![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
Λίστα αντικειμένων
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
Παρά τη... γκρίνια για «λιμάνι ευκαιρίας»… όμορφη εικόνα και έσοδα
Με την απόλυτη τήρηση των κανόνων ασφαλείας κατέφθασαν χθες το πρωί και έδεσαν στο λιμάνι του Αιγίου τα πλοία RIGEL I και RIGEL II της εταιρείας VENTOURIS FERRIES που μαζί με το εντυπωσιακό κρουαζιερόπλοιο «Aegean Myth» (πρώην "Maasdam") που βρίσκεται στο Αίγιο από την περασμένη εβδομάδα, έρχονται να «φουλάρουν» το λιμάνι, αφενός διαμορφώνοντας μία εικόνα που δημιουργεί προσδοκίες αφετέρου ενισχύοντας τα οικονομικά του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου από τα τέλη ελλιμενισμού.Αυτό από μόνο του αποτελεί απάντηση σε όσους ειρωνεύτηκαν την έλευση των πλοίων από τη στιγμή που δεν φέρουν επιβάτες, σε μία περίοδο μάλιστα που οι κρουαζιέρες έχουν σταματήσει παγκοσμίως λόγω covid και οι μετακινήσεις έχουν περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό.Αρχικά χθες το πρωί κατέφθασε το RIGEL II και μία ώρα αργότερα και το άλλο πλοίο της ίδιας εταιρείας που ούτως ή άλλως έχει φιλοξενηθεί και πιο παλιά στο Αίγιο για αρκετούς μήνες και έδεσαν στο παλιό λιμάνι. Μαζί με το κρουαζιερόπλοιο στο νέο, οι χώροι θεωρούνται γεμάτοι και πλέον δεν υπάρχει χωρητικότητα για άλλο πλοίο.Σύμφωνα με πληροφορίες και τα δύο θα παραμείνουν πέραν του εξαμήνου όπως άλλωστε και το κρουαζιερόπλοιο, ενώ σε αυτά θα πραγματοποιηθούν οι απαραίτητες επιθεωρήσεις και όχι κάποιο είδος εργασιών συντήρησης. Μάλιστα, ενδέχεται το RIGEL I να παραμείνει μέχρι τον Ιούνιο οπότε, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα ξεκινήσει δρομολόγια.
Έχουν κάνει τεστ τα μέλη των πληρωμάτων
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)