Σάββατο 04 Σεπ 2021
Ασημένιος Πολυχρονίδης και χρυσή Πελενδρίτου!

02.09.2021, 06:00

Το έβδομο μετάλλιό της πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με συνεργάτιδα τη σύζυγό του Κατερίνα Πολυχρονίδου-Παγώνη, μπορεί να ηττήθηκε στον τελικό του BC3 στο μπότσια στο τάι μπρέικ από τον Τσέχο Ανταμ Πέσκα, ωστόσο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο το οποίο είναι το τρίτο στην καριέρα του και συνολικά το πέμπτο σε ισάριθμες συμμετοχές σε Παραολυμπιακούς.

Ο τελικός ήταν συναρπαστικός, αφού ο Πέσκα προηγήθηκε 3-0, αλλά ο Πολυχρονίδης ισοφάρισε σε 3-3 για να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου ο αντίπαλός του πήρε τη νίκη. «Οι Αγώνες συνεχίζονται και η σκληρή δουλειά δεν σταματάει ποτέ για την επίτευξη και νέων επιτυχιών» δήλωσε συγκινημένος ο Ελληνας πρωταθλητής, ο οποίος πρόσφατα έγινε μπαμπάς.

Ο Εθνικός Υμνος πάντως ακούστηκε για χάρη της Κύπριας Καρολίνας Πελενδρίτου (φωτ.), η οποία όχι μόνο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. πρόσθιο της κατηγορίας SB11, αλλά πέτυχε και νέο παγκόσμιο ρεκόρ με επίδοση 1.19.78. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε από το 2012 η Κινέζα Τζια Μα με 1.22.36. Η Πελενδρίτου έφτασε τα τρία χρυσά στα 100 μ. πρόσθιο, μετά το 2004 και το 2008. Επίσης έχει κατακτήσει 1 αργυρό και 2 χάλκινα (εκ των οποίων το ένα πριν από τρεις μέρες).

Οσο οξύμωρο κι αν φαίνεται, ο Στέλιος Μαλακόπουλος κατετάγη 4ος στο μήκος, αλλά πέτυχε παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Ελληνας πρωταθλητής με άλμα στα 7,04 μ. έκανε παγκόσμια επίδοση στην κατηγορία Τ62 η οποία περιλαμβάνει αθλητές ακρωτηριασμένους και στα δύο πόδια. Ομως οι τρεις αντίπαλοι που τον πέρασαν ήταν αθλητές ακρωτηριασμένοι στο ένα πόδι (Τ64). Κι όμως έχασε το χάλκινο για 4 εκατοστά (7,08 ο Αμερικανός Τρεντέλ Μέριλ).

Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Γεράσιμος Λιγνός στη δεύτερη προκριματική σειρά των 100 μέτρων πρόσθιο SB13. Ο Ελληνας κολυμβητής ολοκλήρωσε τον αγώνα με χρόνο 1:13.34 ο οποίος ήταν ο 10ος στο σύνολο, οπότε έμεινε εκτός τελικού.

Ο Σωτήρης Γαλόγαυρος έλαβε μέρος στα προκριματικά του μικτού 10 μέτρων Air Rifle Phone SH1. Ο Ελληνας αθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του έχοντας 624,6 πόντους καταλαμβάνοντας την 38η θέση και μένοντας εκτός τελικού. Εχοντας σημειώσει νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα προκριματικά των 100 μ. Τ11, με χρόνο 10.88, ο Θανάσης Γκαβέλας μαζί με τον συνοδό αθλητή, τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, είναι πλέον φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στον τελικό που θα γίνει σήμερα (13.10).

Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ είχε ο Ντέιβιντ Μπράουν από το 2014 με χρόνο 10.92, ενώ ο Αμερικανός αθλητής κατείχε και το παραολυμπιακό ρεκόρ με χρόνο 10.99 από τους Αγώνες στη Βραζιλία. Γκαβέλας και Γκαραγκάνης κατέβηκαν τα 11 δευτερόλεπτα (10.98) και στον ημιτελικό όπου πήραν πάλι την πρώτη θέση.