασε την ευκαιρία για μπρέικ και είχαμε το 4-4, αλλά πάτησε... γκάζι και με μπρέικ κέρδισε με 7-5.

Στο 2ο σετ υπήρχε μόνο ο Στέφανος μέσα στο κορτ, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να ανέβει στην 5η θέση του κόσμου και με καταπληκτική απόδοση έφτασε στο 6-0.

Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς θα παίξει με τον Νικ Κύργιο που κέρδισε με 2-0 σετ (3-6, 3-6) τον Νόρμπερτ Γκόμπος.

Πηγή: filathlos.gr