Τετάρτη 25 Αύγ 2021
Παραολυμπιακοί: Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα με τον Μιχαλεντζάκη στην κολύμβηση

Και δεύτερη τιμή σήμερα για τη χώρα μας στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο, αφού μετά την διάκριση του Πάνου Τριανταφύλλου και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ανέβηκε στο βάθρο των πρωταθλητών.

25.08.2021

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης έφερε το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά το χάλκινο του Πάνου Τριανταφύλλου στην ξιφασκία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε τρίτος στην κούρσα των 100 μ. ελεύθερο στην κολύμβηση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό είναι το δεύτερο Παραολυμπιακό μετάλλιο για τον Μιχαλεντζάκη, ο οποίος είχε κερδίσει το χρυσό στο Ρίο στα 100 μ. πεταλούδα – S9.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό των 100μ. ελεύθερο – S8, τερματίζοντας τελικά στην 3η θέση με χρόνο 58.73. Ο Ελληνας πρωταθλητής γύρισε μαζί με τον Ουκρανό Ντουμπρόφ στο πρώτο 50αρι, αλλά ο Αυστραλός Πόφαμ και ο Ρώσος Νικολάεφ έκαναν την αντεπίθεσή τους και τερμάτισαν πρώτος και δεύτερος αντίστοιχα.

Νωρίτερα, ο Πάνος Τριανταφύλλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη δεύτερη κατηγορία της σπάθης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Στον μικρό τελικό αντιμετώπισε τον Μαξίμ Βαλέ, τον οποίο νίκησε εύκολα με σκορ 15-6.

Ο Δημήτρης Καρυπίδης βρέθηκε μία θέση μακριά από το βάθρο στα 100μ. υπτ. S1. Κατέκτησε την 4η θέση με χρόνο 2.58.07, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ.

Ο Γεράσιμος Λιγνός ήρθε 12ος στους προκριματικούς των 100μ. πεταλούδας S13.