Loading...

Κατηγορίες

Κυριακή 12 Μάι 2019
Τσιτσιπάς: Επική νίκη επί του Ναδάλ στη Μαδρίτη και παίζει τελικό με Τζόκοβιτς - Νταμπλούχος Ελλάδας 2019 ο ΠΑΟΚ: Νίκησε 1-0 την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου
Κλίκ για μεγέθυνση

• Μυθικός Τσιτσιπάς υπέταξε τον βασιλιά Ναδάλ! .
    Τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του πανηγυρίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείοντας με 6-4, 2-6, 6-3 τον Ραφαέλ Ναδάλ μέσα στο σπίτι του μετά από τιτανομαχία 2,5 ωρών.
    Παραμυθένιες στιγμές ζει το ελληνικό τένις και αποθεώνεται στη ρακέτα του Στέφανου Τσιτσιπά ο οποίος αποκαθήλωσε μέσα στο σπίτι του τον θρυλικό Ραφαέλ Ναδάλ!

Σαν άλλος ταυρομάχος στην αρένα του «Μανόλο Σαντάνα» όχι μόνο πήρε το πρώτο σετ απέναντι στον θρυλικό Ναδάλ αλλά κατάφερε να τον νικήσει μετά από φοβερό αγώνα 2,5 ωρών όπου ο 20χρονος τενίστας άνοιξε ένα νέο κεφάλαιο στην καριέρα του σημειώνοντας σίγουρα τη μεγαλύτερη νίκη του.

Πέρασε στην ιστορία ως ο 14ος αθλητής που νίκησε τον Ραφαέλ Ναδάλ σε χωμάτινη επιφάνεια και έκανε έναν τεράστιο άθλο που τον βάζει από «παιδική» ηλικία μέσα στο πάνθεον των κορυφαίων.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τελικό της Μαδρίτης που έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή στις 19.30 ώρα Ελλάδας και εκεί θα αντιμετωπίσει τον τεράστιο Νόβακ Τζόκοβιτς στην δεύτερη ελληνοσερβική μονομαχία σε τελικό μετά τον Καναδά το 2018 όπου είχε νικήσει ο Τσιτσιπάς!

Aυτή ήταν και η δεύτερη παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά σε ημιτελικό Masters διοργάνωσης και σημείωσε την 8η σερί του νίκη και την 28η μέσα στο 2019 που του εξασφαλίζει και είσοδο στο Τοπ-7 της παγκόσμιας κατάταξης που είναι και ρεκόρ καριέρας.

Συγκλονιστικό ήταν το 1ο σετ όπου Στέφανος Τσιτσιπάς εκμεταλεύτηκε τα βαθιά χτυπήματα στις επιστροφές και έκανε τρία μπρέικ (1-0, 4-3, 54) έναντι δύο του Ναδάλ (στο 1-1 και 4-4). Το πιο καθοριστικό ήταν το 9ο γκέιμ το οποίο ο Τσιτσιπάς με Ολύμπια ψυχραιμία απέναντι στον έμπειρο αντίπαλο του, πίεση στην ευθεία και τρομερά φόρχαντ επικράτησε 40-30 για το 5-4 ανοίγοντας το δρόμο για την κατάκτηση του σετ. Στο 10ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς έχοντας το σερβίς κατάφερε να πιέσει και να πάρει το γκέιμ κατακτώντας το σετ με 6-4. Αυτό είναι και το πρώτο κερδισμένο σερβίς του Τσιτσιπά στην τέταρτη αναμέτρηση με τον σπουαίο Ισπανό τενίστα.

Από το 2ο σετ ο Ναδάλ ανέβασε τους ρυθμούς του και την πίεση στο σερβίε απέναντι στον Τσιτσιπά που έδειξε και κάποια σημάδια κόπωσης. Με δύο μπρέικ στο 6ο και 8ο γκέιμ ο Ναδάλ επικράτησε 6-2 και έκανε το 1-1. Ο Τσιτσιπάς ακολούθησε μέχρι το 2-2, αλλά στο 5ο γκέιμ ο Ναδάλ αξιοποίησε το σερβίς του και με 40-15 έκανε το 3-2. Στο 6ο γκέιμ ο Ναδάλ έσπασε με σχετική ευκολία το σερβίς του Τσιτσιπά με 40-15 και κάνοντας το 4-2 άνοιξε το δρόμο για την ισοφάριση. Ο Τσιτσιπάς ήταν φανερό πως έκανε ανασυγκρότηση δυνάμεων για το τρίτο σετ αφήνοντας τον Ναδάλ να «ξεσπάσει» κάνοντας και δεύτερο μπρέικ που του έδωσε το σετ με 6-2 αλλά και το πλεονέκτημα του σερβίς στο 3ο σετ.

Συγκλονιστική μάχη έγινε στο 3ο σετ με τους δύο τενίστες να δίνουν τα ρέστα τους και τον Τσιτσιπά να κάνει εμφάνιση καριέρας. Το σημείο κλειδί ήταν το 5ο γκέιμ όπου  ο Τσιτσιπάς έχοντας μόλις ισοφαρίσει σε 2-2 σετ έπαιξε εκπληκτικό τένις και έκανε μπρέικ για το 3-2. Ουσιαστικό ήταν πως στο 6ο γκέιμ όπου κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και μετά από μεγάλες μάχες έκανε το 4-2. Ακολούθως έκανε και δεύτερο μπρέικ και με φοβερά μπακχαντ έκανε το 5-2 παίρνοντας αέρα τριών γκέιμ.

Θρίλερ ήταν το 9ο γκέιμ όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά από 4 γκέιμ πόιντς έκανε μπρέικ και πήρε την ιστορική νίκη!Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Στέφανος Τσιτσιπάς κερδίζει τον Ράφα Ναδάλ, δείχνοντας ότι μόλις στα 20 του χρόνια έχει όλα τα φόντα για να βρεθεί στην ελίτ, αφού ήδη την έχει πλησιάσει! .
  • Αποτέλεσμα εικόνας για Νταμπλούχος για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚΝταμπλούχος για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ μετά την νίκη στον τελικό Κυπέλλου. Απόλυτο αφεντικό του ελληνικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά στην ιστορία του έγινε ο ΠΑΟΚ!   Με γκολάρα του Άκπομ, καθάρισε τρίτη σερί φορά σε τελικό την ΑΕΚ (1-0) και στέφθηκε πανάξια νταμπλούχος. .
  • Ένταση πριν το τελικό Κυπέλλου στο «άδειο» ΟΑΚΑ. Αντεγκλήσεις και προπηλακισμοί δημοσιογράφων. .

© Copyright 2011 - 2024 Στύξ - Ανεξάρτητη Πολιτισμική και Πολιτική Εφημερίδα της Βόρειας Πελοποννήσου